Blog

Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 2
15.05.2021

Gatunki marmurów

W artykule znajdziesz:

Gatunki marmurów

Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 3
Gatunki marmurów

W następnych stuleciach zaniechano eksploatacji niektórych kamieniołomów, jak Rzepka, Kajetanów, czynne natomiast były jeszcze przed wojną kamieniołomy w Ołowiance i Słopcach. W pierwszej ćwierci XX wieku weszły natomiast w użycie nowe gatunki marmurów, jak Zagórze, Morawica, Łabędziów, Radomice, Barwinek, a z okresu krakowskiego Racławice. Stosunkowo nowymi kamieniołomami na terenie Śląska są Marianna Biała i Zielona oraz Podgórki (program uprawnienia budowlane na komputer).

W okresie renesansu stosowano marmury nie tylko do robót wewnętrznych, na nagrobki, epitafia, mensy, portale, posadzki, stosowano je także, choć w znacznie zmniejszonym zakresie, i na roboty zewnętrzne. Obecny stan tych zabytków świadczy najlepiej o wytrzymałości poszczególnych gatunków naszych marmurów Z marmurów (wapieni zbitych) najbardziej odpornym na działanie wpływów atmosferycznych okazał się gatunek Słopiec, a następnie powszechnie stosowane Bolechowice i Dębnik (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W późniejszym natomiast okresie wyróżniły się Racławice, Tokarnia, Morawica, stosowana w XX wieku nawet na tablice rozdzielcze. Z ulubionego i szeroko stosowanego w okresie renesansu gatunku Irzmaniec o strukturze zlepieńcowatej wykonano kolumnę Zygmunta III w Warszawie; od tego czasu marmur ten nosi nazwę Zygmuntówki. Kolumna ta jednak nie przetrwała długo, w XIX wieku musiano trzon jej wymienić na granitowy. Tak samo piękne gatunki marmurów z Różanki, Barwinka, Czarnej Ołowianki i Paczołtowic ze względu na swe bogate użylenie i niejednorodną strukturę okazały się kruche i podatne na uszkodzenia. Zastosowane jednak w postaci okładziny wewnętrznej wykazały trwałość i duże zalety dekoracyjne (uprawnienia budowlane).

Ogólnie można powiedzieć, że marmury świętokrzyskie i krakowskie (wapienie zbite) nie nadają się do robót zewnętrznych ze względu na szybką utratę poleru i barwy. Zjawisko utraty barwy szczególnie jaskrawo występuje na zabytkach wykonanych z marmuru Dębnika, który z koloru prawie czarnego pod wpływem działań atmosferycznych przybiera barwę jasnoszarą. Wskutek tych zmian zatraca się też prawie całkowicie naturalny rysunek użylenia marmuru, który widoczny jest w fakturze polerowanej.

Gatunki marmurów

Jedno należy przy tym podkreślić, że marmury nasze nie podlegają zjawisku łuszczenia się (program egzamin ustny). Zjawisku temu natomiast podlega szereg odmian piaskowców i miękkich wapieni. Z tych też względów detale architektoniczne wykonane z marmurów krajowych o wiele lepiej zachowały pierwotny swój profil niż niejedna rzeźba wykonana z piaskowca o słabym lepiszczu. Należy przy tym dodać, że przy równoczesnym ostrym zachowaniu profilu następuje po upływie dłuższego okresu czasu na powierzchni marmuru wykruszanie się pewnych cząstek w partiach bardziej użylonych, co powoduje powstawanie nierównej i chropowatej powierzchni. Najbardziej jednak wytrzymałe na działanie wpływów atmosferycznych w porównaniu z marmurami Polski centralnej okazały się marmury krystaliczne sławniowickie (opinie o programie).

Tak więc ok. roku 1600 wydobywano w okolicach Chęcin różne gatunki marmurów. Zygmunt III sprowadza z Włoch do kamieniołomów „kamienników i posążników“. Z okresu tego w przekazach archiwalnych zachowało się wiele nazwisk budowniczych, rzeźbiarzy, kamieniarzy, związanych z warsztatami chęcińskimi. Najwybitniejszym jednak zarówno architektem, jak i rzeźbiarzem był Kasper Fedyga. Umiał on mistrzowsko wykorzystać walory dekoracyjne naszych marmurów i z największą starannością dobierać bloki o harmonijnym i bogatym użyleniu, tworząc barwną gamę najsubtelniejszych odcieni (segregator aktów prawnych).
Gatunki marmurów, o których późniejsze stulecia zapomniały, spotykamy w kaplicy w Bejscach, Trzech Króli w Chęcinach, pałacu biskupim w Kielcach oraz w okolicznych kościołach.

Z okresu renesansu przetrwały też w zabytkach typowe zestawienia marmurów charakterystyczne dla naszej sztuki. Tak np. zestawiano ciemnobrunatny gatunek Bolechowie z marmurem Różanki w epoce baroku natomiast czarny gatunek Dębnika z różnymi marmurami Paczołtowic (promocja 3 w 1).

Około roku 1600, podobnie jak i w okręgu chęcińskim rozpoczyna się na dużą skalę eksploatacja czarnego marmuru Dębnika. (Kamieniołom ten wówczas wzięli w dzierżawę kamieniarze Włosi, Stopano i Spadi).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 8 Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 9 Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 10
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 11
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 12 Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 13 Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 14
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wizja turystyki PRB zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami