Blog

10.04.2020

Gaz średniotemperaturowy

W artykule znajdziesz:

Gaz średniotemperaturowy

Gaz średniotemperaturowy

Gaz średniotemperaturowy - gaz wytlewny otrzymywany podczas średniotemperaturowego odgazowywania paliwa; różni się od gazu wytlewnego większą zawartością wodoru i metanu oraz mniejszą zawartością homologów metanu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gaz wielkopiecowy, gaz gardzielowy - produkt uboczny przy produkcji surówki w wielkich piecach; zawiera tlenek węgla, dwutlenek węgla, azot oraz nieco wodoru i metanu ma małą wartość opałową i jest stosowany do opalania nagrzewnic wielkopiecowych, baterii koksowniczych itd..

Gaz wytlewny, pragaz - lotny, nie ulegający kondensacji produkt wytlewania paliw stałych; gaz palny stanowiący mieszaninę metanu i jego homologów z wodorem, tlenkiem węgla, dwutlenkiem węgla i azotem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gaz ziemny - mieszanina lekkich węglowodorów szeregu parafinowego, wydobywających się z ziemi w postaci gazu; w skład g.z. wchodzą w zmiennych ilościach oprócz węglowodorów: wodór, azot, hel, tlen, dwutlenek węgla, siarkowodór, dwusiarczek węgla; g.z. występuje zwykle obok ropy naftowej; jest stosowany do celów opałowych, do napędu silników spalinowych, jako surowiec do otrzymywania sadzy, syntiny, metanolu, wyższych alkoholi itp.

Gaz zwyrodniały - gaz utworzony przez układ cząstek o tak dużej koncentracji, że ich rozkład nie podlega statystyce Maxwella-Boltzmana; zwyrodnienie gazu następuje w niskich temperaturach leżących poniżej tzw. temperatury zwyrodnienia, jeśli dany gaz nie ulega skropleniu; zwyrodnieniu ulega np. gaz elektronowy w przewodniku przy dostatecznie niskiej temperaturze (uprawnienia budowlane).

Gaza - tkanina przezroczysta z cienkiej, silnie skręconej przędzy, stosowana na bandaże opatrunkowe, zasłony przezroczyste itp., a także do celów technicznych, np. w młynarstwie do przesiewania mąki i kaszy (g. młyńska).

Gazoanalizator - analizator składu mieszanin gazowych.

Gazoanalizator chemiczny - gazoanalizator do pomiaru lub kontroli objętościowego, procentowego składu określonego gazu zawartego w mieszaninie gazowej (program egzamin ustny).

Gazoanalizator termomagnetyczny - gazoanalizator do ciągłego pomiaru lub regulacji zawartości tlenu w gazach technicznych, w którym wykorzystuje się właściwości magnetyczne gazu.

Gazobeton - lekki, porowaty beton otrzymywany przez wprowadzenie do zaprawy cementowej lub wapiennej substancji gazotwórczych (np. sproszkowany glin, sproszkowany karbid, stopy krzemu z glinem, woda utleniona i in.).

Gazobeton belitowy - beton komórkowy cementowy autoklawizowany.

Gazobeton wapienny -* beton komórkowy wapienny autoklawizowany.

Gazociąg - rurociąg do przesyłania gazu palnego (np. ziemnego, miejskiego) na dużą odległość (opinie o programie).

Gazodynamika - dynamika gazów.

Gazodźwig - metoda wydobywania ropy naftowej przez wynoszenie jej z odwiertu siłą rozprężania sprężonego gazu (gazu ziemnego lub powietrza); (2) urządzenie do wydobywania ropy naftowej tą metodą gazogenerator - generator gazu.

Gazogips - tworzywo gipsowe o dużej ilości drobnych zamkniętych porów, uzyskane z zaczynu gipsowego zmieszanego z domieszką gazotwórczą stosuje się w budownictwie głównie w postaci płyt izolacyjnych.

Gazol - gaz płynny.

Gazolina

Gazolina - mieszanina lekkich węglowodorów otrzymywana z gazu ziemnego lub gazów rafineryjnych metodą kompresji, adsorpcji lub absorpcji w postaci cieczy bezbarwnej, łatwo palnej i wybuchowej; rozróżnia się g. surową zawierającą węglowodory lotne i g. stabilizowaną otrzymywaną surowej, pozbawioną węglowodorów lotnych jest stosowana głównie jako paliwo silnikowe lub składnik benzyny, podwyższający prężność par i liczbę oktanową.

Gazoliniarnia - zespół urządzeń do otrzymywania gazoliny z gazu ziemnego.

Gazometr - urządzenie do przechowywania i dozowania gazów.

Gazomierz, licznik gazu - przepływomierz do gazu.

Gazon - ozdobny trawnik lub kwietnik.

Gazotron, fanotron - dwuelektrodowa lampa lukowa z termokatodą (segregator aktów prawnych).

Gazowanie 1 - dopływ przegrzanej pary wodnej do generatora przy wytwarzaniu gazu wodnego sposobem okresowym (dopływ powietrza w tym okresie jest odcięty).

Gazowanie 2 - fumigacja.

Gazowanie 1 (akumulatora) - widoczne wydzielanie się pęcherzyków gazu z elektrolitu pracującego akumulatora.

Gazowiec - statek wodny specjalnie przystosowany do transportu gazu; rozróżnia się g. LPG, do przewozu skroplonego gazu porafineryjnego oraz do przewozu skroplonego gazu naturalnego.

Gazownia - zakład przemysłowy wytwarzający gaz miejski przez wysokotemperaturowe odgazowa- nie węgla, rzadziej przez rozkład paliw płynnych lub konwersję gazu ziemnego.

Gazownica -  generator gazu.

Gazownictwo - jedna z gałęzi przemysłu obejmująca rozprowadzanie i wykorzystanie gazu ziemnego, wytwarzanie i wykorzystanie gazu węglowego, mieszanego, dwugazu itp.

Gazowość kopalni - cecha kopalni polegająca na tym, że wydziela się w niej metan (promocja 3 w 1).

Gazozol - układ koloidowy, w którym ośrodkiem dyspersyjnym jest gaz, a fazą rozproszoną - ciało stałe (dym) lub ciekłe (mgła) o dużym stopniu rozdrobnienia.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami