Blog
Gaz drzewny
W artykule znajdziesz:
Gaz drzewny
Gaz drzewny - produkt gazowy powstający przy suchej destylacji drewna, składający się głównie z dwutlenku węgla, tlenku węgla, metanu, wodoru; ma znaczną wartość opałową.
Gaz elektronowy - zbiór elektronów swobodnych w próżni, gazie, półprzewodniku lub przewodniku, podlegających statystyce Maxwella-Boltz- mana z wyjątkiem tzw. zwyrodniałego, podlegającego statystyce Fermiego-Diraca.
Gaz Fermiego - zbiór identycznych nie oddziaływujących na siebie cząstek, podlegających statystyce Fermiego-Diraca; przykładem jest gaz elektronowy.
Gaz gardzielowy - gaz wielkopiecowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Gaz generatorowy - niskokaloryczny gaz otrzymywany w procesie zgazowania paliwa stałego: koksu, węgla kamiennego lub brunatnego; proces zgazowania polega na częściowym spalaniu paliwa połączonym z przedmuchem powietrza (w wyniku czego powstaje gaz powietrzny), pary wodnej (w wyniku czego powstaje gaz wodny) lub obu tych czynników łącznie (w wyniku czego powstaje gaz powietrzno-wodny zwany też g a z e m mieszanym).
Gaz idealny - gaz doskonały.
Gaz karburyzowany - gaz nawęglany.
Gaz koksowniczy, gaz węglowy - produkt destylacji węgla kamiennego w piecach koksowniczych składa się głównie z wodoru, metanu, tlenku węgla i azotu i ma wysoką wartość opałową; stanowi cenny surowiec do syntez chemicznych.
Gaz konwertorowy - gaz palny otrzymywany przez katalityczną konwersję lekkich węglowodorów z gazu ziemnego lub gazów olejowych parą wodną; g.k. ma dużą wartość opałową.
Gaz kopalniany - mieszanina gazów, zawierająca głównie metan (do 90%), a ponadto dwutlenek węgla, azot, wodór, etan. etylen i in. (zależnie od złoża któremu towarzyszy), która tworzy z powietrzem mieszaninę wybuchowa.
Gaz lokalizacyjny - gaz (np. promieniotwórczy lub wonny) wprowadzany do kabla w celu zlokalizowania nieszczelności jego powłoki.
Gaz miejski, gaz świetlny - gaz palny otrzymywany z różnych surowców energetycznych i rozprowadzany siecią gazociągów jako paliwo do celów komunalnych i przemysłowych jako może być stosowany czysty gaz koksowniczy, mieszanina gazu koksowniczego z innymi gazami palnymi, produkt rozkładu gazu ziemnego lub porafmeryjnego, gaz uzyskany z rozkładu olejów.
Gaz mieszany - gaz generatorowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gaz międzygwiazdowy - astr. główny składnik materii międzygwiazdowej; skład chemiczny g.m. jest zbliżony do składu chemicznego gwiazd I populacji 70% wodoru, ok. 30% helu i ok. 4% cięższych pierwiastków).
Gaz mocny - oczyszczony gaz koksowniczy o wartości opałowej 167,5 • 105 - 175,8 • 105 J/m5 gaz musztardowy - iperyt.
Gaz napędowy - paliwo gazowe do napędu silników spalinowych tłokowych (uprawnienia budowlane).
Gaz nawęglany, gaz karburyzowany - gaz otrzymany przez mieszanie gazu wodnego z gazem olejowym, uzyskanym przez rozkład cieplny
oleju gazowego w tzw. karburatorze stanowi okresowe uzupełnienie gazu miejskiego podczas szczytowego zapotrzebowania sieci i ograniczonej produkcji gazu koksowniczego.
Gaz naturalny
Gaz naturalny - gaz występujący w litosferze i atmosferze, będący mieszaniną gazową pierwiastków i związków chemicznych, powstałą w wyniku procesu fizyko-chemicznego wywołanego siłami przyrody.
Gaz niezwyrodniały - gaz będący układem cząstek, których ruch odbywa się zgodnie z prawami mechaniki klasycznej.
Gaz nośny - gaz lżejszy od powietrza (np. wodór, hel) użyty do napełniania aerostatu (program egzamin ustny).
Gaz nośny 2, gaz wymywający - faza ruchoma w chromatografii gazowej.
Gaz obojętny - gaz nie reagujący zdaną substancją podczas jej przerobu lub przechowywania (np. azot, dwutlenek węgla) i chroniący ją przed zetknięciem z wywierającym na nią wpływ otaczającym powietrzem, tlenem itp. gaz nie biorący udziału w danej reakcji (np. azot powietrza w procesie generatorowym, stanowiący tzw. balast azotowy).
Gaz obserwacyjny - gaz wprowadzony do kabla, pozwalający przez pomiar jego ciśnienia ustalić stan szczelności powłoki kabla (opinie o programie).
Gaz olejowy - wysokokaloryczny gaz otrzymywany przez cieplny i katalityczny rozkład frakcji ropy naftowej (oleju gazowego) i niektórych olejów smołowych typu parafinowego; g.o. jest stosowany do nawęglania gazu wodnego.
Gaz piorunujący - mieszanina piorunująca.
Gaz płynny, gazol - mieszanina węglowodorów składająca się z propanu, butanu i izobutanu, otrzymywana z gazu ziemnego mokrego lub gazów rafineryjnych; g.p. jest stosowany do ogrzewania w gospodarstwie domowym i w przemyśle, niekiedy do napędu silników; jest także surowcem do otrzymywania propanu i butanów.
Gaz powietrzno-wodny - gaz generatorowy.
Gaz powietrzny - gaz generatorowy.
Gaz półdoskonały - model gazu rzeczywistego różniący się od gazu doskonałego zmiennym ciepłem właściwym, uzależnionym wyłącznie od temperatury.
Gaz próbny 1 - gaz używany do wykrywania nieszczelności w aparaturze próżniowej (segregator aktów prawnych).
Gaz rozrzedzony - gaz znajdujący się pod ciśnieniem mniejszym niż atmosferyczne; w g.r. średnia odległość między cząsteczkami jest duża w porównaniu z liniowymi wymiarami cząsteczek ze względu na duże odległości i słabe oddziaływanie międzycząsteczkowe może być w przybliżeniu traktowany jako gaz doskonały.
Gaz rozweselający - podtlenek azotu.
Gaz rzeczywisty - występujący w przyrodzie gaz, podlegający skraplaniu, asocjacji, dysocjacji i reakcjom chemicznym, składający się z cząsteczek o skończonej objętości wzajemnie na siebie oddziaływujących siłami międzycząsteczkowymi.
Gaz słaby - gaz wielkopiecowy o wartości opałowej 39,8 • 105-481,4 • 10′ J/m’, stosowany do ogrzewania pieców koksowniczych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32