Blog
Gazy pochłonięte z atmosfery
W artykule znajdziesz:
W okolicach uprzemysłowionych agresja wód opadowych jest większa, zawierają one bowiem gazy pochłonięte z atmosfery. Są to gazy wydzielone z kominów przy spalaniu węgla kamiennego, ropy lub powstające przy rozmaitych procesach chemicznych, w różnych zakładach przemysłowych, głównie przemysłu chemicznego (program uprawnienia budowlane na komputer). Najbardziej szkodliwym gazem uchodzącym do atmosfery jest najczęściej dwutlenek siarki, który pod wpływem tlenu z powietrza utlenia się do trójtlenku siarki, dając z wodą kwas siarkowy. Kwas ten nawet w małych rozcieńczeniach koroduje większość materiałów budowlanych, a między innymi beton i stal. Popioły lotne i wszelkie składniki stałe dymów zanieczyszczające atmosferę zawierają substancje agresywne i również działają przyspieszająco na korozję konstrukcji budowlanych.
Stwierdzono na przykład, że wiadukty żelbetowe nad torami kolejowymi, na które działa dym z kominów parowozów, ulegają zniszczeniu dwu- lub trzykrotnie szybciej od podobnych konstrukcji znajdujących się w normalnych warunkach atmosferycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Elementy konstrukcyjne zewnętrzne metalowe (stalowe, cynkowe) w okręgach przemysłowych, a szczególnie na terenach zakładów przemysłowych wydzielających do atmosfery gazy agresywne, bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Na przykład zaobserwowano zupełne zniszczenie rynien dachowych z blachy cynkowej już po kilku latach.
Pary i gazy agresywne o większym stężeniu występują przede wszystkim w pomieszczeniach produkcyjnych zakładów przemysłowych. W wyniku procesów technologicznych wytwarza się para i gazy, między innymi dwutlenek węgla (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Niektóre pomieszczenia przemysłowe, jak np. przędzalnie, wymagają dużej wilgotności względnej powietrza, dochodzącej do 80% i wyższej, przy temperaturze nawet do 30°C. Para wodna, nawet bez obecności innych gazów agresywnych, w znacznym stopniu przyspiesza korozję stali, szczególnie jeśli istnieją warunki do jej kondensacji na powierzchniach elementów konstrukcyjnych.
Środowiska agresywne
Agresywność innych gazów zależy nie tylko od ich stężenia w powietrzu, ale również od zawartości w nim wilgoci, która w znacznym stopniu potęguje i przyspiesza procesy korozji. A więc pomieszczenia, w których oprócz gazów agresywnych występuje duża wilgotność względna powietrza, są środowiskami szczególnie agresywnymi (program egzamin ustny). Środowiska agresywne, w zależności od stopnia wilgotności względnej, można podzielić na trzy grupy: o wilgotności względnej niższej od 60%, o wilgotności względnej większej od 60%, lecz niższej od 75% i o wilgotności większej od 75%.
Materiały o większej porowatości podlegają szybciej korozji gazowej niż materiały szczelne, na które gazy przeważnie działają powierzchniowo. Aktywność korodująca gazów uzależniona jest od stopnia ich rozpuszczalności w wodzie oraz powstających przy tym nowych substancji chemicznych (opinie o programie).
Osiadające na powierzchni konstrukcji pyły substancji higroskopijnych unoszące się w powietrzu mogą zwiększyć wilgotność powierzchni. Pyły te pochłaniają wilgoć nawet z powietrza o stosunkowo niskiej wilgotności względnej. Zjawisko takie występuje między innymi w zakładach przemysłu soli magnezowych i potasowych, pomimo że wilgoć względna w powietrzu w tych pomieszczeniach wynosi tylko 40-50%.
Agresywne środowiska gazowe występują w halach zakładów chemicznych, jak np. celulozowo-papierniczych i włókienniczych, szczególnie gdy technologia produkcji jest „mokra” przy podwyższonej temperaturze powietrza. Szczególnie niebezpieczny jest dla trwałości konstrukcji chlor (segregator aktów prawnych).
Gazy spalinowe i dymy występują w największych ilościach w parowozowniach. Działają one bezpośrednio na konstrukcje takie, jak obudowa tuneli, wiadukty nad torami kolejowymi. Gazy kominowe działają bezpośrednio na konstrukcje czopuchów i kominów, przy czym narażone są tu na agresywne działanie materiały wchodzące w skład trzonów kominowych (mur ceglany i żelbet), warstw izolacji termicznej i wykładzin wewnętrznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32