Blog

18.09.2020

Fundamenty bezpośrednie żelbetowe

W artykule znajdziesz:

Fundamenty bezpośrednie żelbetowe

Fundamenty bezpośrednie żelbetowe

Sprzęt, jakim się rozporządza, decyduje często o sposobie wykonywania fundamentów lub przynajmniej o terminie rozpoczęcia robót.
Kwestia wyszkolonego personelu przy robotach specjalnych, takich jak roboty fundamentowe, szczególnie przy fundamentach głębokich, jest równie ważna jak kwestia sprzętu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeżeli wykonawca nie ma wyszkolonych rzemieślników, i ma zamiar szkolić ich w czasie budowy, musi liczyć się przynajmniej początkowo z potrzebą zwiększenia personelu nadzorującego, aby zapewnić należyte wykonanie obiektu.
Wszystkie wyżej wymienione warunki wpływające na wybór sposobu fundamentowania stanowią całość i muszą być analizowane łącznie. Każdy z tych warunków jest konieczny, lecz w oderwaniu od innych staje się niewystarczający. Należy podkreślić, że warunki inżyniersko-geologiczne są projektantowi narzucone przez przyrodę i w wielu wypadkach cały projekt trzeba dostosować do nich. Stosunkowo rzadko można polepszyć warunki gruntowe.

J?o przeanalizowaniu poszczególnych wariantów projektu niejednokrotnie okazuje się, że opłaca się podnieść koszt fundamentu w celu skrócenia terminu ukończenia robót, a tym samym przyspieszenia terminu oddania obiektu do eksploatacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy obecnym stanie uprzemysłowienia budownictwa można chyba śmiało powiedzieć, że żelbet stanowi najbardziej właściwe tworzywo do wykonywania wszelkiego rodzaju fundamentów, zarówno bezpośrednich, jak i głębokich. Jedyne zastrzeżenie może powstać w przypadku występowania w podłożu budowlanych wód gruntowych.

Fundamenty bezpośrednie żelbetowe mogą być stosowane przy wszelkiego rodzaju budowlach w przypadku bardzo różnych i zróżnicowanych właściwościach gruntów w podłożu (uprawnienia budowlane).
W budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, szczególnie przy zmechanizowaniu robót, można stosować z bardzo dobrym skutkiem fundamenty z elementów prefabrykowanych.
W Związku Radzieckim nawet w budownictwie mieszkaniowym tradycyjnym pod ścianami stosuje się fundamenty z bloków prefabrykowanych żelbetowych i betonowych, w kształcie trapezów, o ciężarze do 3 T.

Stosowanie stali

W obiektach o konstrukcji szkieletowej żelbetowej i stalowej z reguły są stosowane stopy żelbetowe wykonywane na mokro lub prefabrykowane, np. szklankowe przy słupach żelbetowych (program egzamin ustny).
W przypadku gruntów słabych lub gruntów niejednorodnych o dużej ściśliwości, doskonale zdają egzamin w pierwszym przypadku fundamenty płytowe, w drugim zaś fundamenty skrzyniowe, które dzięki swej sztywności zabezpieczają budowlę przed nierównomiernym osiadaniem.
Ogólnie można powiedzieć, że przy fundamentach bezpośrednich wskutek dużej sztywności przy zginaniu, żelbet stanowi materiał wyjątkowo dobrze nadający się do ich wykonania zarówno ze względów technicznych, jak i ekonomicznych (opinie o programie).

W naszych warunkach jedynie w przypadku małych budynków mieszkalnych cegła może konkurować z betonem lub żelbetem jako materiał na fundamenty pod ścianami. Żadne inne materiały tu nie mogą wchodzić w grę, pomijając oczywiście budynki drewniane w budownictwie wiejskim. Przy fundamentach głębokich beton i żelbet również stanowią materiał chyba najbardziej nadający się pod każdym względem. Pale drewniane i stalowe przy naszym deficycie drewna i stali nie mogą być brane pod uwagę przy jakichkolwiek
większych obiektach. Jedynie w przypadku występowania agresywnych wód gruntowych zastosowanie drewna może być usprawiedliwione, ale tylko wówczas, gdy wymagana jest nieduża nośność poszczególnych pali, w przeciwnym razie należy szukać rozwiązania w zastosowaniu odpowiednich cementów kwasoodpornych (segregator aktów prawnych).

Studnie przy dzisiejszej technice robót fundamentowych wykonuje się z reguły żelbetowe lub rzadziej betonowe. Stosowanie stali, jako materiału równorzędnego pod względem technicznym, byłoby usprawiedliwione, lecz deficytowość stali stanowi czynnik decydujący.

Przy robotach kesonowych jedynie kesony-dzwony wykonuje się ze stali, we wszystkich innych przypadkach włącznie z kesonami pływającymi stosuje się żelbet, wykonując skrzynie kesonowe jako konstrukcje ciężkie lub lekkie żebrowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami