Blog

Forsteryt
W artykule znajdziesz:
Forsteryt

Forsteryt - odmiana oliwinu zawierająca niemal wyłącznie magnez; surowiec do wytwarzania materiałów ogniotrwałych.
Forsztag - lina stalowa łącząca przedni maszt z dziobnicą lub bukszprytem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Fortran (r ang. formula translator) - język algorytmiczny do programowania komputerów, przystosowany do rozwiązywania zadań inżynierskich.
Fortyfikacja - dziedzina inżynierii wojskowej zajmująca się opracowaniem konstrukcji specjalnych budowli zapewniających efektywne prowadzenie ognia i walki oraz osłonę wojsk, sprzętu bojowego i obiektów tyłowych przed środkami rażenia nieprzyjaciela; (2) zespół obiektów fortyfikacyjnych.
Fosfageny - estry fosforowe kreatyny i argininy zawierające wiązania wysokoenergetyczne; stanowią rezerwę energetyczną organizmu, występują we wszystkich tkankach człowieka i zwierząt, głównie w mięśniach fosfatazy - enzymy należące do grupy esteraz, katalizujące rozkład estrów kwasu fosforowego z uwolnieniem nieorganicznego fosforanu; występują w organizmach roślinnych i zwierzęcych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Fosfatydy, fosfolipidy - tłuszcze złożone o cząsteczce zbudowanej z gliceryny połączonej estrowo z kwasami tłuszczowymi i z kwasem fosforowym, który z kolei jest związany z azotową zasadą organiczną - choliną lub kolaminą, albo z aminokwasem - seryną zawierające cholinę są lecytynami, kolaminę - kefalinami, serynę - fosfatydyloserynami.
Fsfatyzowanie - fosforanowanie.
Fosfazot - nawóz sztuczny mieszany dwuskładnikowy, otrzymany przez zmieszanie mocznika z superfosfatem; zawiera jako składniki wartościowe fosfor i azot (oprócz wapnia, który również można uważać za składnik nawozowy).
Fosfina - fosforowodór gazowy (uprawnienia budowlane).
Fosfiny - alkilowe i arylowe pochodne fosforowodoru. analogiczne do amin. np. metylofosfina CH.PH.
Fosfogips, fosforogips - produkt odpadkowy przy produkcji kwasu fosforowego metodami ekstrakcyjnymi, zawierający jako główny składnik siarczan wapniowy.
Fosfolipidy - fosfatydy.
Fosfoproteidy, fosforoproteidy - grupy białek złożonych. których cząsteczki zawierają kwas fosforowy związany estrowo z łańcuchem polipeptydowym; mają charakter kwaśny, są nierozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne natomiast w zasadach, z którymi tworzą sole; do f. należą np. kazeina mleka oraz białka żółtka jaja.
Fosfor, P - pierwiastek chemiczny V grupy głównej układu okresowego (azotowce), liczba atomowa 15, o własnościach typowo niemetalicznych, w związkach jedno-, trój- i pięciowartościowy; f. występuje w przyrodzie w niewielkich ilościach w postaci różnych związków, szczególnie fosforytów i apatytów, rzadziej występuje jako wiwianit, czyli fosforan żelaza, w niektórych kwaśnych, nisko położonych i podmokłych glebach łąkowych i torfowych; w stanie wolnym (w warunkach sztucznych) występuje w kilku odmianach alotropowych (biały, czerwony, fioletowy, czarny); zastosowanie do wyrobu zapałek, trucizn (stosowanych np. w ochronie roślin, zwalczaniu gryzoni), produkcji lekarstw, środków wybuchowych, nawozów fosforowych itd. (program egzamin ustny).
Fosforan dwuamonowy
Fosforan dwuamonowy, (NH4)2HP04 - bezbarwna substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie, wietrzeje na powietrzu tracąc amoniak; jest stosowany jako nawóz sztuczny, apretura do tkanin, odczynnik laboratoryjny, do impregnacji drewna, w produkcji drożdży, jako topnik w procesie lutowania i in.
Fosforan dwusodowy, Na2HP04 • 12H20 - bezbarwna substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie jest stosowany jako nawóz sztuczny, do impregnacji tkanin, drewna i papieru, do produkcji polewy ceramicznej, pigmentów, proszków do pieczenia, detergentów, w galwanotechnice, w chemii analitycznej, do zmiękczania wody (opinie o programie).
Fosforan glinowy, AIP04 - biała substancja stała, nierozpuszczalna w wodzie; jest stosowany w ceramice, do wytwarzania cementów dentystycznych, w kosmetyce, w przemyśle farb i lakierów, farmaceutycznym i papierniczym.
Fosforan jednopotasowy, KH2P04 - biała substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie; jest stosowany jako odczynnik laboratoryjny, jako nawóz sztuczny, składnik proszków do pieczenia, w produkcji drożdży.
Fosforan jednosodowy, NaH2P04 - H20 - bezbarwna substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie; jest stosowany do zmiękczania wody kotłowej, w galwanotechnice, farbiarstwie, jako dodatek do pasz, do wyrobu proszków do pieczenia.
Fosforan jednowapniowy, Ca(H2P04)2 H20 - bezbarwna substancja krystaliczna, rozpuszczalna w wodzie i kwasach; wchodzi w skład nawozów sztucznych oraz proszków do pieczenia; f.j. jest stosowany przy produkcji szkła oraz jako środek utrwalający niektóre tworzywa sztuczne.
Fosforan trójsodowy, Na>P04 12H20 - bezbarwna substancja krystaliczna, nierozpuszczalna w wodzie; jest stosowany do zmiękczania wody kotłowej, do oczyszczania metali, w produkcji papieru, medycynie, jako zmywacz farb itd. (segregator aktów prawnych).
Fosforanowanie, fosfatyzowanie - wytwarzanie powłok fosforanowych przeprowadza się metodą chemiczną lub elektrochemiczną.
Fosforany - (1) sole kwasów tlenowych fosforu, a więc ortofosforany, metafosforany; (2) ortofosforany (Me2P04); występują w przyrodzie, np. fosforyt (fosforan trójwapniowy); używane są jako cenne nawozy sztuczne (np. superfosfaty, tomasyna).
Fosforescencja - luminescencja polegająca na emisji światła towarzyszącej przejściu promienistemu między stanami o różnej multipletowości, np. ze stanu trypletowego do stanu singletowego charakteryzuje się znacznie dłuższym niż fluorescencja czasem trwania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32