Blog
Uprawnienia sanitarne – jakie są wymagania?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia sanitarne – jakie są wymagania?
Uprawnienia sanitarne to uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych wentylacyjnych, gazowych i wodociągowych (program na komputer). Ich posiadanie jest niezbędne, aby móc sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, np. przy budowaniu lub projektowaniu instalacji i urządzeń sanitarnych (program na telefon).
Aby móc posiadać te uprawnienia bez ograniczeń, trzeba ukończyć studia magisterskie na jednym z kierunków odpowiednich:
• inżynieria gazownicza,
• wiertnictwo nafty i gazu,
• inżynieria środowiska,
• energetyka,
• inżynieria naftowa (program egzamin ustny).
Jeśli takie uprawnienia mają być do projektowania i kierowania robotami budowlanymi łącznie, to praktyka zawodowa trwa rok przy projektowaniu i półtora roku na budowie. Wymagania w zakresie wykształcenia oraz praktyki zawodowej zależ od tego, jaki zakres i rodzaj uprawnień budowlanych chce zdobyć kandydat. Najniższe wymagania dotyczą uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń – są one dostępne nawet dla osób, mających tytuł technika w odpowiednim zawodzie. Wówczas jednak praktyka zawodowa na budowie musi trwać 4 lata (opinie o programie).
Postępowanie kwalifikacyjne
Za nadawanie uprawnień budowlanych w specjalności sanitarnej odpowiadają okręgowe izby kwalifikacyjne po postępowaniu kwalifikacyjnym (segregator aktów prawnych). Obejmuje ono kwalifikację wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego, a następnie egzamin pisemny i ustny, sprawdzający kompetencje kandydatów do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych oraz wodociągowych. Jeśli kandydat pomyślnie przejdzie całe postępowanie kwalifikacyjne, komisja kwalifikacyjna podejmuje decyzję o nadaniu uprawnień budowlanych, a inżynier zostanie wpisany na listę osób uprawnionych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Jednak, aby móc pracować w zawodzie, należy jeszcze być członkiem właściwej miejscowo okręgowej izby inżynierów budownictwa, co wiąże się z koniecznością opłacania składek i posiadania ubezpieczenia OC (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32