Blog

19.04.2021

Fundusz zakładowy

W artykule znajdziesz:

Fundusz zakładowy

Fundusz zakładowy

W wyniku działalności gospodarczej w przedsiębiorstwie powstają nadwyżki finansowe, których część przekazuje ono na rzecz budżetu państwa i zarządu budowlanego, z części zaś tworzy pewne rezerwy, które nazywamy funduszami (program uprawnienia budowlane na komputer). Fundusze te są następujące:
1. Fundusz rozwoju przedsiębiorstwa.
2. Fundusz inwestycyjno-remontowy.
3. Fundusz zakładowy.
4. Fundusz dyspozycyjny dyrektora oraz inne fundusze przewidziane przepisami.

Dokonany przez przedsiębiorstwo podział nadwyżek podlega zatwierdzeniu przez zarząd budowlany. Jeżeli przedsiębiorstwo w wyniku swej działalności poniesie straty, powinno pokryć je przede wszystkim z funduszu rozwoju.
Posiadaną gotówkę przedsiębiorstwo obowiązane jest lokować na koncie bankowym. Przedsiębiorstwo podlega kontroli finansowej banku, który ma prawo badać prawidłowość jego gospodarki finansowej, sposób użycia udzielonych kredytów i właściwe zabezpieczenie ich (program uprawnienia budowlane na ANDROID.
Inwestycje własne, które przedsiębiorstwo wykonuje za otrzymane z zarządu środki, nazywamy inwestycjami scentralizowanymi.

Inwestycje te przedsiębiorstwo musi wykonać zgodnie z otrzymanymi wytycznymi. Pozostałe własne potrzeby inwestycyjne przedsiębiorstwo określa samodzielnie i finansuje je z własnego funduszu inwestycyjno-remontowego. Zwiemy je inwestycjami zdecentralizowanymi, gdyż nie są one planowane centralnie. W zakresie własnych inwestycji zdecentralizowanych przedsiębiorstwo decyduje samodzielnie, czy będzie je wykonywać systemem gospodarczym. czy zleconym (uprawnienia budowlane). Ma również prawo zlecić własnym pracownikom wykonanie dokumentacji na te inwestycje oraz prowadzenie nadzoru nad ich realizacją. Samo też zatwierdza, pod nadzorem zarządu, wstępne projekty inwestycji własnych.

Przedsiębiorstwo samodzielne

Przedsiębiorstwo samodzielnie dysponuje własnymi środkami trwałymi i obrotowymi, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Odpisy amortyzacyjne środków trwałych przekazuje na fundusz inwestycyjno-remontowy. Jeżeli przedsiębiorstwo posiada zakładowe domy mieszkalne wówczas odpisy amortyzacyjne od tych domów przekazuje w całości na zakładowy fundusz mieszkaniowy (program egzamin ustny).
Przedsiębiorstwo przyjmuje bezpośrednio te roboty do wykonania, które wchodzą w zakres specjalności i znajdują się na terenie jego działania.

Obowiązane jest jednak do przyjęcia robót wskazanych mu przez zarząd, chociaż nie leżą one na jego terenie. Na żądanie nadzorującego zarządu przedsiębiorstwo obowiązane jest zrezygnować z przyjęcia pewnych zleceń (opinie o programie).
Przedsiębiorstwo wykonuje roboty według cen ustalonych w kosztorysie urzędowym. Jeżeli został on wykonany wadliwie, ma ono prawo żądać poprawienia kosztorysu. Na produkowane przez przedsiębiorstwo wyroby przemysłowe obowiązują ceny urzędowe (zatwierdzone cenniki). Wyroby przemysłowe własnej produkcji, nie objęte obowiązującymi cennikami oraz zbędne materiały, może zbywać po cenach ustalonych na podstawie własnej kalkulacji. Przedsiębiorstwo może sprowadzać z zagranicy dokumentację, materiały, urządzenia i maszyny za pośrednictwem właściwych organizacji handlu zagranicznego. Tą samą 4drogą może również eksportować swoje wyroby, chociaż w budownictwie rzadko ma to miejsce (segregator aktów prawnych).

Przedsiębiorstwo samodzielnie ustala wewnętrzną swą organizację, ilość potrzebnych pracowników, których może przyjmować, zwalniać i przenosić, w ramach ustalonych planem. Samodzielnie ustala systemy płac i stawki dla swych pracowników, w ramach obowiązującego układu zbiorowego. Ustala również, zgodnie z przepisami, normy zakładowe i zakładowe ceny akordowe dla robotników. Może wreszcie przyznawać nagrody swym pracownikom, w granicach posiadanych funduszów. Ustalenie uposażenia i nagród dla dyrektora, jego zastępców oraz głównego księgowego zastrzeżone jest do wyłącznej kompetencji zarządu budowlanego (promocja 3 w 1).

Z wygospodarowanych środków przedsiębiorstwo może prowadzić przyzakładowe żłobki, przedszkola, gabinety lekarskie oraz może finansować przyzakładowe budownictwo mieszkaniowe dla pracowników. Obowiązane jest do systematycznego przeszkalania zatrudnionych pracowników w ramach szkolenia przyzakładowego.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami