Blog

02.03.2022

Fundament z żebrami

W artykule znajdziesz:

Fundament z żebrami

Gdy nie da się wykształcić fundamentów dla pojedynczych słupów lub dla całego szeregu słupów, to konstruuje się fundament jednolity pod całym budynkiem; ustrój taki wskazany jest przy jednakim gruncie pod wszystkimi fundamentami. Jeżeli wypadkowa obciążeń całego budynku trafia w środek ciężkości rzutu fundamentu, wtedy mamy do czynienia z jednostajnym obciążeniem gruntu. Przy większych budowlach są pewne odchyłki, co zmusza do podziału fundamentu na partie, o rożnem obciążeniu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zależnie od konstrukcji stropów i rozmieszczenia belek, podciągów i słupów, fundament jest również ustrojem żebrowanym, w którym żebra mogą być pod płytą lub nad płytą. Przy zastosowaniu żeber pod płytą, odbywa się wykonywanie bez deskowania, a przekroje żeber mają kształt trapezowy, co uwarunkowane jest równowagą stoków wykopu. Fundament z żebrami nad płytą nie wymaga osobnych wykopów na żebra, natomiast przy wykonywaniu konieczne jest deskowanie, a po wykonaniu wyrównanie dna przez zasypanie lub pokrycie żeber dyliną, ewentualnie gotowymi płytami żelbetowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pod względem statycznym korzystniejszy jest ustrój z żebrami pod płytą, bo, dla momentów ujemnych, płyta, znajdująca się w strefie ciśnionej, może ją dostatecznie wzmocnić, podczas gdy w ustroju z żebrami nad płytą mamy, dla momentów ujemnych, przekrój prostokątny zmniejszony. Ponieważ najczęściej wysokości belki w partii momentów ujemnych nie można powiększyć, stosuje się z konieczności uciążliwe w wykonaniu rozszerzenie przekroju podporowego (uprawnienia budowlane).

Przekrój pala

Zamiast ustroju żebrowanego możliwy jest także fundament w postaci odwróconego stropu grzybkowego, który to ustrój wymaga miejsca na rozszerzenie słupów w stopach. Przy wykonywaniu fundamentów należy zawsze, przed ułożeniem najniższej warstwy wkładek, zastosować podkład ochronny w postaci płyty z chudego betonu, o grubości 5 do 10 cm. Gdy grunt wytrzymały znajduje się w znacznej głębokości, to stosowane bywa fundamentowanie na palach żelbetowych, których długość dojść może do 20 m (program egzamin ustny). Pale żelbetowe stosowne są zwłaszcza wtedy, gdy górne ich partie nie są stale pod zwierciadłem wody gruntowej.

Przekrój pala może być kwadratowy lub wieloboczny, wyjątkowo trójkątny. Wzmocnienie podłużne objęte jest strzemionami lub racjonalniej uzwojeniem, które dokładniej przylega do wkładek podłużnych i skuteczniej przeciwdziała nagłym odkształceniom poprzecznym, wywołanym uderzeniami kafara. Ponieważ uderzenia najsilniej oddziaływują na głowę i ostrze pala, krok uzwojenia w pobliżu głowy i ostrza jest zmniejszony. Spód pala kończy się stosownym trzewikiem żelaznym (opinie o programie).

Prymitywny sposób fabrykacji uzwojenia dla rdzenia okrągłego polega na nawijaniu drutu na wale windy budowlanej. Krok uzwojenia ustala się wprost przy zestawianiu szkieletu żelaznego. Betonowanie pali odbywa się, ze względu na wygodę, w formach leżących. Mieszanina betonu nie powinna być chudsza jak 1 : 4. Pale, o przekroju kwadratowym, są łatwiejsze do wykonania, bo robocizna ciesielska przy wykonywaniu deskowania jest prostsza (segregator aktów prawnych).

Przekrój pala może być stały (pal pierwszy i drugi) lub zmienny (pal trzeci). Pale, o stałym przekroju, odpowiednie są wtedy, gdy ostrza ich osiągnąć mogą grunt wytrzymały. Pale, o przekrojach zmniejszających się w dolnej trzeciej części wysokości, nadają się do fundacji na pokładach, które nie dozwalają na osiągnięcie gruntu wytrzymałego. Pale takie przebiwszy cały szereg warstw miękkich, wskutek zagęszczenia gruntu i tarcia wzdłuż ścian pala, wywołanego zastosowaniem przekroju zmiennego, znajdują wreszcie taki opór, że mogą stanowić pewny fundament budowli (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami