Blog
Lepiki asfaltowe
W artykule znajdziesz:
Krajowy przemysł izolacyjny prowadzi prace badawczo-wdrożeniowe nad uruchomieniem produkcji nowych rodzajów pap, między innymi pap asfaltowo-polimerowych, pap na osnowie z włóknin, pap asfaltowych zgrzewalnych. Papy tego rodzaju znajdą również zastosowanie w izolacjach wodochronnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W robotach izolacyjnych lepiki służą przede wszystkim do przyklejania papy do podłoża oraz do sklejania warstw papy między sobą przy wykonywaniu izolacji wielowarstwowych. W zależności od podstawowego surowca, z którego są produkowane, lepiki dzielą się na asfaltowe i smołowe, a w zależności od sposobu użycia - na lepiki stosowane na gorąco oraz na zimno. Podobnie rozróżnia się asfaltowe i smołowe preparaty do gruntowania podłoża oraz masy do konserwacji papy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W kraju produkuje się trzy odmiany lepików asfaltowych, a mianowicie:
- lepik asfaltowy bez wypełniaczy stosowany na gorąco - wg PN-68/C-96177
- który jest odpowiedniej jakości asfaltem dmuchanym (utlenianym) lub mieszaniną odpowiednio dobranych asfaltów z dodatkiem substancji uplastyczniających i zwiększających zdolność klejenia;
- lepik asfaltowy z wypełniaczami stosowany na gorąco - wg PN-57/B-24625
- który jest masą składającą się z asfaltu lub mieszaniny asfaltów ponaftowych oraz wypełniaczy pyłowych (mączki mineralne) i włóknistych (kurz azbestowy lub wełna mineralna); może on zawierać dodatki substancji uplastyczniających i zwiększających zdolność klejenia lepiku, np. olejów mineralnych, żywicy (uprawnienia budowlane).
- W zależności od konsystencji rozróżnia się dwa rodzaje lepików asfaltowych stosowanych na zimno:
- P - o konsystencji półciekłej,
- G - o konsystencji ciastowatej.
- Niektóre charakterystyczne właściwości lepików asfaltowych podano w tabl. 2-10.
- Lepik stosowany na zimno powinien się w temperaturze 20±2°C łatwo rozprowadzać warstwą grubości 1-2 mm.
- Lepiki asfaltowe stosowane na gorąco w normalnych warunkach mają konsystencję stałą, barwę czarną, bardzo słaby zapach charakterystyczny dla asfaltów. Lepik asfaltowy bez wypełniaczy jest materiałem jednorodnym o błyszczącym przełomie (program egzamin ustny).
Niewielkie ilości lepików asfaltowych
Lepik asfaltowy z wypełniaczami stosowany na gorąco nie jest materiałem jednorodnym. W opakowaniach, do których wlewany jest na gorąco w stanie ciekłym, wypełniacze mineralne (szczególnie pyłowe) opadają na dno. Ze względu na to, stosując lepiki z wypełniaczami na gorąco, należy w zasadzie podgrzewać i topić całą zawartość opakowania, oczywiście po uprzednim rozdrobnieniu lepiku na małe kawałki. Tylko taki sposób gwarantuje zastosowanie masy lepikowej o właściwym składzie, pod warunkiem starannego wymieszania stopionego lepiku. Reprezentantami lepików bez wypełniaczy stosowanych na gorąco są preparaty o tej nazwie, produkowane przez państwowe rafinerie nafty, np. w Jaśle, Trzebini, Czechowicach. Lepik ten jest w zasadzie dobrym asfaltem utlenianym. Lepik asfaltowy bez wypełniaczy stosowany na gorąco o nazwie Izolbit produkują Pruszkowskie Zakłady Materiałów Izolacyjnych, a lepik o nazwie Suberizol - Zjednoczone Zespoły Gospodarcze „Inco” (opinie o programie).
Niewielkie ilości lepików asfaltowych z wypełniaczami, stosowanych na gorąco, są produkowane przez Pruszkowskie Zakłady Materiałów Izolacyjnych oraz przez Ostrowieckie Zakłady Przemysłu Terenowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na ogólną ilość produkowanych lepików asfaltowych, lepików na gorąco z wypełniaczami wytwarza się nie więcej niż ok. 5% (segregator aktów prawnych). Lepiki asfaltowe na zimno, o nazwie handlowej Bitizol P, Bitizol D i Bitizol G, produkują Pruszkowskie Zakłady Materiałów Izolacyjnych, a lepiki o nazwie Abizol D i Abizol G - ZZG ,,lnco”.
Lepiki asfaltowe stosowane na zimno produkowane są wg wymagań PN- -74/B-24620. Norma ta nie określa wymagań co do ilości rozpuszczalników, wypełniaczy itp., stawia natomiast wymagania w zakresie właściwości użytkowych lepiku, mianowicie: konsystencji, spływności, giętkości i zdolności klejenia. Pozwala to na produkowanie lepików na zimno o różnej konsystencji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32