Blog

17.04.2020

Klasy krystalograficzne

W artykule znajdziesz:

Klasy krystalograficzne

 

Klasy krystalograficzne

Klasy krystalograficzne - 32 klasy spośród nieskończenie wielu klas symetrii, które są możliwe w świecie kryształów doskonałych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Klasyfikacja - podział rozłączny i wyczerpujący zbioru na podzbiory według ustalonego kryterium.
Klasyfikacja BZ (z ang. British zonal classification of light distribution) - w technice oświetleniowej - klasyfikacja rozkładu strumienia świetlnego wewnątrz pomieszczeń.

Klasyfikacja dziesiętna uniwersalna, U DC, UKD - międzynarodowy system podziału piśmiennictwa na podstawie treści; dzieli on całość piśmiennictwa na 10 grup, a następnie każdą grupę na 10 podgrup, również oznaczonych cyframi od 0 do 9 itd.; utworzony w ten sposób szereg cyfr klasyfikujących dany dokument nazywa się symbolem k. d. (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Klasyfikacja granulometryczna - mechaniczne rozdzielanie mieszaniny ziarn na klasy według wielkości tych ziarn; w zależności od sposobu rozdzielania rozróżnia się k. sitową (za pomocą sit), k. hydrauliczną (w strumieniu cieczy) i k. pneumatyczną (w strumieniu powietrza).
Klasyfikacja statków - zaliczenie statku do jednej z klas w wyniku kontroli stanu technicznego przez instytucję klasyfikacyjną (Polski Rejestr Statków, Lloyd Register. Bureau Veritas, Morskoj Register SSSR i in.) w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa w określonych warunkach eksploatacji.
Klasyfikator 1 - urządzenie do klasyfikacji, tj. urządzenie dokonujące podziału zbioru wg pewnych kryteriów na podzbiory (uprawnienia budowlane).
Klasyfikator - urządzenie do rozdzielania materiałów stałych sypkich lub kawałkowych (np. węgla, minerałów) wg wielkości i ziarn; rozróżnia się przesiewacze klasyfikacyjne, których podstawową częścią są sita, k. hydrauliczne, w których rozdzielanie przeprowadza się w strumieniu cieczy (zwykle wody), k. pneumatyczne, w których rozdział następuje w strumieniu powietrza unoszącym ziarno.
Klatka 1 - obwód elektryczny utworzony z prętów przewodzących, połączonych na obu końcach metalowymi pierścieniami lub płytami.
Klatka 2 (walcarki) - zespół korpusu walcarki oraz mechanizmów i urządzeń związanych z korpusem, tj. walców i ich obudowy, urządzeń nastawczych, uzbrojenia i osprzętu.
Klatka 1 - opakowanie transportowe złożone z listew (zwykle drewnianych) z zachowaniem pewnych odstępów.

Klatka Faradaya, puszka Faradaya - osłona elektrostatyczna w postaci zamkniętego naczynia metalowego lub gęstej siatki metalowej; na ciała umieszczone wewnątrz k. F. nie działa zewnętrzne pole elektryczne.
Klatka meteorologiczna - budka drewniana ustalonych kształtów i wymiarów do umieszczania przyrządów pomiarowych na stacjach meteorologicznych (program egzamin ustny).
Klatka robocza (walcarki) - klatka walcownicza.

Klatka schodowa

Klatka schodowa - pomieszczenie lub tylko wydzielona funkcjonalnie część pomieszczenia mieszcząca schody.
Klatka schodowa ewakuacyjna - wewnętrzna lub zewnętrzna klatka schodowa będąca drogą ewakuacyjną, odpowiadająca wymaganiom przepisów budowlanych w zakresie odporności ogniowej ścian, stropów, drzwi, schodów oraz wentylacji i oświetlenia.
Klatka szybowa (zwyczajna) - naczynie wyciągu szybowego przystosowane do ciągnienia urobku i materiałów w wozach oraz do jazdy górników (opinie o programie).
Klatka szybowa wywrotna - naczynie wyciągu szybowego przystosowane do ciągnienia urobku lub kamienia w wozach; po dojściu do górnego położenia k.sz.w. wychyla się wysypując urobek lub kamień bez wytaczania wozów z klatki.
Klatka walcownicza, klatka robocza (walcarki) - zespół walcarki złożony z korpusu, walców, urządzeń nastawczych, uzbrojenia i osprzętu, w którym odbywa się walcowanie.
Klatka walców zębatych - część walcarki w postaci całkowicie obudowanej przekładni zębatej, przeznaczona do przenoszenia momentu obrotowego z silnika na wszystkie napędzane walce klatki walcowniczej.
Klatki - sieci-pułapki wykonane z drutu lub tworzyw sztucznych, ustawione na dnie, stosowane głównie do połowu skorupiaków.

Klatki obłowe - klatki pochylniowe ustawiane przy obie kadłuba, uniemożliwiające jego przechylenie się podczas przygotowań do wodowania.
Klatki pochylniowe - rusztowania z belek i klinów o dużej wytrzymałości, podtrzymujące kadłub statku na pochylni w fazie przygotowania kadłuba do wodowania; k. p. ustawia się równocześnie z usuwaniem bloków pochylniowych.
Klatkowiec - budynek klatkowy.
Klatraty - związki włączeniowe, które powstają podczas krystalizacji z roztworu lub w atmosferze gazów w wyniku uwięzienia obcych cząsteczek w sieci krystalicznej.
Klauza - poprzeczna budowla w korycie cieku wodnego służąca do magazynowania wody dla celów spławu drewna (segregator aktów prawnych).
Klauzula nawigacyjna - formuła wpisana do certyfikatu jachtowego określająca zakres pływania jachtu.
Klawiatura - zespół klawiszy (np. w maszynach do pisania, w linotypach).
Klawisz - element, który przez naciśnięcie palcem uruchamia mechanizm lub wprowadza sygnał sterujący w urządzeniu elektrycznym.
Klawisz funkcyjny 1 - klawisz nie związany z żadnym znakiem graficznym, przeznaczony do wywołania określonej operacji w urządzeniu do przetwarzania danych.

Klawisz funkcyjny (w maszynie do pisania) - klawisz niepiszący przeznaczony do wykonywania określonych funkcji, np. do cofania wózka.
Klawisz martwy (w maszynie do pisania) - klawisz piszący, którego naciśnięcie nie powoduje ruchu wózka (promocja 3 w 1).
Klawisz piszący (w maszynie do pisania) - klawisz, którego naciśnięcie powoduje odbicie litery lub innego znaku.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami