Blog
Geotechnika - roboty budowlane
W artykule znajdziesz:
Geotechnika - roboty budowlane
Geotechnika. Roboty budowlane. Wymagania ogólne.
Kiedy można wykonywać wykopy o ścianach pionowych?
Odp: w skałach i gruntach nie nawodnionych z wyjątkiem ekspansywnych iłów, gdy teren nie jest osuwiskowy i przy wykopie naziom nie jest obciążony a głębokość wykopu nie przekracza: 4 m w skałach litych 1 m w rumoszach, nie nawodnionych piaskach, 1,25m w gruntach spoistych itp
Jakie są bezpieczne nachylenia skarp wykopów tymczasowych o głębokości do 4 m?
Odp: 1:0,5 – w iłach i mieszaninach frakcji iłowej z piaskową i pyłową, 1:1 – w skałach spękanych i rumoszach, 1:1,25 – w mieszaninach frakcji piaskowej z iłową i pyłową, 1:1,5 – w gruntach niespoistych oraz w gruntach spoistych w stanie plastycznym.
Jakie warunki należy spełnić przy wykonywaniu robót ziemnych w okresie mrozów?
Odp: można wykonywać tylko nasypy z gruntów niespoistych, grunt należy odspajać w sposób ciągły aby nie przemarzał, w przypadku dłuższych przerw osłaniać powierzchnie robocze. Nie wykonywać wyrównywania skarp i dna wykopu w gruntach spoistych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32