Fundamenty podstawą każdego domu

Fundamenty podstawą każdego domu

Przyczyną pękania ścian w nowo wybudowanych budynkach jest zwykle złe posadowienie fundamentów (program uprawnienia budowlane na komputer). To właśnie na nich opiera się cała konstrukcja domu. Warto więc sprawdzić, w jaki sposób można je wykonać. Każdy projekt domu powinien dokładanie określać, w jaki sposób fundamenty powinny być wykonane. Muszą być dostosowane do nośności gruntu. Gdy warunki obecne na działce odbiegają od tych zakładanych w projekcie należy przeprojektować fundamenty. W Polsce fundamenty najczęściej pełnią również rolę ścian piwnic. Tradycyjnie wykonane fundamenty składają się z ław oraz ścian fundamentowych. Niegdyś przy wykonaniu ław fundamentowych mogliśmy liczyć wyłącznie na siłę własnych rąk. Obecnie w celu wykonania ław fundamentowych możemy zatrudnić specjalną koparkę. Sama ława jest poziomą belką. To na niej skupiają się wszelkie rozprężenia i rozciągania fundamentów. Ich szerokość może kształtować się na bardzo różnym poziomie. Głównie w zależności od tego, co ma się na nich znaleźć. Gdy ławy fundamentowe są już wykonane, budowane są ściany fundamentowe. Znajdują się one bezpośrednio na ławach fundamentowych. Budynki podpiwniczone muszą posiadać fundamenty ze specjalnym zbrojeniem. Istnieje całkiem spory wybór, jeśli chodzi o materiał z jakiego mogą być wykonane fundamenty. Możemy między innymi zastosować bloczki betonowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

 

Wyróżnia je dość wysoka wytrzymałość. Mamy ponadto do wyboru bloczki keramzytobetonowe. Trochę mniej wytrzymałe ale zdecydowanie lepsze pod względem izolacji cieplnej. Za najbardziej pracochłonny materiał, z którego wykonuje się fundamenty uchodzi beton. Nie dość, że trzeba przygotować specjalną mieszankę betonową to konieczne jest deskowanie. Alternatywą dla tak tradycyjnie budowanych fundamentów może być płyta fundamentowa. Już teraz stosowana jest na całkiem szeroką skalę wszędzie tam gdzie panują niekorzystne warunki na działce. Wysoki poziom wód gruntowych czy niestabilne podłoże to najczęstsze przesłanki do zastosowania płyty fundamentowej. Konstrukcja całego budynku rozłożona jest na zdecydowanie większą powierzchnię. Rzecz jasna płytę fundamentową można również wykorzystać przy normalnym gruncie.

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Powiązane artykuły

Wyroby hutnicze

Wyroby hutnicze do produktów usuwanych w procesie hutniczym, czyli przetwarzania substancji metalicznych, takich jak żelazo, stal, aluminium, miedź i inne,…

Pręty stalowe

Pręty stalowe do produktów w postaci walcowanych lub ciągnionych wałków wykonanych ze stali. Są jednym z szeroko dostępnych w różnych…

Punkty geodezyjne

Punkty geodezyjne, także punktami geodezyjnymi, są dokładnie i po wycelowaniu w punkty na powierzchni ziemi, które służą jako punkty odniesienia…

Działka gruntu

Działka gruntu do fragmentu ziemi, który jest oddzielony od innych działek lub terenów na podstawie prawnych lub geograficznych granic. Działka…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami