Blog

30.05.2018

Mosty budowane współcześnie

W artykule znajdziesz:

Mosty budowane współcześnie

 
Mosty budowane współcześnie

Pierwsze mosty wykonywano z drewna. Wraz z rozwojem technologii budowy zaczęły powstawać mosty kamienne (uprawnienia budowlane). Do dzisiaj, również na terenie naszego kraju możemy podziwiać te piękne monumentalne budowle. Wiek XIX to epoka mostów żelaznych. Współcześnie stosowana technologia budowy mostów jest imponująca. W szczególne zdumienie wprawiają mosty wykonywane w Chinach. W dzisiejszym świecie kładzie się duży nacisk na szybkie tempo realizacji budowli oraz jej jakość. Z drugiej jednak strony inwestorzy dążą do tego, by obniżyć koszty realizacji projektu. Niezależnie od zastosowanej technologii jedno pozostaje niezmienne. Mosty stanowią ważny element naszego codziennego życia oraz komunikacji. Warto pokusić się o profesjonalną definicję pojęcia mostów. Jest to budowla inżynierska, mają na celu przekroczenie przeszkody. Głównym zadaniem mostów jest zapewnienie ciągłości komunikacji. Jednym z rodzajów mostów są na przykład wiadukty czy mosty kolejowe oraz drogowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID)

 

Mosty można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • mosty belkowe - jedno przęsło opierające się na przyczółkach spina brzegi rzeki. Ciężar mostu przenoszony jest na podłoże. Przy mostach o sporej długości często stosuje się dodatkowe filary podporowe zwiększające nośność mostu.
  • mosty rozporowe - można uzyskać większość rozpiętość mostu dzięki zastosowaniu konstrukcji łukowej. Najlepszym reprezentantem mostów łukowych, są mosty murowane. Ciężar budowli skupia się na łuku. Plusem tego rozwiązania jest to, że na most oddziałuje siła ściskająca a nie tylko rozciągająca (program uprawnienia budowlane na komputer).
  • mosty wiszące - dzisiaj ten rodzaj mostu jest najczęściej stosowany. Jak sama nazwa wskazuje budowla zawieszona jest na linach. Przytwierdzone są one do brzegu na odpowiedniej wysokości. Ryzyko powstawania drgań na skutek działalności wiatru zmniejsza się poprzez zastosowanie kratownic wzmacniających mosty. Można ponadto wyróżnić mosty tymczasowe. Zazwyczaj są to mosty pontonowe, stosowane tylko w doraźnej potrzebie. Na przykład wtedy, gdy most właściwy ulegnie zniszczeniu.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami