Blog

Napęd parowy zdjęcie nr 2
05.03.2022

Geodezyjne opracowanie projektu

W artykule znajdziesz:

Napęd parowy zdjęcie nr 3
Geodezyjne opracowanie projektu

Współrzędne i inne dane sytuacyjne, jak długość odcinków prostych, kąty wysokości, spadki, promienie łuków i inne elementy potrzebne do wytyczenia budowli wyznacza się na podstawie miar określonych w sposób graficzny lub analityczny (wymiary budowli, szerokości ulic, promienie łuków, kąty proste w narożnikach budynków itd.) albo pomierzonych w terenie po częściowym wytyczeniu projektu (np. kąty wierzchołkowe łuków między stycznymi wytyczonymi według danych graficznych itd.). Miary wyznaczone graficznie należy w tym przypadku ograniczać tylko do liczby koniecznej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Geodezyjne opracowanie projektu i tyczenie go w terenie przeprowadza się wg powszechnie obowiązującej w pomiarach geodezyjnych zasady „od ogółu do szczegółu”, tzn. w pierwszej kolejności tyczy się osie główne zaplanowanej budowli, a następnie kolejno różne szczegóły, nawiązując je do tych osi. Stosuje się przy tym następujące metody sytuacyjnego tyczenia projektów: współrzędnych prostokątnych (ortogonalna), biegunową, wcięcia kątowego, wcięcia liniowego, przecięć i mikrotriangulacji. Łuki zwykle tyczy się metodą rzędnych od cięciwy lub metodą biegunową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zasadę tyczenia metodą mikrotriangulacji. Położenie w terenie punktu P o danych współrzędnych x, y wyznacza się metodą wcięcia kątowego w przód. Odkładając obliczone ze współrzędnych punktów A, B i P dwa kąty a i /? z wierzchołków osnowy, otrzymujemy punkt P’. Wobec niedokładności tyczenia otrzymujemy z pomiaru wartości kątów a’, /?’ oraz kąt y’ zmierzony na punkcie P’. Wyrównujemy te kąty w trójkącie i obliczamy współrzędne x’, y’ punktu P’ na podstawie wyrównanych kątów (uprawnienia budowlane).

Właściwe położenie punktu P otrzymujemy przez wyznaczenie poprawek wzdłuż kierunków równoległych do osi układu współrzędnych. Wytyczanie poprawek najlepiej jest wykonać metodą biegunową w stosunku do kierunków boków trójkąta. Tyczenie metodą przecięć omówiono w dalszej części. Zasady pozostałych metod tyczenia są podobne do zasad stosowanych w metodach pomiarów punktów istniejących (program egzamin ustny).

Tyczenie osi głównych obiektu

Podstawę do wytyczenia projektowanej budowli w terenie stanowią następujące plany i dane liczbowe wzięte z planu generalnego:

  • Plan ogólny projektu, zawierający dane w zakresie dopuszczalnego obciążenia gruntu i sytuacyjnej lokalizacji obiektu względem osnowy realizacyjnej oraz określający wysokość zera budowlanego i w odniesieniu do niego wysokości poszczególnych elementów budowli (opinie o programie).
  • Plan osi głównych obiektu, podający również wysokość zera budowlanego, położenie dróg, współrzędne naroży budynków i wierzchołków tras, kąty załamania osi dróg itp.
  • Plan fundamentów, zawierający poszczególne osie fundamentów do tyczenia oraz rozmiary elementów (fundamenty słupów, występów itp.) w nawiązaniu do tych osi.
  • Plan fundamentów pod urządzenia wewnętrzne.
  • Dane w zakresie wysokościowych elementów budowli w postaci przekrojów pionowych podających głębokości założenia fundamentów, wysokości otworów drzwiowych i okiennych, filarów itp.

Tyczenie osi głównych obiektu rozpoczynamy od wytyczenia i pomierzenia jednej osi, np. A/l-A/8 od punktów siatki kwadratów lub innych punktów osnowy realizacyjnej. Dalszą czynnością będzie wytyczenie osi A/l-E/1, E/l-E/8 i E/8-A/8 za pomocą teodolitu i taśmy stalowej. W tym celu na punktach A/l, E/l, E/8 i A/8 ustawiamy kolejno teodolit i dokładnie wytyczamy kąt 90°, a na odłożonym kierunku odmierzamy dwukrotnie zadane odległości (w naszym przypadku 40,00 i 19,00 m) (segregator aktów prawnych).

Przy odmierzaniu długości wprowadzamy poprawkę na nachylenie terenu oraz poprawki komparacji i termiczną. Narożne punkty tyczonej budowli stabilizujemy drewnianymi kołkami. W górną powierzchnię kołków wbijamy gwoździe. Wyznaczone wierzchołki ulegają w czasie robót ziemnych zniszczeniu i dlatego osie przechodzące przez te wierzchołki oznaczamy za pomocą kołków wbitych na ich przedłużeniach poza zasięgiem wykopów. Punkty takie w liczbie co najmniej 16 dla jednego obiektu również stabilizujemy drewnianymi kołkami i gwoździami na głębokości nie mniejszej n:ż 1 m (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Napęd parowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Napęd parowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Napęd parowy zdjęcie nr 8 Napęd parowy zdjęcie nr 9 Napęd parowy zdjęcie nr 10
Napęd parowy zdjęcie nr 11
Napęd parowy zdjęcie nr 12 Napęd parowy zdjęcie nr 13 Napęd parowy zdjęcie nr 14
Napęd parowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Napęd parowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Napęd parowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami