Blog

Generalny wykonawca
W artykule znajdziesz:

Generalny wykonawca obowiązany jest dostarczyć podwykonawcy projekt i kosztorysy zleconych mu robót w dwóch egzemplarzach nie później niż na 90 dni przed umownym terminem rozpoczęcia obiektu, w którym zlecone roboty mają być wykonane (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku stosowania dla obiektów lub niektórych fragmentów robót projektów typowych, należy rysunki te włączyć do rysunków wykonawczych, uzupełniając je odpowiednimi napisami oraz zaznaczając w nich aktualne wymiary i rzędne. Pełnienie nadzoru autorskiego należy do obowiązków sporządzającego projekt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Realizację inwestycji prostych należy oprzeć na wykorzystaniu projektów typowych i powtarzalnych, na uzyskanej lokalizacji szczegółowej inwestycji oraz na adaptacji projektu typowego lub powtarzalnego do warunków miejscowych z pominięciem założeń i projektu. Uproszczone opracowanie może sporządzić we własnym zakresie inwestor dla robót, dla których nie ma obowiązku sporządzania projektu (uprawnienia budowlane).
Założenia i projekt mogą być w tym przypadku zastąpione przykładowo przez:
- opis funkcji użytkowej z uzasadnieniem potrzeby podjęcia inwestycji,
- uproszczone obliczenie spodziewanych efektów i terminarz ich uzyskania,
- zestawienie kosztów bądź preliminarz zakupów i wydatków,
- szkice sytuacyjne i rysunki z opisem technicznym, jeżeli wykonanie robót tego wymaga.
Terminowe dostarczenie dokumentacji projektowej i kosztorysowej na budowę jest nieodzownym warunkiem rytmicznego postępu robót zgodnie z harmonogramem oraz nieprzekroczenia zaplanowanych kosztów. Jak już wspomniano, generalny wykonawca otrzymuje projekty i kosztorysy w 3 egzemplarzach, a podwykonawcy w 2 egzemplarzach (program egzamin ustny).
Budowa otrzymuje projekt techniczny, rysunki robocze (w miarę potrzeby) i projekt organizacji robót w 2 egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzy- muje bezpośredni wykonawca robót, który nakleja go na karton do stałego korzystania w toku pracy. Drugi zostaje w biurze budowy i stosowany jest jako rysunek wykonawczy, do którego w miarę postępu robót wprowadza się potrzebne poprawki i uzupełnienia (opinie o programie).
Terminy umowne
Kierownik budowy obowiązany jest systematycznie kontrolować wpływ dokumentacji i znać aktualny stan (na budowie) dokumentacji technicznej i kosztorysowej dla poszczególnych obiektów. Pełną bieżącą orientację w tym zakresie ułatwia systematyczna kontrola, wpływu dokumentacji w oparciu
- umowne terminy jej dostarczania. Wskazane jest przeto założenie z chwilą rozpoczęcia robót „karty ewidencyjnej wpływu dokumentacji na budowę”
- systematyczne jej wypełnianie w miarę otrzymywania poszczególnych części składowych dokumentacji (segregator aktów prawnych).
W karcie ewidencyjnej wyszczególnia się części składowe dokumentacji zgodnie z ustaleniami. W przypadku sukcesywnej dostawy projektów konieczne jest dokładne wymienienie w karcie ewidencyjnej poszczególnych części dokumentacji z podaniem uzgodnionej daty ich dostarczenia. Przy budowie zakładów przemysłowych niezbędne jest ujęcie w karcie ewidencyjnej wpływu dokumentacji również części składowych projektu dotyczących technologii przebiegu procesu produkcji, zestawienia maszyn i urządzeń, projektu uruchomienia produkcji itp.
Terminy umowne dostarczenia projektu wpisuje się do karty na podstawie danych otrzymywanych od przedsiębiorstwa. Faktyczne terminy odnotowuje się w karcie natychmiast po otrzymaniu poszczególnych części projektu (promocja 3 w 1).
Projekt techniczny inwestycji powinien być dostarczony w całości lub częściami w umówionych terminach. W przypadku nieustalenia terminów dokumentacja projektowo-kosztorysowa powinna być dostarczona generalnemu wykonawcy nie później niż na 120 dni, a podwykonawcy nie później niż na 90 dni przed terminem rozpoczęcia obiektu lub robót poza obiektem. Integralną część projektów i kosztorysów stanowi wykaz (spis) projektów i kosztorysów, składających się na komplet dokumentacji każdego obiektu. Projekty i kosztorysy są kompletne, jeżeli zawierają wszystkie dane potrzebne do wykonania i rozliczenia obiektu.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32