Blog

30.05.2018

Fundamenty pod taras, ogród zimowy, werandę

W artykule znajdziesz:

Fundamenty pod taras, ogród zimowy, werandę

Obiekty przylegające do domu, takie jak werandy, ogrody zimowe, zadaszone podjazdy nie muszą mieć pełnych fundamentów: można zastosować tutaj ofundamentowanie pośrednie. Zasada ta obowiązuje nawet wówczas, gdy nasz dom ma pełne fundamenty. Co to oznacza w praktyce?

Fundamenty pod taras, ogród zimowy, werandę

Fundamenty zasadniczo mogą sięgać poniżej poziomu wód gruntowych - wówczas będą oczywiście nadawały budynkom największą stabilność (program na telefon). Dla obiektów dodatkowych, które nie mają zwalistego dachu ani ciężkich instalacji, istnieje możliwość zbudowania jedynie wylewki betonowej ułożonej na wykopanej około 20-centymetrowej wyrwie (wysypanej oczywiście żwirem i piaskiem). Można też wykopać fundamenty punktowe, tudzież wykopać dziurę i ustawić tam drewniane legary, na których następnie będzie opierała się konstrukcja obiektu przylegającego.

Przyłączenie ścian ogrodu zimowego do ścian domu

Jeśli dobudowujemy do domu jednorodzinnego wiatę, która będzie połączona ze ścianami domku, wówczas powinniśmy zastosować kilkucentymetrową dylatację - zarówno między ścianami domu, a ścianami przylegającej doń konstrukcji, jak i między fundamentami budynku a fundamentami obiektu przylegającego. Wszystko po to, aby zapobiec ewentualnym obciążeniom budynku poprzez nierównomiernie

osiadającą wiatę lub ogród zimowy.

Izolacja termiczna w fundamentach dla ogrodów zimowych

Fundamenty pod zamykane i ogrzewany ogrody zimowe, oranżerie i zabudowane werandy powinny mieć solidną izolację termiczną, a także muszą być zabezpieczone przed przenikaniem wilgoci. Ma to dwojakie znaczenie - po pierwsze, fundamenty muszą być zabezpieczone przed mrozem, aby nie pękały. Po drugie, muszą stanowić dobrą barierę dla niskiej temperatury wyziębiającej wnętrze ogrodu zimowego.

Podsumowanie

Niezależnie od głębokości fundamentów, powinniśmy zawsze dbać o to, aby były wykonane porządnie - fuszerkę dokonaną na tym etapie budowy bardzo trudno jest w przyszłości naprawić. Jednocześnie, fundamenty w bardzo dużej mierze odpowiadają za trwałość przyszłej konstrukcji. Nie warto więc oszczędzać na jakości materiałów budulcowych, takich jak beton, stal, czy drewno. Warto też zainwestować w profesjonalną ekipę budowlaną, która ma doświadczenie w stawianiu fundamentów pod ogrody zimowe i werandy. Warto szukać takich ogrodów zimowych, które mają opcję montażu wraz z ofertą sprzedażową produktu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami