Geolog na placu budowy


Geolog na placu budowy

 

Jednym ze specjalistów, który jest niezbędny podczas przygotowań do rozpoczęcia budowy, jest geolog. Jego głównym zadaniem jest analiza warunków gruntowo-wodnych w miejscu, na którym będzie posadowiony budynek. Geolog tworzy ekspertyzę geotechniczną, którą stanowi podstawę do sporządzenia odpowiedniej dokumentacji oraz opinii geologiczno-inzynieryjnej. Na podstawie wyników badań geologicznych tworzony jest projekt fundamentów. Wynika to z faktu, że wybór konkretnego rodzaju fundamentów jest uzależniony od parametrów geotechnicznych. Ponadto geolog może zasugerować optymalne rozwiązanie w zakresie izolacji fundamentów na działce, np. czy fundamenty mające kontakt z wodami gruntowymi wymagają ciężkiej izolacji, czy może wystarczy wyższe posadowienie budynku.
Od niedawna badania geologiczne są obowiązkowe. Bardzo przydają się zwłaszcza wtedy, gdy grunt na działce nie jest odpowiedni (np. może ulegać podtapianiu). Badania są niezbędne zwłaszcza w sytuacji, gdy inwestor planuje wybudowanie piwnicy. Ekspertyza geologa jest bardzo ważna w przypadku, gdy w pobliżu działki znajduje się zbiornik wodny lub teren działki jest podmokły. Badania są przydatne również wtedy, gdy działka jest położona u podnóża góra lub cechuje się znaczącym spadkiem.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Przed spotkaniem z geologiem warto najpierw spotkać się z architektem lub ekspertem budowy, ponieważ dzięki temu geolog będzie wiedział, gdzie najlepiej wykonać odwierty. Inwestor powinien udać się do specjalisty z już wybranym projektem oraz z informacją o tym, gdzie budynek będzie usytuowany na działce i jaka będzie jego powierzchnia. Koszt badania geologiczne wynosi około 2000-2500zł. Cena obejmuje także badania laboratoryjne pH wody, które jest potrzebne w celu określenia, czy woda nie reaguje z betonem. Cena usługi jest uzależniona od projektu – więcej trzeba zapłacić w przypadku, gdy dom ma być podpiwniczony. Wówczas odwierty muszą być znacznie głębsze, co zwiększa koszty. Standardowe badanie geologiczne domu bez podpiwniczenia nie kosztuje zwykle więcej niż 1500zł.