Blog
Fundamenty ławowe
W artykule znajdziesz:
Fundamenty ławowe
W budowlach wiejskich najczęściej spotykamy się z fundamentami ławowymi i stopowymi.
Posadowienie budowli powinno odbywać się na gruntach jednorodnych (program uprawnienia budowlane na komputer). W przeciwnym razie, ze względu na niejednakowe odkształcenie różnych gruntów, należy stosować specjalne zabiegi w postaci:
a) dylatacji,
b) głębszego założenia fundamentów,
c) posadowienia schodkowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dylatacje stosuje się ze względów konstrukcyjnych na granicy dwóch różnych rodzajów podłoża. Względy termiczne, skurczowe i wynikające z oczekiwanego nierównomiernego osiadania podpór lub części budynku wymagają niejednokrotnie stosowania dylatacji. Rozmieszczenie i rodzaj dylatacji przewidują normy dotyczące konstrukcji z różnych materiałów. Jeżeli pod fundamentami jest grunt jednorodny, to nie należy dylatacją przecinać fundamentu, a doprowadzać ją tylko do jego wierzchu (uprawnienia budowlane).
W przypadku spodziewanych nierównomiernych osiadań budynku dylatacje należy doprowadzać do spodu fundamentów, oddzielając obie części całkowicie od siebie. Wykonanie dylatacji aż do spodu fundamentów ma miejsce w przypadku:
- różnorodności cech mechanicznych podłoża,
- różnorodności konstrukcji i sposobu posadowienia (np. część na palach, a część bezpośrednio na gruncie),
- różnych wysokości sąsiadujących części budowli,
- wykonywania poszczególnych części budynków w różnych terminach lub dobudowy istniejących (program egzamin ustny).
Przy ukośnym przebiegu różnych warstw gruntu pod fundamentem jednorodne posadowienie można uzyskać czasami przez głębsze założenie fundamentów lub przez posadowienie ich uskokami założonymi na różnej głębokości tego samego gruntu.
Dla uzyskania nacisku na grunt w granicach dopuszczalnych zazwyczaj stosuje się pod ścianami odpowiedniej szerokości ławy murowe lub betonowe.
W budownictwie wiejskim ściany można niejednokrotnie posadawiać na ławach piaskowych z piasku lub pospółki, ubijanych mechanicznie lub zagęszczanych metodą hydrowibracji. Ten sposób płytkiego posadowienia stosuje się do lekkich niepodpiwniczonych budynków, posadawianych na gruntach wysadzinowych (w przypadku posadowienia powyżej granicy przemarzania (opinie o programie).
Ławy piaskowe
Ławy piaskowe, zastępując materiał konstrukcyjny, wymagają jednak, aby stopień zagęszczania piasków, żwirów i pospółki był nie mniejszy niż Sz = 0,6. Zastosowanie hydrowibracji (zagęszczania nawodnionych piasków wibratorami wgłębnymi) zamiast mechanicznego zagęszczania jest celowe wtedy, gdy grunt rodzimy jest przepuszczalny i niewrażliwy na nawodnienia w czasie zagęszczania.
Ławy piaskowe dobrze wykonane mogą przenosić bezpiecznie obciążenie do 3 kG/cm-. W przypadku wód agresywnych stosowanie ław piaskowo-żwirowych do poziomu powyżej zwierciadła tych wód pozwala na wykonanie fundamentów betonowych bez specjalnego ich zabezpieczenia przed agresją. Zasady wykonywania robót fundamentowych bezpośrednio na gruncie zawarte są w normie PN-59 B-03020 (segregator aktów prawnych).
Wymiary jednych i drugich ustala się w zależności od dopuszczalnych nacisków na podłoże, od jakości i wytrzymałości betonu.
Ławy żelbetowe pod murami stosuje się w przypadku znacznych obciążeń ścian, słabych lub niejednorodnych gruntów lub wtedy, gdy spód fundamentu znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej.
Na stopy betonowe stosujemy zwykle beton marki 110, a do stóp żelbetowych marki co najmniej 140. Względy konstrukcyjne wymagają, aby wysokość podstawy stopy ostrosłupowej była nie mniejsza niż Vs h i nie mniejsza niż 20 cm (promocja 3 w 1).
Stopy kielichowe ze względów konstrukcyjnych należy projektować w ten sposób, aby wysokość stopy i grubość ścian kielicha były nie mniejsze niż 25 cm; głębokość kielicha powinna być nie mniejsza niż 1,2 wymiaru poprzecznego słupa i nie mniejsza od 25 cm, zaś przestrzeń między słupem a ściankami kielicha powinna wynosić co najmniej 5-7,5 cm dla umożliwienia dokładnego wypełnienia tej przestrzeni betonem marki 200.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32