Blog

Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 2
07.12.2020

Fundamenty ramowe z prefabrykatów

W artykule znajdziesz:

Fundamenty ramowe z prefabrykatów

Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 3
Fundamenty ramowe z prefabrykatów

Drgania własne fundamentu są zdecydowanie niższe od drgań wzbudzających w czasie normalnej pracy maszyny (program uprawnienia budowlane na komputer). Obroty krytyczne maszyny, podane przez dostawcę maszyny, wynoszą od 1615-2483 min-1, a jedna z wartości wynosi 4775 min-1. Wpłynęło to na wybór strojenia fundamentu: drgania własne oddalone są, w najniekorzystniejszym przypadku, o blisko 30% od najniższej krytycznej liczby obrotów maszyny, co należy uznać za bardzo korzystne. Gdyby w rozważanym przypadku zaprojektować fundament wysoko strojony, sztywność jego musiałaby być bardzo wielka, drgania własne bowiem nie mogłyby wynosić mniej niż 6000 min-1; spowodowałoby to bardzo duże zużycie materiału, przysparzając równocześnie wielu trudności konstrukcyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W latach 1960-M965 w Rosji wykonano szereg fundamentów z elementów prefabrykowanych. Jako prefabrykaty stosowane były wydrążone oraz pełne belki i słupy żelbetowe, wykonane z betonu marki 300 (górna konstrukcja fundamentu) i 200 (płyta dolna).
Przykład fundamentu wykonanego w Ali-Bajramlińskiej siłowni dla turbozespołu złożonego z turbiny 150 MW oraz generatora 200 MW. Węzły wykonano na mokro ze spawaniem prętów wystającego z prefabrykatów zbrojenia (uprawnienia budowlane).

Elementy fundamentu wykonane były jako wydrążone; ciężar jednego elementu dochodził do 40 T. Łączny czas wykonania i montażu wszystkich elementów wyniósł tylko 650 dni, gdy dla takiego same fundamentu wykonanego na mokro - aż 1653 dni. Montaż maszyny rozpoczyna w ósmym dniu po zakończeniu montażu fundamentu. Zużycie betonu dla fu damentu monolitycznego (dla górnej konstrukcji, tj. ram) wyniosło 667 m3, a ( fundamentu prefabrykowanego 207 m3 betonu w prefabrykatach i 70 m3 beto wykonanego na mokro (styki, połączenia, węzły). Zużycie stali wyniosło odpowiednio 82 i 54,4 T. Długotrwałe badania i obserwacja potwierdziły całkowicie przydatność fundamentu prefabrykowanego i dobrą pracę ustawionej na n maszyny (program egzamin ustny).

W Leningradzkim Biurze Projektów Elektrociepłowni wykonano projekt, różnych typów prefabrykatów dla fundamentów pod turbozespoły o moc, 300 MW. W wyniku studiów ustalono, że najdogodniejszymi do wykonania s pełne przekroje: prostokątne i teowe dla belek oraz prostokątne dla slupów sto łu fundamentu. Wymiary opracowanych przez to biuro elementów wynoszą belki prostokątne o pełnym przekroju 150 x 100 cm i 200 x 100 cm, belki teowi o pełnym przekroju o szerokości żebra 100 cm, szerokości półki 200 cm i wyso kościach 210, 180 i 150 cm. Przykład fundamentu pod turbozespół o mocj 300 MW (opinie o programie).

Praca fundamentu pod młot

Styki wykonywane są na mokro z uprzednim spawaniem prętów zbrojenia, wystających z poszczególnych elementów. Styki pozostają nadal słabym punktem fundamentów prefabrykowanych przede wszystkim z uwagi na pracochłonność wykonania i konieczność przerw w pracy dla uzyskania przez beton dostatecznej wytrzymałości. Nie obserwuje się natomiaśt (przy odpowiednim wykonawstwie) uszkodzeń styków w czasie eksploatacji.

Projektowanie prefabrykowanych fundamentów wymaga ścisłej współpracy technologów i konstruktorów w celu możliwie dogodnego (zarówno dla technologa jak i dla budowniczego) rozmieszczenie elementów turbozespołu, aby w miarę możliwości zmniejszyć liczbę różnych elementów fundamentu (segregator aktów prawnych).
Młot składa się: z części spadających (bijaka), kowadła i ramy podtrzymującej napęd bijaka, prowadnic i urządzenia sterowniczego. Przykłady młotów różnej konstrukcji. Pomiędzy kowadłem a fundamentem młota znajduje się zazwyczaj przekładka sprężysta, wykonywana z drewna lub z filcu silnie sprasowanego, zwanego filcem młotowym. Przekładka drewniana wykonywana jest z bali drewnianych impregnowanych o przekroju 10 - 10 do 20 - 20 cm, układanych warstwami i ściąganych śrubami.

Łączna grubość przekładki wynosić może 40-100 cm (czasem nawet więcej). Przekładki z filcu młotowego wykonuje się z płyt filcu o grubości 2-5 cm, układanych warstwami do łącznej grubości 7-15 cm. Lepszy jest cieńszy filc, jest on bowiem lepiej sprasowany (promocja 3 w 1).

Fundament pod młot spoczywa z reguły na gruncie; w przypadkach szczególnych, gdy grunt jest slaby lub gdy poziom wody gruntowej jest wysoki, ustawia się fundament w szczelnej skrzyni żelbetowej, posadowionej na palach.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 8 Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 9 Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 10
Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 11
Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 12 Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 13 Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 14
Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Monolityczność konstrukcji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami