Blog
Format papieru
W artykule znajdziesz:
Format papieru
Format papieru - rozmiar i kształt arkusza wytworu papierniczego; znormalizowany oznacza się symbolem szeregu (A, B) w połączeniu ze wskaźnikiem cyfrowym (0, 1, 2, 3, 4 itd.); podstawami szeregów są: A0 (o pow. 1 m2), BO; cyfry 0, I, 2, 3 itd. wskazują, ile razy należy złożyć arkusz podstawowy każdorazowo równolegle do krótszego boku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Format podstawowy - format A4 (papieru lub kalki rysunkowej) o wymiarach po obcięciu 210×297 mm.
Formatka - przycięty płat forniru lub kilka kawałków forniru połączonych na styk, tworzących arkusz o wymaganych wymiarach.
Formatnik - mechanizm do nastawiania formatu składu na składarce czcionkowej; elementami f. są: szyna, zatrzask, zębatka ze wskazówką formatową, śrubą regulacyjną i skalą formatową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Formatownik, obsadnik, szteg - materiał stosowany do wypełniania w formie typograficznej miejsc niedrukujących (marginesów wokół kolumn składu).
Formatówka - tarczówka formatowa (uprawnienia budowlane).
Formierka 1, maszyna formierska - maszyna do wykonywania form odlewniczych z masy formierskiej; zależnie od rodzaju napędu rozróżnia się f. ręczne (obecnie prawie nie używane), f. pneumatyczne (pracujące przy użyciu sprężonego powietrza), f. hydrauliczne (pracujące przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem - rzadko stosowane) if. mechaniczne (elektromechaniczne).
Formierka 2 - maszyna, w której obracający się ślimak wytłacza materiał plastyczny przez otwory lub nasadę odpowiedniego kształtu; wychodząca z maszyny ciągła „taśma” materiału jest cięta na kawałki żądanej długości (np. cegły z gliny).
Formierka bliźniacza - formierka wykonująca jednocześnie obie połówki formy (program egzamin ustny).
Formierka do ciasta - maszyna piekarnicza do kształtowania kawałków ciasta na chleb, bułki itp. do formierek należą zaokrąglarki, wydłużarki i znakownice.
Formierka do masła - urządzenie do formowania i pakowania bloczków masła o określonym ciężarze.
Formierka elektromagnetyczna - formierka, w której masa formierska zagęszczana jest przez mechanizm napędzany elektromagnesem.
Formierka nadmuchiwarka - formierka, w której zagęszczanie masy formierskiej odbywa się za pomocą sprężonego powietrza wdmuchującego masę formierską do skrzynki.
Formierka narzucarka - formierka zagęszczająca masę formierską przez narzucanie (miotanie) małych porcji ze znaczną siłą za pomocą łopatek (lub łopatki) szybko obracającego się wirnika umieszczonego w tzw. głowicy narzucarki lub pneumatycznie (opinie o programie).
Formierka obrotowa - formierka zmontowana na wsporniku umożliwiającym jej obrót dookoła osi poziomej, dzięki czemu ukształtowaną formę lub rdzeń zdejmuje się z maszyny w położeniu dogodnym do ich wykończenia i transportu.
Formierka prasująca
Formierka prasująca - formierka, w której zagęszczanie masy formierskiej odbywa się przez mechaniczne prasowanie dociskiem sztywnej płyty od góry (f.p. o górnym nacisku) lub przez wtłaczanie od dołu w masę formierską modelu wraz z płytą modelową (segregator aktów prawnych).
Formierka przeciągowa, formierka ramowa - formierka z płytą przeciągową służącą do przytrzymywania masy formierskiej przy opuszczaniu w dół modelu; model przeciąga się przez otwór w płycie przeciągowej.
Formierka przeponowa - odmiana formierki prasującej, w której elementem prasującym jest elastyczna przepona naciskana sprężonym powietrzem, zapewniająca równomierne zagęszczenie masy w formie.
Formierka ramowa - formierka przeciągowa.
Formierka trzpieniowa - formierka, w której elementem umożliwiającym wyjęcie modelu z formy są trzpienie, które unoszą formę, a model wraz z płytą modelową lub bez (w przypadku płyty grzebieniowej, która jest unoszona łącznie z formą) pozostaje nieruchomy lub tylko podtrzymują formę, a model wraz z płytą modelową opada w dół.
Formierka ubijarka - formierka, w której zagęszczanie masy formierskiej następuje za pomocą zmechanizowanych ubijaków.
Formierka wstrząsarka - formierka, w której zagęszczanie masy formierskiej następuje przez wstrząsanie płyty modelowej wraz z przymocowaną do niej skrzynką, napełnioną masą formierską mogą być wyposażone w płytę dopasowującą - tzw. kombinowane.
Formierka ze stołem obracanym - formierka, której stół z przymocowaną do niego płytą modelową oraz skrzynką formierską można obracać dookoła osi poziomej; wyjęcie modelu z formy na następuje przez obrót stołu wraz ze skrzynką o 180″ i podniesienie stołu obracanego lub też opuszczenie stołu maszyny.
Formierka ze stołem przerzucanym - formierka ze stołem, który może być przerzucony z jednoczesnym obrotem o 180°; wyjęcie modelu z formy następuje przez przerzucenie stołu wraz z formą, która opada na stół odbiorczy, po czym przez opuszczenie stołu odbiorczego wyjmuje się model z formy (model wraz z płytą modelową przymocowany jest do stołu przerzuconego, a forma opada na stół odbiorczy) (promocja 3 w 1).
Formiemia - oddział odlewni, w którym są wykonywane formy odlewnicze często też zalewa się formy metalem i wybija z nich odlewy; w odlewniach zmechanizowanych formy przewozi się do lejami, gdzie są zalewane.
Formierstwo - dział odlewnictwa obejmujący technologię wykonywania jednorazowych i półtrwałych form odlewniczych.
Formowalność proszku - właściwość proszku charakteryzująca jego przydatność do formowania kształtek trwałych w określonych warunkach.
Formowanie 1 - wykonywanie form odlewniczych (jednorazowych i półtrwałych) z mas formierskich; f. może być przeprowadzane ręcznie (f. ręczne) lub maszynowo, na maszynach formierskich (f. maszynowe).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32