Blog

13.02.2020

Wzmocnienia fundamentowe uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wzmocnienia fundamentowe uprawnienia budowlane

Wzmocnienia fundamentowe uprawnienia budowlane

Wykonywanie wzmocnień fundamentów istniejących obiektów nie należy do rzadkich wypadków (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przebudowa fundamentów obejmuje ich rekonstrukcją oraz wzmocnienie gruntu, na którym są oparte.

Celem tych robót jest zabezpieczenie budowli przed powstaniem zbyt dużych odkształceń utrudniających jej użytkowanie bądź prowadzących do zagrożenia jej stateczności.
Pojęcie stanu zagrożenia budowli jest dość względne i subiektywne. W praktyce spotykamy się często z przesadną ostrożnością: w każdej najdrobniejszej rysie dostrzega się objawy przyszłej katastrofy. Świadczy to często o niefachowości i powoduje znaczne wydatki związane z trudnymi i kosztownymi robotami wzmacniającymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dlatego w poważniejszych tego rodzaju wypadkach należy wzywać specjalistów w celu ustalenia sposobu usunięcia zagrożenia.
Jako przykłady obiektów, które wymagają wzmocnienia gruntu lub fundamentów, można przytoczyć fundamenty starych budowli, przeważnie posadowione płytko. Wskutek zmiany np. niwelety ulicy fundamenty te wymagają pogłębienia (podbicia). Z tym samym zagadnieniem spotykamy się również, gdy zachodzi potrzeba wykonania podpiwniczenia budynku.

W innych przypadkach, jeżeli poniżej spodu fundamentu znajdują się pokłady nawodnionych miałkich piasków, nieostrożnie prowadzona budowa sieci kanalizacyjnej może spowodować wypłynięcie tych piasków i naruszenie fundamentów, które znajdują się obok. Również gdy na pewnej głębokości poniżej spodu fundamentu znajduje się soczewka torfu i wskutek głęboko założonej sieci kanalizacyjnej torf się odwodni, następuje jego bardzo znaczny skurcz, który powoduje dodatkowe osiadanie fundamentu i zarysowanie ścian budynku (uprawnienia budowlane).

budujemy nowy obiekt, którego ławy są posadowione poniżej ław budynku przyległego i istniejącego, wymaga to podbicia ławy w budynku istniejącym do głębokości fundamentu budynku nowego. Z przebudową fundamentów trzeba się liczyć również wówczas, gdy teren zostanie obniżony obok istniejącego budynku tak, że ławy są narażone na przemarzanie gruntu. Ponadto konieczna jest ona przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju przewodów lub kanałów poniżej stopy fundamentów lub nadbudowie budynku powodującej znaczne przekroczenie naprężeń dopuszczalnych na grunt (program egzamin ustny).

Do czynników nieprzewidzanych, które mogą spowodować przebudowę fundamentów możemy zaliczyć:
a) korozję materiału konstrukcyjnego fundamentów, jak korozja betonu lub gnicie drewnianych pali,
b) błędy w przyjęciu obciążeń,
c) błędne określenie naprężeń dopuszczalnych na grunt,
d) zmianę poziomu wody gruntowej,
e) zmianę struktury gruntu wskutek zawilgocenia,
f) erozję wody bieżącej,
g) oddziaływania dynamiczne.

Wybór najwłaściwszej koncepcji

Wybór najwłaściwszej koncepcji wzmocnienia zależy od wielu czynników, jak rodzaju gruntu, poziomu wody gruntowej, stanu budowli, rodzaju istniejących fundamentów, jakości materiału, z którego fundamenty są wykonane, wielkości obciążeń, kosztów i ewentualnie od konieczności utrzymywania używalności budynku w czasie wykonywania robót (opinie o programie).
Należy również uwzględnić możliwość wykonania robót z uwagi na wymagany sprzęt i kwalifikacje załogi. Roboty związane z przebudową muszą być prowadzone w ten sposób, aby w czasie ich wykonywania nie nastąpiło zagrożenie bezpieczeństwa. Spełnienie tego warunku w większości wypadków wymaga podparcia poszczególnych elementów konstrukcyjnych w czasie budowy.

Różnorodność czynników wpływających na opracowanie projektu budowy i jego realizację wymaga wielkiego doświadczenia i samodzielności projektanta, gdyż tego rodzaju roboty są w każdym wypadku odrębnym problemem. Ustalenie przyczyn powstałych spękań i odkształceń badanego obiektu i przyjęcie odpowiedniej koncepcji wzmocnienia wymaga przeprowadzenia dokładnych badań stanu konstrukcji oraz warunków gruntowo-wodnych (segregator aktów prawnych).

W zależności od wielkości powstałych odkształceń badanie stanu konstrukcji obejmuje:
a) dokładne zdjęcie rys,
b) sprawdzenie pionowości poszczególnych ścian budynku i filarów,
c) niwelację, np. cokołu budynku,
d) obliczenie naprężeń w filarach i w gruncie pod fundamentami,
e) badanie wytrzymałościowe materiałów konstrukcyjnych,
f) uwzględnienie warunków eksploatacyjnych obiektu.

Zdjęcie rys powinno obejmować przebieg ich powstawania w poszczególnych ścianach budynku oraz szerokość rozwarstwienia muru w badanych miejscach, którą mierzy się po usunięciu wyprawy zewnętrznej. Należy pamiętać, że rysy powstają prostopadle do kierunku największych naprężeń rozciągających i dlatego przy wzmacnianiu murów zabetonowujemy pręty stalowe prostopadle do powstałych rys (promocja 3 w 1).

Powstawanie rys i ich rozszerzanie się możemy obserwować i mierzyć przez założenie pasków kontrolnych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami