Blog

08.11.2018

Gąszcz przepisów budowlanych

W artykule znajdziesz:

Gąszcz przepisów budowlanych

Od wielu lat obserwujemy w kraju proces stopniowego acz widocznego rozwoju polskiej gospodarki oraz towarzyszącemu mu wzrostowi zabudowanej powierzchni miast i zwartych osiedli podmiejskich. W związku z tym rośnie potrzeba zwiększenia ilościowego czynnika pojawiającego się w nomenklaturze urzędniczej jako infrastruktura telekomunikacyjna.

Wgłębiając się w pojęcie infrastruktury telekomunikacyjnej należy przedstawić jego podstawową i najprostszą definicję. Mówiąc słownikowo jest to suma wszelkich końcowych urządzeń komunikacyjnych, linii telekomunikacyjnych, kanalizacji kablowych a także takich podzespołów jak słupy, wieże, maszty, kable, osprzęt zaplecza komunikacyjnego czy nawet widoczne przy polskich drogach rozdzielnie podziału sieci.

Prowadząc inwestycję budowlaną (bez znaczenia czy dom, zakład usługowy czy przemysłowy) musimy zapewnić wszelkie przyłącza mediów. Jasnym jest, że muszą być wykonane zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju (zarówno rządowymi jak i normami Unii Europejskiej). Co do przyłączy prądu, gazu czy wody każdy inwestor dba o przestrzeganiu przy ich instalacji przepisów. Inaczej jest zazwyczaj przyprowadzeniu inwestycji przyłączy komunikacyjnych. Inwestorzy często zapominają o obowiązującym prawie. Nie zdają sobie sprawy z faktu, że w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej znajduje się ustawa o numerze 2015.0.1422. Reguluje ona wszelkie kwestie związane z telekomunikacją, ogólnie nakreśla osprzęt instalacyjny jaki ma być użyty przy budowie połączeń, reguluje sprawę przesyłu internetu światłowodowego, telefonii stacjonarnej, telewizji i radia.

Jak więc widać każdy inwestor powinien przestudiować dokładnie wszelkie przepisy związane z infrastrukturą telekomunikacyjną gdyż w razie złamania prawa grożą mu określone w przepisach konsekwencje. Może to być kara grzywny lub obowiązek rozbiórki/demontażu wykonanego połączenia. Jest to na tyle uciążliwe, że wiąże się z dużymi kosztami, których przecież lepiej unikać.

 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami