Blog

11.08.2018

Gdzie odprowadzać wody opadowe?

W artykule znajdziesz:

Gdzie odprowadzać wody opadowe?


Uprawnienia budowlane.Już na poziomie projektowania obiektu budowlanego, jego budowy lub etapie zamieszkania domu jednorodzinnego, powstanie problem tego, co zrobić z wodą deszczową, która systemem rynien odprowadzana jest z dachów i tarasów. Tej wody może pojawić się bardzo dużo w krótkiej jednostce czasu, na przykład podczas obfitej ulewy lub burzy. Jest kilka rozwiązań tej sytuacji.
Najbardziej popularne jest po prostu wypuszczenie wylotu rynien prosto w ogródek. Jeżeli jest to teren, w który dobrze wsiąka woda, to nie trzeba się o nic więcej martwić. Często też rynny montuje się tylko od tej strony budynku, od której znajduje się ulica. Wtedy pod ziemią montuje się specjalne przewody odprowadzające wody opadowe, które łączy się z wylotem rynien. Woda tymi przewodami wyprowadzana jest poza ogrodzenie, a następnie wypływa z nich prosto na ulicę, gdzie dostaje się do deszczowych studzienek odwadniających. Ten system jest zamontować bardzo łatwo i można to zrobić niewielkim nakładem kosztów, dlatego często można się z nim spotkać.
Nieco mniej popularne rozwiązanie, ale za to bardzo wygodne, to wykorzystanie do odprowadzania wód opadowych kanalizacji. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy budynek podłączony jest do systemu kanalizacji miejskiej, ponieważ odprowadzanie wód opadowych do szamba spowodowałoby jego bardzo szybkie przepełnienie. Chcąc skorzystać z tej możliwości trzeba ułożyć specjalne przewody podziemne, których wylot skierowany jest wprost w sieć kanalizacji ogólnospławnej. Do tych przewodów natomiast wprowadza się zakończenia rynien, pamiętając by po drodze zamontować wyczystkę rewizyjną, którą będzie można oczyścić w razie zatkania się rur.
Oba powyższe systemy sprawują się dobrze, jeżeli są wykonane poprawnie i odpowiednio do warunków terenowych w danym miejscu. Niezależnie jednak czy wykorzystywany jest odpływ do ogródka, na ulicę, czy do kanalizacji, można też zamontować zbiorniki retencyjne i zbierać pewną ilość wody deszczowej, by móc wykorzystać ją później.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami