Blog

Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 2
18.11.2022

Fornir modyfikowany

W artykule znajdziesz:

Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 3
Fornir modyfikowany

Powstaje w wyniku sklejania kilkuset warstw naturalnego forniru i pocięcia na bardzo wąskie paski prostopadle do sklejki. W ten sposób uzyskuje się efekty niespotykane w naturze - na przykład prosty równoległy rysunek słojów na płaszczyźnie - a materiał pozostaje naturalny. Głównie stosowane jest drewno dębowe oraz niektóre egzotyczne gatunki: heban, zebrano (program uprawnienia budowlane na komputer).

Produkowana z drewna iglastego (jodła, sosna, świerk) i liściastego (olcha, brzoza, buk). Skleja się nieparzystą ilość arkuszy forniru o grubości 5-30 mm w formie drewnianej płyty o wymiarach 120×240 cm. Przylegające do siebie warstwy forniru układane są w kierunkach prostopadłych do włókien, co eliminuje paczenie się płyty pod wpływem wilgoci oraz podnosi wytrzymałość mechaniczną. Wierzchnia warstwa sklejki może być wykończona dowolnym rodzajem forniru lub barwiona bejcą do drewna. Przed przystąpieniem do montażu paneli powinniśmy przygotować ścianę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Okładzina będzie montowana na ruszcie z listew drewnianych, w związku z czym wystarczy zapewnić, aby kołki mocujące były solidnie w niej osadzone. Wystarczy zatem sprawdzić jej nośność przez opukiwanie. Głuchy dźwięk oznacza odspojoną warstwę tynku, którą należy skuć, a ubytki wyrównać odpowiednią zaprawą (uprawnienia budowlane).

Jeżeli drewno okładzinowe jest zbyt suche, przed ułożeniem należy je sezonować w tym pomieszczeniu, w którym będzie układane. Sklejka i płyta MDF powinny być kilka dni przechowywane w firmowym opakowaniu w pomieszczeniu, gdzie będą mocowane do ściany.

Trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu spodniej warstwy okładziny i drewnianego rusztu impregnatem do drewna. Korek jest ozdobą dla ścian i sufitów, posiada certyfikat zgodności z normami europejskimi, charakteryzuje się stabilnością wymiarów i trwałością barw, pozwala na znaczne obniżenie hałasu i wytłumienie pogłosu, jest dobrym izolatorem ciepła, odporny na chemikalia, trudno zapalny, nie wchłania wilgoci, łatwy w montażu (program egzamin ustny).

Okładziny z korka

Ze względu na niski współczynnik przepuszczalności pary wodnej korkiem można okładać ściany zagrożenia, ponieważ jest trudno palny. Okładziny z korka mają właściwości antystatyczne - nie elektryzują się i nie gromadzi się na nich kurz. Są zatem dobrym rozwiązaniem dla alergików, ściany wykładane korkiem wyglądają na ciepłe i miłe w dotyku. Handel oferuje okładzinę korkową w formie płytek o wymiarach 600x30()x3 mm lub tapet (opinie o programie).

Płytki składają się z dwóch warstw: podkładowej wykonanej z drobno zmielonego korka i wierzchniej z grubego korka dekoracyjnego. Krawędzie płytek mogą być gładkie lub frezowane. Do ściany przykleja się je specjalnym klejem do korka. Tapety to cienka warstwa ozdobnego naturalnego korka naklejana na papier. Klei się je klejem do tapet.

Mocowanie płytek korkowych nie jest zbyt wymagające, wystarczy dobrze przygotować podłoże i zastosować odpowiedni klej:

  1. klej kontaktowy stosowany jest do podłoży chłonnych i niechłonnych, ale nie pozwala dokonać korekt w położeniu płytki na ścianie,
  2. klej dyspersyjny zalecany jest tylko do podłoży chłonnych, pozwala na korektę płytki przez kilka minut od jej przyklejenia (segregator aktów prawnych).

Należy się upewnić czy powierzchnie, do których będziemy mocować płytki korkowe, są czyste, suche, w dobrym stanie. Jeżeli powierzchnia jest wykończona nowym tynkiem tradycyjnym, to korek można przyklejać po 4 tygodniach od zakończenia tynkowania.

Na podłożu z płyt gipsowo-kartonowych - po wyschnięciu spoin. Gdy podłoże jest stare, pyli, kurzy się, ma dużą chłonność, konieczne jest naniesienie emulsji gruntującej. Jeżeli powierzchnia była wcześniej malowana, to należy ją przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym. Stara tapeta musi zostać zerwana, a podłoże wyrównane (promocja 3 w 1).

Stosując klej kontaktowy do podłoży niechłonnych można zrezygnować z gruntowania podłoża, jeżeli zaś stosowany będzie klej dyspersyjny do podłoży chłonnych, bezwzględnie trzeba go zagruntować.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 8 Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 9 Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 10
Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 11
Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 12 Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 13 Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 14
Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metody wykonywania obiektów morskich zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami