Blog

Obiekty budowlane zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jak wzmocnić grunt budowlany?

W artykule znajdziesz:

Jak wzmocnić grunt budowlany?


Jak wzmocnić grunt budowlany?

 

Wzmocnienie gruntu budowlanego jest niezbędne wtedy, gdy nośność podłoża, na którym ma być posadowiony budynek, jest niewystarczająca, aby przejąć jego ciężar. Jest to zadanie bardzo ważne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo powstającego budynku. Zanim rozpocznie się wzmacnianie gruntu należy wykonać miarodajne badania, ponieważ dzięki nim można się dowiedzieć, jaka metoda będzie najbardziej wskazana i skuteczna.


Jedną z metod wzmacniania gruntu jest iniekcja. Nośność gruntu jest podwyższana za pomocą specjalistycznych dogruntowych zastrzyków, które do zera ograniczają osiadanie budynku. Technik iniekcyjnych jest wiele, a wybór konkretnej zależy od rodzaju gruntu. Mieszanka o odpowiednim składzie i konsystencji jest wstrzykiwana pod ciśnienie. Do iniekcji najczęściej wykorzystywane są roztwory chemiczne lub zawiesiny cementowe, które są wtłaczana do próżni w gruncie budowlanym za pomocą specjalnych pomp. Przed wykonaniem iniekcji należy zanotować stan elementów zbrojenia lub kanalizacji, które mogą być narażone na działanie materiały wykorzystywanego do iniekcji. Elementy te są bardzo narażone na zniszczenie, dlatego kierownik budowy powinien poinformować o tym inwestora i określić strefę oddziaływania.


Dość ekstremalną metodą są mikrowybuchy. Wykorzystuje się ją przede wszystkim podczas przygotowywania gruntów pod zabudowę przemysłową lub drogową. Metoda polega na wysadzaniu materiału budowlanego oraz wykorzystywaniu uwolnionej w tej sposób energii. Za pomocą mikrowybuchów można dobrze wzmocnić i zagęścić podłoże gruntowe, ponieważ powoduje ona wzrost ciśnienia wewnątrz gruntu.


Najłatwiejszą oraz najmniej inwazyjną metodą wzmacniania gruntu jest ubijanie. Wykorzystuje się ją przede wszystkim pod lekkie konstrukcje. Grunt ubijany jest za pomocą specjalnych maszyn, nazywanych ubijaczkami. W niektórych przypadkach grunt zagęszczany jest np. żwirem. Jedną z najbardziej uniwersalnych metod jest iniekcja strumieniowa, którą można wykorzystać przy każdym rodzaju gruntu.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Obiekty budowlane zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Obiekty budowlane zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Obiekty budowlane zdjęcie nr 7 Obiekty budowlane zdjęcie nr 8 Obiekty budowlane zdjęcie nr 9
Obiekty budowlane zdjęcie nr 10
Obiekty budowlane zdjęcie nr 11 Obiekty budowlane zdjęcie nr 12 Obiekty budowlane zdjęcie nr 13
Obiekty budowlane zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obiekty budowlane zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obiekty budowlane zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami