Blog
Funkcje projektanta
W artykule znajdziesz:
Funkcje projektanta
Projektant to uczestnik procesu budowlanego, który musi posiadać uprawnienia budowlane oraz wpis na listę samorządu zawodowego (https://uprawnienia-budowlane.pl). Aby zdobyć uprawnienia, osoba taka musi zdać egzamin przed komisją wyłonioną spośród członków izby samorządu zawodowego.
Podstawowym zadaniem każdego uczestnika procesu budowlanego, w tym również projektanta jest działanie odpowiedzialne i zgodne z zasadami oraz przepisami wiedzy technicznej (program na komputer). Ponadto osoby te muszą dokładać wszelkich starań w prawidłowe wykonywanie swojej pracy. Wymagana jest od nich również dbałość o prawidłową organizację, jakość i bezpieczeństw prac (program na telefon).
Projektant może otrzymać uprawnienia w wybranej specjalności, np. architektonicznej, drogowej, mostowej, konstrucyjno-budowlanej, wyburzeniowej, instalacyjnej elektrycznej, sanitarnej lub telekomunikacyjnej (opinie o programie). Takie uprawnienia mogą zostać wydane bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie. W przypadku uprawnień bez ograniczeń projektant musi mieć ukończone studia II stopnia i odbyć wymaganą przepisami praktykę. Wymagania w przypadku projektowania w ograniczonym zakresie są nieco mniejsze (segregator aktów prawnych).
Obowiązujące aktualnie przepisy
Obowiązujące aktualnie przepisy nakładają na projektanta następujące obowiązki:
• tworzenie projektów budowlanych w zgodzie z ustaleniami, które określone są w decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu (promocja 3 w 1),
• zapewnienie udziału w projektowaniu osób mających uprawnienia do projektowania w wymaganych specjalnościach,
• sporządzanie informacji niezbędnych do stworzenia planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie,
• służenie wyjaśnieniami w przypadku wzbudzających wątpliwość kwestii związanych z projektem lub zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi,
• prowadzenie dokumentacji technicznej związanej ze sprawowanym nadzorem autorskim. Nadzór może być sprawowany na polecenie inwestora lub odpowiedniego organu (program egzamin ustny).
Projektant jest również zobowiązany do sprawdzenia, czy projekt architektoniczno-budowlany zgadza się z przepisami, wydanym pozwoleniem na budowę czy planem zagospodarowania.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32