Blog

Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 2
15.07.2021

Okres nagrzania i docisku

W artykule znajdziesz:

Okres nagrzania i docisku

Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 3
Okres nagrzania i docisku

Spawanie za pomocą gorącej kolby lutowniczej wykonuje się w sposób poprzednio opisany. W celu uchwycenia momentu, w którym osiąga się właściwą temperaturę spawania, należy obserwować wygląd tworzywa w miejscu, gdzie styka się ono z kolbą. Przywierające resztki tworzywa należy natychmiast usuwać (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy spawaniu pasów folii za pomocą tej metody należy zwracać uwagę na ciągłość i odpowiednią szybkość spawania, aby uniknąć przepalania materiału. Folie na powierzchniach styku w zakładce powinny być doprowadzone do stanu silnie plastycznego, lecz nie mogą być przegrzane ani przepalone. Należy w czasie spawania stale dokonywać prób na odpadkach materiału i przeprowadzać na budowie próby na rozciąganie (pęknięcia i rysy nie powinny występować w spawanej spoinie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Okres nagrzania i docisku łączonych folii trwa przy foliach grubości 2 mm ok. 1 sekundy (jest on zależny od szerokości wykonywanej spoiny jak również od szerokości kolby względnie dyszy do gorącego powietrza). Spawanie folii o różnej grubości nie przedstawia żadnych trudności.

W tym przypadku zarówno temperatura spawania, jak i potrzebny czas zależą od grubości folii cieńszej. Spawanie folii o różnych temperaturach mięknienia jest również możliwe. Wykonanie robót spawalniczych można ułatwić przez uprzednie przyspawanie punktowe obu łączonych folii (uprawnienia budowlane). Należy jednak przy tym szczególnie zwracać uwagę na prawidłowe wykonanie spoin przy spoinach punktowych wykonywanych w pierwszej kolejności, tak aby nie powstały luki. Spawania dokonuje się zwykle w ostatecznej pozycji folii, aby uniknąć wszelkich późniejszych zniekształceń powłoki izolacyjnej.
Skutecznym sposobem uniknięcia względnie zmniejszenia ilości powstających pęcherzy jest prawidłowe luźne ułożenie arkuszy dopasowanych folii i wykonanie styków połączeniowych przy możliwie wyrównanych temperaturach w cieplejszych godzinach dnia (program egzamin ustny).

Łączenie na mokro folii

Folie z mas plastycznych można spawać na mokro dzięki zdolności rozpuszczania się tworzyw syntetycznych w odpowiednich rozpuszczalnikach. Przy łączeniu na mokro w zwykłej temperaturze powierzchnie wewnętrzne zakładek należy obficie powlec rozpuszczalnikiem i natychmiast, póki są one jeszcze wilgotne, nałożyć na siebie i silnie docisnąć (ręcznie ewentualnie za pomocą ręcznego wałka). Dzięki temu materiał obu folii zlewa się razem i tworzy jednolite połączenie.

Ten sposób jednak nie nadaje się do wszystkich rodzajów tworzyw syntetycznych; o sposobie łączenia folii decyduje przepis wytwórcy (opinie o programie).
Na 1 m styku zużywa się ok. 40 g rozpuszczalnika. Łączenie należy wykonywać krótkimi odcinkami o długości 5-10 cm, przy czym powierzchnie łączone nie mogą być wilgotne lub zanieczyszczone asfaltem, lepikiem bitumicznym bądź innymi materiałami. Dlatego, jeśli powierzchnia folii jest posypana talkiem, należy ją z talku oczyścić na sucho.
Sklejanie folii na stykach lepikami bitumicznymi itp. jest niedopuszczalne.

Rozpuszczalniki do folii z tworzyw syntetycznych powinny być dostarczone przez producenta mas plastycznych. Szczególnie starannie należy wykonać styki krzyżujące się, przy których wewnętrzna krawędź powinna być wyrównana (ścięta ukośnie), aby przylegająca do niej warstwa mogła być szczelnie dociśnięta. W jednym miejscu nie powinno przebiegać więcej niż 3 warstwy. Można również stosować łączenie kombinowane (segregator aktów prawnych). Wówczas brzegi przylegających warstw folii spawa się na mokro najpierw na szerokość zakładki (4-5 cm), a pozostały pasek na brzegach o szerokości ok. 1 cm spawa się na gorąco. Łączenie na mokro folii z mas plastycznych.
Warstwy ochronne na izolacji z folii z mas plastycznych.

Przed podjęciem dalszych robót (układania warstwy ochronnej) należy izolację z folii z mas plastycznych skrupulatnie zbadać na całej powierzchni i na stykach, czy nie wykazuje ona uszkodzeń mechanicznych. Miejsca uszkodzone naprawia się przez dopasowanie dodatkowych wycinków (łatek) folii (promocja 3 w 1).
Jeżeli pod izolacją powstały pęcherze, to folie należy przeciąć i po wysuszeniu podłoża naprawić w analogiczny sposób jak w miejscach uszkodzonych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 8 Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 9 Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 10
Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 11
Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 12 Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 13 Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 14
Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wznoszenie rusztowań zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami