Blog

Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 2
30.05.2018

Gdzie zatem najlepiej jest studiować?

W artykule znajdziesz:

Gdzie zatem najlepiej jest studiować?


Jak zdobyć uprawnienia budowlane?

 

W roku 2006 zaszły zmiany w środowisku budowlanym. Do tego roku o uprawnienia budowlane mogły ubiegać się osoby, które ukończyły technikum budowlane, absolwenci studiów wyższych oraz absolwenci kierunków zawodowych. Od roku 2006 absolwenci technikum zostali takiej możliwości pozbawieni, skutkiem tego spadła konkurencja na rynku pracy związanej z budownictwem, a uczniowie wyżej wymienionych poczuli spory zawód, ponieważ nie mogli być po skończeniu szkoły, aktywnymi uczestnikami budowlanego rynku pracy.

 

Jak zatem można zdobyć uprawnienia budowlane?

 

Uprawnienia budowlane (pełne) przysługują magistrom inżynierom studiów budowlanych, a ograniczone przysługują absolwentom studiów zawodowych. Jeżeli więc chcemy zdobyć uprawnienia musimy pójść na studia. Oznacza to bardzo często, że musimy dojeżdżać do dużego miasta albo się do niego przeprowadzić. Nie jest to do końca takie najgorsze, ponieważ bardzo wiele firm budowlanych ma swoje główne siedziby właśnie w nich, a i w tych miastach sporo się dzieje, w zakresie budownictwa kubaturowego oraz liniowego.

 

Gdzie zatem najlepiej jest studiować?

 

Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań i Gliwice posiadają prawdopodobnie najlepsze wyższe szkoły techniczne. W miastach tych jest na każdej uczelni technicznej wydział budowlany, podobnie jest z pracą. Jeśli zdobędziemy uprawnienia raczej nie będziemy mieli problemu z jej znalezieniem.

 

Jakie uprawnienia możemy uzyskać?

 

Jeżeli chodzi o uprawnienia to rozróżnia się wiele specjalizacji. Obecnie są one podzielone na specjalizacje: architektoniczną, konstrukcyjno-budowlaną, inżynieryjną, mostową, drogową, kolejową, hydrotechniczną, wyburzeniową, w zakresie sieci instalacji i urządzeń: telekomunikacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, elektrycznych i elektroenergetycznych.

Większość pracujących w budownictwie posiada tylko jedną specjalizację. Zazwyczaj jest to wystarczające do tego aby znaleźć dobrą pracę. Nie ma jednak przeszkód aby posiadać ich więcej, wiąże się to jednak z poświęceniem sporej ilości czasu oraz dokształceniem.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 7 Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 8 Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 9
Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 10
Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 11 Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 12 Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 13
Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Keramzytobeton i jego wykorzystanie zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami