Blog
Forsteryt
W artykule znajdziesz:
Forsteryt
Forsteryt - odmiana oliwinu zawierająca niemal wyłącznie magnez; surowiec do wytwarzania materiałów ogniotrwałych.
Forsztag - lina stalowa łącząca przedni maszt z dziobnicą lub bukszprytem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Fortran (r ang. formula translator) - język algorytmiczny do programowania komputerów, przystosowany do rozwiązywania zadań inżynierskich.
Fortyfikacja - dziedzina inżynierii wojskowej zajmująca się opracowaniem konstrukcji specjalnych budowli zapewniających efektywne prowadzenie ognia i walki oraz osłonę wojsk, sprzętu bojowego i obiektów tyłowych przed środkami rażenia nieprzyjaciela; (2) zespół obiektów fortyfikacyjnych.
Fosfageny - estry fosforowe kreatyny i argininy zawierające wiązania wysokoenergetyczne; stanowią rezerwę energetyczną organizmu, występują we wszystkich tkankach człowieka i zwierząt, głównie w mięśniach fosfatazy - enzymy należące do grupy esteraz, katalizujące rozkład estrów kwasu fosforowego z uwolnieniem nieorganicznego fosforanu; występują w organizmach roślinnych i zwierzęcych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Fosfatydy, fosfolipidy - tłuszcze złożone o cząsteczce zbudowanej z gliceryny połączonej estrowo z kwasami tłuszczowymi i z kwasem fosforowym, który z kolei jest związany z azotową zasadą organiczną - choliną lub kolaminą, albo z aminokwasem - seryną zawierające cholinę są lecytynami, kolaminę - kefalinami, serynę - fosfatydyloserynami.
Fsfatyzowanie - fosforanowanie.
Fosfazot - nawóz sztuczny mieszany dwuskładnikowy, otrzymany przez zmieszanie mocznika z superfosfatem; zawiera jako składniki wartościowe fosfor i azot (oprócz wapnia, który również można uważać za składnik nawozowy).
Fosfina - fosforowodór gazowy (uprawnienia budowlane).
Fosfiny - alkilowe i arylowe pochodne fosforowodoru. analogiczne do amin. np. metylofosfina CH.PH.
Fosfogips, fosforogips - produkt odpadkowy przy produkcji kwasu fosforowego metodami ekstrakcyjnymi, zawierający jako główny składnik siarczan wapniowy.
Fosfolipidy - fosfatydy.
Fosfoproteidy, fosforoproteidy - grupy białek złożonych. których cząsteczki zawierają kwas fosforowy związany estrowo z łańcuchem polipeptydowym; mają charakter kwaśny, są nierozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne natomiast w zasadach, z którymi tworzą sole; do f. należą np. kazeina mleka oraz białka żółtka jaja.
Fosfor, P - pierwiastek chemiczny V grupy głównej układu okresowego (azotowce), liczba atomowa 15, o własnościach typowo niemetalicznych, w związkach jedno-, trój- i pięciowartościowy; f. występuje w przyrodzie w niewielkich ilościach w postaci różnych związków, szczególnie fosforytów i apatytów, rzadziej występuje jako wiwianit, czyli fosforan żelaza, w niektórych kwaśnych, nisko położonych i podmokłych glebach łąkowych i torfowych; w stanie wolnym (w warunkach sztucznych) występuje w kilku odmianach alotropowych (biały, czerwony, fioletowy, czarny); zastosowanie do wyrobu zapałek, trucizn (stosowanych np. w ochronie roślin, zwalczaniu gryzoni), produkcji lekarstw, środków wybuchowych, nawozów fosforowych itd. (program egzamin ustny).
Fosforan dwuamonowy
Fosforan dwuamonowy, (NH4)2HP04 - bezbarwna substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie, wietrzeje na powietrzu tracąc amoniak; jest stosowany jako nawóz sztuczny, apretura do tkanin, odczynnik laboratoryjny, do impregnacji drewna, w produkcji drożdży, jako topnik w procesie lutowania i in.
Fosforan dwusodowy, Na2HP04 • 12H20 - bezbarwna substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie jest stosowany jako nawóz sztuczny, do impregnacji tkanin, drewna i papieru, do produkcji polewy ceramicznej, pigmentów, proszków do pieczenia, detergentów, w galwanotechnice, w chemii analitycznej, do zmiękczania wody (opinie o programie).
Fosforan glinowy, AIP04 - biała substancja stała, nierozpuszczalna w wodzie; jest stosowany w ceramice, do wytwarzania cementów dentystycznych, w kosmetyce, w przemyśle farb i lakierów, farmaceutycznym i papierniczym.
Fosforan jednopotasowy, KH2P04 - biała substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie; jest stosowany jako odczynnik laboratoryjny, jako nawóz sztuczny, składnik proszków do pieczenia, w produkcji drożdży.
Fosforan jednosodowy, NaH2P04 - H20 - bezbarwna substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie; jest stosowany do zmiękczania wody kotłowej, w galwanotechnice, farbiarstwie, jako dodatek do pasz, do wyrobu proszków do pieczenia.
Fosforan jednowapniowy, Ca(H2P04)2 H20 - bezbarwna substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie i kwasach; wchodzi w skład nawozów sztucznych oraz proszków do pieczenia; f.j. jest stosowany przy produkcji szkła oraz jako środek utrwalający niektóre tworzywa sztuczne.
Fosforan trójsodowy, Na>P04 12H20 - bezbarwna substancja krystaliczna, nierozpuszczalna w wodzie; jest stosowany do zmiękczania wody kotłowej, do oczyszczania metali, w produkcji papieru, medycynie, jako zmywacz farb itd. (segregator aktów prawnych).
Fosforanowanie, fosfatyzowanie - wytwarzanie powłok fosforanowych przeprowadza się metodą chemiczną lub elektrochemiczną.
Fosforany - (1) sole kwasów tlenowych fosforu, a więc ortofosforany, metafosforany; (2) ortofosforany (Me2P04); występują w przyrodzie, np. fosforyt (fosforan trójwapniowy); używane są jako cenne nawozy sztuczne (np. superfosfaty, tomasyna).
Fosforescencja - luminescencja polegająca na emisji światła towarzyszącej przejściu promienistemu między stanami o różnej multipletowości, np. ze stanu trypletowego do stanu singletowego charakteryzuje się znacznie dłuższym niż fluorescencja czasem trwania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32