Blog

10.05.2023

Gabaryty węzłów

W artykule znajdziesz:

Gabaryty węzłów

Gabaryty węzłów zostały zaprojektowane do nowych modułów budowlanych pomieszczeń łazienkowych dla mieszkań. Węzeł sanitarny winien być montowany na gotowym podłożu, ewentualnie jeśli zachodzi konieczność wcześniejszego ustawienia węzła należy przewidzieć grubość warstwy podłoża (program uprawnienia budowlane na komputer).

Otwory o wymiarach 620×180 mm potrzebne do przeprowadzenia przewodów rurowych winny być pozostawione w stropie. Przy poprzecznym układzie stropów otworowych typu „Żerań” montaż winien odbywać się przy poprzecznym kierunku osi otworów przez wszystkie kondygnacje z uwzględnieniem możliwości przebicia stropu przez trzy sąsiednie otwory w jednej płycie, bez uszkodzenia jej żeber.

Konstrukcja węzła. Konstrukcja węzła składa się z dwóch części: wyższej zwanej szachtem, w którą wbudowane są rurociągi pionowe, i niższej zwanej przystawką z wbudowanymi rurociągami poziomymi. Konstrukcje te połączone są ze sobą za pomocą śrub (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Konstrukcja pionowa węzła zaprojektowana jest z kształtownika kątowego 25X25X2, natomiast konstrukcja pozioma wykonana jest z kształtownika ceowego 55X15X2, łączona z konstrukcją pionową przez spawanie z wyjątkiem poprzeczek w części wyższej, niskiej przedniej i środkowej, które łączone są śrubami.

Rurociągi węzła. Rurociągi węzła zaprojektowano uwzględniając układy lewe i prawe. W projekcie przewidziane są podejścia wodociągowe dla pieca gazowego zawieszonego w kuchni. Projekt węzła nie obejmuje instalacji gazowej, która musi być oddzielnie zaprojektowana; przewidziano jedynie możliwość jej zaprojektowania bez naruszenia obudowy węzła. W projekcie przyjęto łączenie aparatów sanitarnych z zastosowaniem syfonu wannowego nadstropowego i miski ustępowej typu WS-1 (uprawnienia budowlane).

Dla budynków średnio wysokich i wysokich projekt przewiduje jeden węzeł sanitarny z odsadzką na pionie kanalizacyjnym oraz węzeł dla ostatniej kondygnacji, w którym pion kanalizacyjny jest zredukowany w celu umożliwienia wykonania odpowietrzenia. Piony kanalizacyjne zaprojektowano z rur żeliwnych, uwzględniając możliwość zastosowania pionów azbestowo-cementowych lub z NPCW. Zmiana materiału nie wpływa na przyjętą technologię zaprojektowanych węzłów (program egzamin ustny).

Rurociągi węzłów

Dobór średnic rur wodociągowych w węźle winien być zgodny z projektem zasadniczym instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej (rys. 6-2). Obudowa węzła. Obudowa węzła zaprojektowana jest z płyt paździerzowych grubości 12 mm. W obudowie szachtu zaprojektowane są kratki wentylacyjne i drzwiczki rewizyjne, a całość pokryta jest lakierem wodoodpornym.

W obudowie węzła zaprojektowane są dwie kratki wentylacyjne. Jeśli węzeł ustawiony jest przy ścianie z blokami wentylacyjnymi, wówczas kratka w części górnej służy do wentylacji kabiny, a kratka w części dolnej do cyrkulacji powietrza w samym węźle. Charakterystyka węzłów (opinie o programie). Węzły typu WŁK i WK opracowane są do zastosowania ich przy centralnej ciepłej wodzie. Mogą być jednak indywidualnie adaptowane dla wody z gazowego pieca kąpielowego lub podgrzewacza elektrycznego. Rozwiązanie przewiduje układy lewe i prawe.

Gabaryty węzłów pozwalają na powszechne ich stosowanie we wszystkich rodzajach budownictwa mieszkaniowego. Węzeł sanitarny może być montowany w stanie surowym budynku, wymagane jest tylko wykonanie tynku (tła) na ścianie w miejscach jego montażu.

Elementy węzłów sanitarnych mają wysokość jednej kondygnacji mieszkalnej, równą 280 cm. Węzeł sanitarny całkowicie sprefabrykowany i wykonany na zapleczu, stanowiący komplet występujących w nim instalacji, dostarczany jest na budowę w zamkniętym pojemniku (segregator aktów prawnych). Podłączenie zespołu sanitarnego więzła do instalacji sanitarnych rozprowadzających (poziomów’) odbywa się na poziomie piwnic.

Węzły sanitarne wyposażone są w odcinki pionów z podejściami instalacji mieszkaniowych. W zależności od rodzaju węzła przewidziane są następujące przewody:

  • zimnej wody,
  • ciepłej w-ody z cyrkulacją,
  • centralnego ogrzewania,
  • kanalizacji,
  • gazu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami