Blog

10.04.2020

Formowanie artystyczne

W artykule znajdziesz:

Formowanie artystyczne

Formowanie artystyczne

Formowanie artystyczne - formowanie ręczne przedmiotów stanowiących dzieło sztuki, wymagające zazwyczaj stosowania specjalnej techniki formierskiej.

Formowanie do odlewania piętrowego, formowanie w stos - formowanie w skrzynkach większej liczby form odlewniczych przy zastosowaniu pionowego układu skrzynek (jedna na drugiej) i zwykle jednego wspólnego wlewu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Formowanie maszynowe - formowanie.

Formowanie próżniowe, kształtowanie próżniowe - formowanie tworzyw sztucznych przy wykorzystaniu podciśnienia, np. metodą Marco, gdzie do formy dwuczęściowej wkłada się przesycony żywicą i sprasowany nośnik, a po jej zamknięciu dzięki próżni wsysane jest ciekłe spoiwo, w wyniku czego otrzymuje się uformowaną kształtkę, lub np. za pomocą worka próżniowego, gdzie żywicę wylaną na powierzchni już ułożonego nośnika w formie jednoczęściowej wciska się w nośnik za pomocą dopasowanego do formy sprężystego worka, dzięki wytworzeniu próżni między workiem a formowanym tworzywem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Formowanie przymiarami kontrolnymi - formowanie wzomikowe wymagające, ze względu na zmienny kształt formy, stosowania przymiarów kontrolnych, które odwzorowują przekrój odlewu w różnych jego miejscach stosuje się np. do wykonania odlewu śruby okrętowej.

Formowanie skorupowe, proces Croninga - wykonywanie form skorupowych.

Formowanie tworzyw sztucznych - nadawanie wymaganej postaci i spoistości tworzywom, tj. wytwarzanie kształtek z tłoczyw i półproduktów plastycznych lub ciekłych.

Formowanie w rdzeniach - formowanie bez użycia modelu, w którym formę odlewniczą uzyskuje się wyłącznie z rdzeni; przy tym sposobie formowania żądane kształty odlewu (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne) nadają tylko rdzenie.

Formowanie w skrzynkach - formowanie przy użyciu dla jednej formy odlewniczej co najmniej dwóch skrzynek formierskich (uprawnienia budowlane).

Formowanie w stos - formowanie do odlewania piętrowego.

Formowanie włókien sztucznych - przetłaczanie płynu przędzalniczego, odfiltrowanego od zanieczyszczeń i odpowietrzonego, przez dysze przędzalnicze i następne jego zestalanie; dalsza obróbka polega na rozciąganiu włókna (na zimno lub w podwyższonej temperaturze), ew. płukaniu, suszeniu, skręcaniu i nadawaniu postaci handlowej.

Formowanie wzornikowe - formowanie (form i rdzeni) przy użyciu wzorników (program egzamin ustny).

Formowanie z modelu wypalanego

Formowanie z modelu wypalanego - formowanie przy użyciu modeli, które usuwa się z formy przez wypalanie.

Formowanie z modelu wytapianego - wykonywanie form precyzyjnych przy użyciu modeli z materiałów łatwo topliwych, które następnie usuwa się z formy przez jej podgrzewanie aż dowytopienia modelu (wraz z układem wlewowym).

Formowanie z obieraniem - formowanie, w którym ze względu na kształt modelu stosuje się obieranie formy (opinie o programie).

Formowanie z obracaniem rdzenia - formowanie z przekładaniem rdzenia.

Formowanie z plackiem - formowanie w skrzynkach, przy którym po zagęszczeniu części masy nakłada się luźną część modelu, tzw. placek, i zaformowuje się go w górnej skrzynce stosuje się np. przy wykonywaniu formy do odlewu kolana z odejmowanym kołnierzem.

Formowanie z przekładaniem rdzenia, formowanie z obracaniem rdzenia - formowanie w skrzynkach, przy którym wyjęcie modelu ze skrzynek odbywa się przez obrót formy (najpierw zdejmuje się górną skrzynkę i wyjmuje z niej połówkę modelu, a następnie skrzynkę powtórnie nakłada się i po obróceniu formy wyjmuje się w podobny sposób drugą połówkę modelu), a rdzeń nie wyjmowany spoczywa raz na dolnej, a następnie na górnej części formy (segregator aktów prawnych).

Formowanie za pomocą modeli szkieletowych - formowanie przy użyciu modeli szkieletowych, przy którym dla zaformowania górnej części formy przestrzenie między żebrami w formie dolnej wypełnia się masą formierską i wyrównuje zagamiaczem przesuwalnym po żebrach, zaś dla wykończenia dolnej części formy z przestrzeni tych usuwa się masę za pomocą wzorników przesuwanych po żebrach.

Formowanie ze sztuczkami - formowanie, przy którym w miejscach przeszkadzających wyjęciu modelu z formy umieszcza się części odejmowalne, tzw. sztuczki, które następnie przymocowuje się do formy szpilkami formierskimi stosuje się przy wykonywaniu form do odlewów artystycznych.

Formowarka - maszyna obuwnicza do formowania części obuwia w dwuczęściowej lub jednoczęściowej formie, albo na formie zewnętrznej (kopycie).

Formuła - wzór liczbowy.

Formyl, • OCH - rodnik organiczny wywodzący się z kwasu mrówkowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami