Data publikacji: 30.05.2018
Geotechnika - roboty budowlane
Geotechnika. Roboty budowlane. Wymagania ogólne.
Kiedy można wykonywać wykopy o ścianach pionowych?
Odp: w skałach i gruntach nie nawodnionych z wyjątkiem ekspansywnych iłów, gdy teren nie jest osuwiskowy i przy wykopie naziom nie jest obciążony a głębokość wykopu nie przekracza: 4 m w skałach litych 1 m w rumoszach, nie nawodnionych piaskach, 1,25m w gruntach spoistych itp
Jakie są bezpieczne nachylenia skarp wykopów tymczasowych o głębokości do 4 m?
Odp: 1:0,5 – w iłach i mieszaninach frakcji iłowej z piaskową i pyłową, 1:1 – w skałach spękanych i rumoszach, 1:1,25 – w mieszaninach frakcji piaskowej z iłową i pyłową, 1:1,5 – w gruntach niespoistych oraz w gruntach spoistych w stanie plastycznym.
Jakie warunki należy spełnić przy wykonywaniu robót ziemnych w okresie mrozów?
Odp: można wykonywać tylko nasypy z gruntów niespoistych, grunt należy odspajać w sposób ciągły aby nie przemarzał, w przypadku dłuższych przerw osłaniać powierzchnie robocze. Nie wykonywać wyrównywania skarp i dna wykopu w gruntach spoistych.







53 465

98%

32
Powiązane artykuły

Wyroby hutnicze do produktów usuwanych w procesie hutniczym, czyli przetwarzania substancji metalicznych, takich jak żelazo, stal, aluminium, miedź i inne,…

Pręty stalowe do produktów w postaci walcowanych lub ciągnionych wałków wykonanych ze stali. Są jednym z szeroko dostępnych w różnych…

Punkty geodezyjne, także punktami geodezyjnymi, są dokładnie i po wycelowaniu w punkty na powierzchni ziemi, które służą jako punkty odniesienia…

Działka gruntu do fragmentu ziemi, który jest oddzielony od innych działek lub terenów na podstawie prawnych lub geograficznych granic. Działka…