Blog

27.10.2020

Fundament wieży

W artykule znajdziesz:

Fundament wieży

Fundament wieży

Fundament wieży telewizyjnej można wykonać w postaci płyty pełnej, płyty żebrowej lub powłoki stożkowej. Obliczenia i szczegóły konstrukcyjne fundamentów płytowych nie różnią się niczym fundamentów kominów (program uprawnienia budowlane na komputer). Prostota konstrukcji i łatwość wykonania stawiają te fundamenty przed fundamentami powłokowymi, które chociaż znacznie oszczędniejsze, są jednak bardziej skomplikowane w wykonawstwie. Można przyjąć jako wytyczną, że fundamenty o średnicy do 30 m można wykonywać jako płytowe pełne lub żebrowe; odpowiada to wieżom o wysokości ok. 150-180 m.

Grubość płyt fundamentowych dochodzi do 3,5 m, a wysięgi wsporników do 10 m.
Wzorem fundamentu powłokowego jest fundament wieży telewizyjnej w Stuttgarcie o wysokości 161 m wykonany w r. 1955 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Fundament ten składa się z dwóch stożków względem siebie odwróconych, połączonych ze sobą dwiema przeponami, dolną i górną. Średnica fundamentu wynosi 27 m, a wysokość stożka 8,45 m. Zarówno stożki jak i przepony traktować należy jako konstrukcje cienkościenne (grubość 30-45 cm). Przepona dolna jest rozciągana siłami przenoszącymi się ze stożka zewnętrznego, wobec czego zastosowano jej sprężenie czterema warstwami kabli, które rozmieszczono w dość znacznych odstępach pionowych i poziomych tak, aby można było łatwo przeprowadzić betonowanie.

Zastosowano kable 12 0 8 mm Rr = 18000 kG/cm2, które ułożono w grupach po cztery, razem 112 kabli o sile sprężającej 50 T (naciąg obustronny) (uprawnienia budowlane). W fundamencie wykorzystano wolne przestrzenie na pomieszczenia chłodni, magazyny restauracji i dolne części szybów wyciągowych. Należy zaznaczyć, że warunki gruntowe były bardzo korzystne (naprężenie dopuszczalne określono na 3,6 kG/cm2 od obciążenia stałego oraz dopuszczono dodatkowo wartość ±1,3 kG/cm2 na przeciążenie od wiatru, tj. łącznie 4,9 kG/cm2). Pozostałe elementy fundamentu, oprócz przepony dolnej, zbrojone są stalą zwykłą.
Drugim przykładem fundamentu stożkowo-powłokowego jest fundament wieży telewizyjnej w Dekwed (projekt).

Jest to system 14 odwróconych sklepień z wysokimi żebrami sięgającymi do trzonu. W tym rozwiązaniu siły rozciągające promieniowo dolną płytę fundamentu o średnicy 33 m redukują się do minimum i płyta ta nie wymaga sprężenia (program egzamin ustny). Zmniejsza się również wysokość fundamentu a tym samym wystarcza mniejsza głębkość posadowienia (w tym przypadku 4,15 m).

Trzon wieży

Ciekawie rozwiązano fundament wieży telewizyjnej w Hannowerze, który stanowi skrzynię ośmioboczną o długości boku 5,3 m i wysokości 4,20 m. Ścianki pionowe grubości 40 cm są sprężone podłużnie. Największe naprężenie pod stopą fundamentu wynosi 4,6 kG/cm2.
W Polsce zaprojeKtowano fundament stożkowy powłokowy (bez odwrotnych stożków i przepon), sprężony obwodowo u dołu. Badania modelowe potwierdziły dobrą pracę statyczną oraz stateczność tego typu fundamentu, który pod względem ekonomicznym daje oszczędności ok. 20% w stosunku do fundamentu płytowego (opinie o programie).

Trzon wieży może mieć kształt cylindryczny, stożkowy (najczęściej stosowany) oraz kształt hiperboloidy jednopowłokowej, a w przekroju poprzecznym - kształt koła (najczęściej) lub elipsy. Najłatwiejsze do wykonania są trzony cylindryczne (formy ślizgowe). Także trzony stożkowe nie nastręczają większych trudności wykonawczych (formy przestawne).
Wszystkie wskazówki konstrukcyjne podane przy opisie trzonów kominów żelbetowych ważne są również i tu. Minimalną grubość ściany przyjmuje się 18 cm (segregator aktów prawnych).

Ze względu na to, że w trzonie umieszczona jest zwykle klatka schodowa wprowadza się podesty żelbetowe (stropy pośrednie), które usztywniają trzon w kierunku poprzecznym. Schody wykonuje się z żelbetu lub ze stali. Wymagania stawiane jakości betonu trzonu wieży są bardzo wysokie; Rw = 250 kG/cm2 należy tu uważać za rozsądne minimum.

Trzon zbroi się pionowo i pierścieniowo stalą zwykłą, gdyż duża część zbrojenia jest potrzebna tylko ze względów konstrukcyjnych. Otwory wykonywane w trzonie (otwory wejściowe u dołu oraz otwory wyjściowe do głowicy u góry) są małe, tak że z reguły można się obyć bez żelbetowych obramowań wzmacniających (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami