Blog
Formowanie
W artykule znajdziesz:
Najbardziej radykalnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest suszenie gliny i przemielanie jej na sucho w młynie młotkowym lub w dezyntegratorze oraz zastosowanie kolejno separacji powietrznej, nawilżania, przemieszania i formowania galet przeznaczonych do leżakowania masy w dołowni przed formowaniem dachówek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dachówkę zakładkową ciągnioną z pojedynczym lub podwójnym wycięciem i dachówkę płaską ciągnioną z jednym lub dwoma wypustami można otrzymać w prasie pasmowej z cylindrem o małej średnicy (250-300 mm), przepuszczając pasmo przez krótki niezraszany wylotnik.
Pod względem konstrukcji wylotnik może być rozbieralny (stalowy) lub jednolity, w postaci płyty z otworem dla uchwytu, w którym umieszcza się wstawkę nadającą przekrojowi dachówki żądany profil. Wejściowa (dla gliny) część tej wstawki ma pośrodku rozszerzenie i wygięty profil. Dzięki temu zmniejsza się nieco przesuwanie gliny w środku i wyrównują się prędkości przesuwania różnych części pasma gliny wychodzącego z wy lotnika (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cięcie dachówki odbywa się automatycznie za pomocą ucinarki CM-84; przy maksymalnej długości dachówki 440 mm maszyna może wykonać 20 cięć w ciągu minuty, co odpowiada liczbie 8-i-10 tys. szt. dachówki w ciągu doby. Wylotnik może mieć dwa otwory umieszczone jeden nad drugim. W tym przypadku z prasy wychodzą jednocześnie dwa pasma. W ten sposób wydajność prasy podwaja się, jeśli pozwala na to mała zwięzłość gliny (uprawnienia budowlane).
Dość często spotykaną wadą dachówki ciągnionej jest jej uwarstwienie i paczenie się wywołane naprężonym stanem pasma, co jest związane ze znacznym zmniejszeniem przekroju w kierunku od głowicy prasy do otworu wylotnika (20:1) (program egzamin ustny).
Formy metalowe
Dachówkę można formować w prasie ślimakowej pionowej, przy czym zmniejsza się znacznie pole naprężeń. Dachówkę zakładkową z jednym lub dwoma wypustami można produkować przez wytłaczanie w prasie rewolwerowej CM-34. Wydajność prasy wynosi ok. 8000 szt. w ciągu zmiany. Do wyrobu dachówki potrzebne jest przygotowanie placków o wilgotności 17%, z galet otrzymywanych w prasie pasmowej. Gaiety przetrzymuje się w ciągu 3-y7 dni w środowisku wilgotnym lub przykryte wilgotną tkaniną workową (opinie o programie). Wymiary wejściowego otworu wy lotnika prasy powinny odpowiadać wymiarom matryc prasy i wypustów, przy małym formacie placków. Placki tnie się drutem lub za pomocą ucinarki podobnej do ucinarki cegły. Matryce prasy, jeżeli są one żeliwne, wymagają systematycznego wstępnego szlifowania. Matryce gipsowe nie powinny mieć wklęśnięć, wzniesień chropowatości; okres ich użytkowania do 1000 cykli sprasowań. Dla uniknięcia uprasowania powietrza placki należy nakładać na matrycę, a nie narzucać.
Formy metalowe smaruje się zwykle następującym zestawem: 95% nafty, 5% stearyny, przy podgrzewaniu do temperatury 30-40°C. Na 1000 szt. dachówki zużywa się 3-5 kg smaru. W czechosłowackim przemyśle ceramicznym w produkcji dachówek stosuje się smarowanie elektroosmotyczne: glina otrzymuje ładunek dodatni, a matryca ujemny (segregator aktów prawnych).
Uformowaną dachówkę obrabia się, obcina się (szablonem) zadziory, wycina jeden lub dwa narożniki w bocznych wycięciach i wykonuje otwory w nosku. Do obcinania zadziorów i wyciętych otworów stosuje się zwykle krótki ,;kabłąk”, w którego rękojeści znajduje się wygięte „szydełko" do przekłuwania noska. Przy obcinaniu zadziorów ramki z dachówką układa się na obrotowych podstawkach, umieszczonych na obracającym się stole.
Automatyzację formowania i przenoszenia dachówki płaskiej i esówki przeprowadzono w taki sam sposób jak cegieł. Automat wypuszcza pasmo masy, które jest ucinane na plastry, i układa na przyspieszony przenośnik czołowy. Przenośnik ten stanowi system połączonych form metalowych i każdy placek układa się na kolejną formę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32