Blog
Fundusz zakładowy
W artykule znajdziesz:
Fundusz zakładowy
Wszelkie uchwały samorządu robotniczego nie są jednak wykonywane bezpośrednio przez samorząd, lecz przez dyrekcję przedsiębiorstwa - dyrekcja jest wykonawcą uchwał samorządu. Postanowienie to zapewnia jednolity kierunek zarządu przedsiębiorstwem i pozwala na utrzymanie zasady jednoosobowego kierownictwa (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli jakaś uchwała samorządu jest niezgodna z przepisami prawa, dyrektor może wstrzymać jej wykonanie. W tym wypadku jednak samorząd robotniczy ma prawo odwołania się do zarządu budowlanego, który łącznie z Zarządem Głównym Związku Zawodowego wydaje decyzje. Gdyby i ta decyzja nie zadowalała obydwu stron, wówczas zarówno dyrekcja przedsiębiorstwa, jak i samorząd robotniczy, mają prawo odwołać się do specjalnej komisji rozjemczej. Komisje takie istnieją przy ministerstwach i przy wojewódzkich radach narodowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Aby pracownicy przedsiębiorstwa pracowali należycie, aby w pracę swą wkładali maksimum dobrej woli, umiejętności i uzdolnień, muszą być oni materialnie zainteresowani jej wynikami. Doświadczenie wykazuje, że nawet najwłaściwszy system płac bezpośrednich jest tutaj niewystarczający. Zdarza się bowiem często, że chociaż poszczególny pracownik na swoim stanowisku wykonuje pracę właściwie, to jednak wyniki pracy całego przedsiębiorstwa nie są zadowalające. Praca bowiem poszczególnych jednostek i grup może być mało użyteczna społecznie, gdy nie jest właściwie zharmonizowana i gdy pracownicy nie stanowią zwartego zespołu, przepojonego koleżeńską atmosferą współpracy dla osiągnięcia wspólnego celu (uprawnienia budowlane).
Ponieważ dla społeczeństwa ważny jest wynik całości pracy przedsiębiorstwa, a nie poszczególnych jego pracowników, jest rzeczą celową, aby tego rodzaju osiągnięcia były dodatkowo wynagradzane. Oprócz więc płac bezpośrednich, premii i nagród, przydzielanych pracownikom z funduszu płac, w każdym przedsiębiorstwie tworzy się tak zwany fundusz zakładowy, którego część przeznacza się na premie dodatkowe i różne świadczenia dla pracowników (program egzamin ustny).
Budownictwo mieszkaniowe
Szczegółowe przepisy, dotyczące sposobu tworzenia i rozdziału funduszu zakładowego, zmieniają się każdego roku, jednak istota sprawy jest niezmienna. Otóż fundusz tworzy się z zysku, który osiąga przedsiębiorstwo. Jak wiemy, zysk jest wskaźnikiem działalności gospodarczej, a przede wszystkim wyrazem oszczędności i gospodarności, za którą pracownicy powinni być szczególnie nagradzani x (opinie o programie).
Podstawą obliczania odpisów na fundusz zakładowy są wyniki działalności gospodarczej, wykazane w bilansach kwartalnych i dlatego odpisów dokonuje się w każdym kwartale.
Jednak przed dokonaniem odpisu kwartalny bilans musi być uprzednio skontrolowany przez zarząd, który bada, czy inne zobowiązania i wydatki dokonane są w należyty sposób, np. czy przeznaczono odpowiednie sumy na akcję bezpieczeństwa i higieny pracy, czy we właściwej wysokości zapłacono podatki, czy właściwie zaksięgowano poniesione straty itp.
Fundusz zakładowy powinien być rozdzielany następująco: czwarta część, tj. 25% funduszu przeznaczyć należy na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników (segregator aktów prawnych). Z sumy tej może korzystać zarówno budownictwo spółdzielcze, jak i indywidualne. Na nagrody i inne świadczenia bezpośrednio dla członków załogi przedsiębiorstwa (np. remonty mieszkań pracowniczych) należy przeznaczyć taką sumę, która stanowiłaby nie więcej niż 8,5% wysokości funduszu płac, wydatkowanego przez przedsiębiorstwo w okresie minionym.
Zwróćmy uwagę, że 8,5% stanowi około jednej dwunastej rocznego funduszu płac. Dobrze pracujące przedsiębiorstwa, które wypracują fundusz zakładowy w odpowiedniej wysokości, mogą więc wypłacać swym pracownikom tak zwaną trzynastą pensję (promocja 3 w 1).
Jeżeli po odliczeniu 25% na budownictwo mieszkaniowe i części na nagrody dla pracowników (8,5% wysokości funduszu płac) pozostanie jeszcze pewna suma, rada robotnicza może przydzielić ją albo dodatkowo na budownictwo mieszkań, albo na budowę żłobków, przedszkoli, świetlic, boisk sportowych itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32