Blog
Obróbka termiczna
W artykule znajdziesz:
Obróbka termiczna
Obróbkę termiczną przy zastosowaniu promieniowania podczerwonego przeprowadza się jednym z dwóch sposobów przez nagrzewanie promiennikami powierzchni zewnętrznej prefabrykatów, przez nagrzewanie powierzchni wewnętrznych prefabrykatów promiennikami umieszczonymi w kanałach prefabrykatach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy obróbce cieplnej pierwszym z wymienionych sposobów prefabrykat 1 nagrzewany może być bezpośrednio promiennikami 2 przy swobodnej cyrkulacji powietrza albo pośrednio poprzez cienką warstwę nieprzezroczystego materiału 3 lub poprzez przezroczystą folię 5 przepuszczającą promienie podczerwone. Elementy w formach 4, ułożone w stosie, mogą być również nagrzewane w komorze zamkniętej w celu wykluczenia swobodnego ruchu powietrza. Komora obróbki termicznej w stosie może być zamknięta hermetycznie przy zastosowaniu przykrywy hermetycznej 6 i zamknięcia wodnego 7.
Drugi sposób nagrzewania przez doprowadzenie energii promieniowania od strony wewnętrznej prefabrykatu stosuje się z natury rzeczy tylko do obróbki termicznej prefabrykatów z kanałami. Promienniki promieni podczerwonych 2 umieszcza się w tych kanałach 1, przy czym nagrzewanie przeprowadza się albo przy odkrytych, albo przy przykrytych zewnętrznych powierzchniach prefabrykatów. Przykrycie stanowi błona wodoszczelna 3 z uszczelnieniem hermetycznym 4 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Omówione w poprzednich rozdziałach metody sztucznego przyspieszania dojrzewania betonu umożliwiają szybkie uzyskanie przez beton wytrzymałości pozwalającej na rozformowanie i transport elementów. Wytrzymałość 0,70 R28 uzyskuje się przy zastosowaniu metody obróbki termicznej po okresie 8 do 24 godzin od chwili uformowania i zagęszczenia betonu.
Tak krótki cykl dojrzewania, pozwalający na budowie na rozszalowanie konstrukcji po jednym dniu, a w wytwórni prefabrykatów na jednorazowy obrót form w ciągu jednego dnia pracy, był i jest wielkim osiągnięciem w technologii betonu i budownictwa opartego na konstrukcjach z betonu. Obróbka termiczna umożliwiła bowiem skrócenie o kilkanaście dni terminów rozszalowania elementów i konstrukcji z betonu. W wytwórniach prefabrykatów stosujących najnowsze metody produkcji cykl obróbki termicznej, trwający 8-24 godzin, jest już jednak za długi. W wytwórniach takich, wysoko zmechanizowanych, pracujących metodą taśmową zachodzi potrzeba skrócenia cyklu obróbki termicznej do 2 godzin a nawet poniżej, w celu umożliwienia przeprowadzenia obróbki na taśmie produkcyjnej (na jednym lub kilku stanowiskach produkcyjnych) zamiast w specjalnych komorach lub tunelach naparzalniczych (uprawnienia budowlane).
Sztuczne dojrzewanie
Przeprowadzenie sztucznego dojrzewania w ciągu 2 godzin przedstawia bardzo duże trudności i związane jest z zachowaniem pewnych ściśle określonych warunków (program egzamin ustny).
Cykl obróbki termicznej można częściowo skrócić - do 6 a nawet 4 godzin - przez zastosowanie wyższych temperatur nagrzewania i przez znacznie szybsze podnoszenie temperatury w pierwszej fazie i szybsze studzenie w trzeciej fazie obróbki termicznej. Osiągnięcie jednak dalszego skrócenia cyklu obróbki - do około 2 godzin - wymaga, poza zwiększeniem temperatury obróbki, zastosowania kombinowanych metod sztucznego dojrzewania, a więc połączenia najbardziej efektywnych metod termicznych z metodami mechanicznymi, a nawet chemicznymi wraz z podgrzewaniem zaczynu cementowego i kruszywa.
Metody tzw. skróconej obróbki termicznej związane są głównie z nazwiskami Freyssineta i Rihy (opinie o programie).
Skrócona obróbka termiczna metodą Freyssineta. Metoda Freyssineta skróconej obróbki termicznej polega na zastosowaniu w fazie formowania elementu silnego wibroprasowania betonu, wyciśnięciu z betonu części wody zarobowej do wartości - poniżej 0,30 oraz na maksymalnym zagęszczeniu masy betonowej, a w fazie właściwej obróbki - szybkiego ogrzewania betonu pod uciskiem w zamkniętych formach do temperatury 95 - 98 °C.
Przy zachowaniu powyższych warunków następuje w ciągu 1,5 do 2 godzin nagrzewania betonu gwałtowny przyrost wytrzymałości, tak że beton osiąga bezpośrednio po zakończeniu tego rodzaju skróconej obróbki termicznej wytrzymałości w granicach około 300 do 600 kG/cm2 (segregator aktów prawnych).
W tej metodzie obróbki termicznej fazy powolnego i stopniowego podnoszenia temperatury oraz powolnego studzenia - są wyeliminowane. Mimo szybkiego podnoszenia temperatury i nagrzewania w wysokiej temperaturze nie występują w betonie rysy i pęknięcia wywołane różnicą temperatur, gdyż wszystkie cząsteczki masy betonowej znajdują się pod silnym uciskiem, który znosi siły termiczne.
W metodzie Freyssineta w czasie obróbki termicznej stosowane są bardzo wielkie ciśnienia - rzędu 150 do 250 kG/cm2 - przenoszone na beton przez odpowiednio silne formy. Samo prasowanie nie wystarcza jednak do osiągnięcia tak niskiego współczynnika wodocementowego, dlatego też stosuje się równocześnie zwiększenie ilości cementu w masie betonowej do zawartości 450 do 550 kG/m3 (promocja 3 w 1.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32