Blog
Formy gipsowe
W artykule znajdziesz:
Odlewanie figur
Przy wyprawach zacieranych na gładko obciąga się gzyms materiałem drobnym lub średnim. Przy wyprawach cyklinowanych używa się zasadniczo do obciągania gzymsów materiału drobnoziarnistego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po wykonaniu gzymsu wygładza się go po pewnym czasie szablonem lub też po upływie kilku godzin skrobie cykliną. W celu podniesienia efektu wzrokowego można gzymsy rowkowanie powinno się odbywać dopiero po wycyklinowaniu wierzchniej warstwy elewacji poniżej gzymsu.
Ażeby uchronić poziome płaszczyzny i elewację, pierwsze - przed nasiąkaniem wodą, drugą - przed zanieczyszczeniem przez jej ściekanie, należy pokryć gzymsy, ławy okienne i wszystkie wystające części architektoniczne daszkami z blachy cynkowej. Dlatego też należy uważać, aby okapy cynkowe wystawały dostatecznie poza wyprawę.
najpierw gliną o takiej grubości, jaką ma mieć przyszła forma klejowa. U góry zostawiamy nasady na otwory do wlewania kleju. Na tę warstwę gliny nakładamy zewnętrzny płaszcz z gipsu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W pewnych przypadkach usztywniamy go osadzając w gipsie szkielet z prętów żelaznych.
W ten sam sposób postępujemy z drugą połową popiersia, a więc najpierw pokrywamy ją gliną, a po tym gipsem. Po stężeniu gipsu odejmujemy płaszcz gipsowy wraz z przylegającą doń gliną, usuwamy tę glinę i nasadzamy z powrotem płaszcz gipsowy na model. Wolną przestrzeń między modelem a płaszczem gipsowym, powstałą przez usunięcie gliny, wypełniamy gorącym klejem. Widzimy dwie połówki płaszcza gipsowego z przynależnymi częściami form klejowych. Złożywszy je razem wlewamy do wnętrza gips, po stężeniu którego formę rozbieramy (uprawnienia budowlane).
Z jednej formy klejowej można otrzymać kilkanaście do kilkudziesięciu dobrych odlewów. Jest to najtańsze i najszybsze formowanie. Formę klejową można poza tym dowolnie wyginać i krajać, co w znacznym stopniu ułatwia wykonanie.
Odlewanie figur
Odlewanie figur lub skomplikowanych brył z form gipsowych odbywa się na formę „straconą" lub „składaną" (program egzamin ustny). Forma stracona polega na tym, że dany model dzieli się na połowy i naprzód jedną połowę oblewa się gipsem, a gdy stwardnieje, pociąga się tłuszczem jej brzegi, po czym oblewa się gipsem drugą połowę. Po stwardnieniu oddziela się obie połowy od siebie. Formę po oczyszczeniu szelakuje się wewnątrz, oliwi i po zestawieniu napełnia gipsem. Po stwardnieniu gipsu rozbija się formę (stąd nazwa „forma stracona”) i otrzymuje się odlew, ale tylko w jednym egzemplarzu (opinie o programie).
O ile chodzi o wielokrotne odlewy, to wykonuje się pełną formę składaną w ten sposób, że całą bryłę formy dzieli się na szereg drobnych elementów tak wybranych, aby elementy te mogły być z łatwością odjęte od modelu bez uszkodzenia go, po czym odlewa się jeden element formy po drugim. Po zaszelakowaniu i naoliwieniu modelu stwarza się jakby przegródkę z gliny, w którą nalewa się gips. Po jego stężeniu glinę się usuwa, brzegi odcinka formy obcina się równo, szelakuje, oliwi i ustawia z powrotem na miejsce. Po tym robi się znów przegródkę z gliny dla sąsiedniego elementu formy i powtarza tę czynność aż do zupełnego pokrycia modelu formą.
Teraz oliwi się całą formę i oblewa warstwą gipsu o grubości 2 do 5 cm w celu wytworzenia płaszcza. Płaszcz ten musi się także składać z dwóch co najmniej części, aby go można było otworzyć. Po wyschnięciu pociąga się formę olejem lnianym, szelakuje, a przed nalaniem gipsu oliwi (segregator aktów prawnych). Po zestawieniu formy zapełnia się ją gipsem, tworząc ścianki o dowolnej grubości. W celu wyjęcia odlewu zdejmuje się płaszcz, a po tym rozbiera formę. Odlew ma zawsze siatkę szwów odpowiadających ilości części składowych formy.
Gotowe odlewy osadza się na właściwym miejscu za pomocą zaprawy gipsowej. Aby ta zaprawa trzymała się i podłoża i odlewu, trzeba nadziobać i kreskować zarówno podłoże jak i odpowiednią płaszczyznę odlewu (promocja 3 w 1).. Ze szczególną ostrożnością należy przymocować wszelkiego rodzaju wsporniki, silnie wysunięte gzymsy itp., aby zabezpieczyć je od ewentualnego odpadnięcia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32