Blog

12.05.2022

Wapienie i dolomity

W artykule znajdziesz:

Wapienie i dolomity

Prócz tego, należałoby przeprowadzić w porozumieniu z Centralnym Urzędem Geologicznym dokładną rejestrację jakości i możliwości eksploatacyjnych złóż piaskowców na poszczególnych obszarach ich występowania, a jeszcze dotychczas nie użytkowanych do celów drogowych. Należałoby ustalić możliwości ich zużycia do tego celu i na tej podstawie stworzyć racjonalną i planową gospodarkę materiałem kamiennym piaskowcowym dla drogownictwa, przeprowadzając „rejonizację" jego zastosowania, aby odciążyć przewóz materiałów granitowych i bazaltowych z kamieniołomów Dolnego Śląska (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szczególnie należy wyzyskać należycie piaskowce karpackie zarówno dla potrzeb drogowych miejscowych, jak też dla zaopatrzenia innych obszarów Polski ubogich w materiały kamienne. Należy zwiększyć i rozszerzyć zastosowanie zbadanych już dostatecznie piaskowców z kamieniołomu w Klenczanach do budowy nawierzchni bitumicznych. Próby wykonane zostały w okresie kilku lat, a obserwacje wyników dały wyniki pozytywne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Najlepszymi własnościami fizycznymi i mechanicznymi odznaczają się niewątpliwie dolomity. Na te materiały należałoby zwrócić większą uwagę, szczególnie na dolomity powiatu chrzanowskiego (Dubie). Dolomity śląskie znalazły zastosowanie w budownictwie drogowym. Wapienie są materiałem bardzo różnorodnym. Ich własności są zależne ‘przede wszystkim od wyglądu i rodzaju masy skalnej, następnie od porowatości i rodzajów porów w materiale, wreszcie od rodzajów i ilości domieszek obcych, zwłaszcza gliniastych (uprawnienia budowlane).

Najlepszymi cechami fizycznymi i mechanicznymi odznaczają się wapienie zwarte, o masie skalnej zbitej, bezpostaciowej lub częściowo krystalicznej. Wykazują one wysoką jak dla wapieni wytrzymałość na ściskanie (około i powyżej 1000 kG/cm2), ścieralność w bębnie Devat a wynoszącą około oraz ciężar objętościowy zbliżony do ciężaru właściwego (program egzamin ustny).

Porowatość wapieni

Do tego typu należą przede wszystkim wapienie kieleckie (powiat kielecki i opatowski), niektóre z wapieni Pasma Krakowsko-Wieluńskiego, wapienie krakowskie, niektóre z karpackich oraz wapienie powiatu żywieckiego. Odrębną grupę stanowią wapienie kredowe i margliste o masie skalnej drobnoporowatej, ziemistej o bardzo niejednorodnych i na ogół słabych własnościach; do nich należy zaliczyć wapienie lubelskie (opinie o programie).

Z porównania własności wapieni z różnych okolic Polski wynika, że wytrzymałość na ściskanie nie może być podstawą ustalania ich jakości i przydatności do celów’ drogowych. W zasadzie wapienie o wysokiej wytrzymałości na ściskanie odznaczają się również innymi dodatnimi cechami. Z drugiej jednak strony większość wapieni, np. kieleckich o małej ścieralności i małej nasiąkliwości, wykazuje wytrzymałość na ściskanie poniżej 1000 kG/cm-’ (700 - 1000 kG/cm2). Z lego względu za podstawę do oceny własności należałoby raczej przyjąć ścieralność w bębnie Deval’a i na tarczy.

Porowatość wapieni, a zwłaszcza rodzaj porów, ma duży wpływ na nasiąkliwość i jednorodność masy skalnej. Pory w postaci szczelin rozmieszczonych nierównomiernie, zagłębień i dużych otworów powodują dużą nasiąkliwość oraz bardzo różnorodną wytrzymałość na ściskanie i ścieralność materiału. Zwięzłość wapieni jest mała, dochodzi bowiem najwyżej do 12 (wyjątkowo 15 i 16), zazwyczaj wynosi około 10 (segregator aktów prawnych).

Zagadnienie dostosowania materiałów wapiennych i dolomitów do celów drogowych poczyniło w Polsce w okresie powojennym poważne postępy dzięki badaniom, wykonanym w szerokim zakresie na terenie województwa kieleckiego przez mgr inż. Z. Pałysa. Badania te dały zupełnie zadowalające wyniki, potwierdzające możliwość rozszerzenia baz naturalnych materiałów kamiennych, używanych do mas bitumicznych, również i na materiały miejscowe wapienne.

Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów produkcji kruszywa bitumicznego (promocja 3 w 1). Wzrastające stale zapotrzebowanie budownictwa drogowego na materiały kamienne wymaga poważnego wysiłku i koordynacji pracy nad przygotowaniem potrzebnych baz surowcowych, właściwego ich zagospodarowania oraz racjonalnej eksploatacji.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami