Blog

20.06.2022

Gęste błoto

W artykule znajdziesz:

Gęste błoto

Wilgotną, podobną do mokrej ziemi. Ściskana w ręce nie rozpada się i nie rozpływa. Używa się jej do wyrobu elementów prefabrykowanych i dużych masywów betonowych zagęszczanych mechanicznie za pomocą wibratorów. Gęstoplastyczną, o trochę rzadszej konsystencji niż poprzednia, której używa się do wyrobu elementów prefabrykowanych zagęszczanych ręcznie lub do wyrobu dużych elementów konstrukcyjnych zagęszczanych w sposób mechaniczny(program uprawnienia budowlane na komputer).

Plastyczną, o konsystencji bardzo gęstego błota. Stosuje się ją przy wykonywaniu konstrukcji żelbetowych o normalnej ilości zbrojenia. Półciekłą, podobną do gęstego błota. Używa się jej do wykonywania elementów konstrukcyjnych o dużej ilości zbrojenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ciekłą, podobną do gęstej śmietany. Wykonuje się z niej elementy konstrukcyjne żelbetowe o skomplikowanym przekroju i dużej ilości zbrojenia. Mieszanka ta nie wymaga zagęszczenia, gdyż sama rozpływa się i wypełnia deskowanie. Sposób przygotowania mieszanki betonowej. Po ustaleniu klasy betonu i jego konsystencji można przystąpić do odmierzenia składników mieszanki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niekiedy proporcje podaje się objętościowo, np. 1:2:4. Oznacza to, że na 1 część cementu bierze się 2 części piasku i 4 części żwiru. W praktyce, zwłaszcza na małej budowie, wygląda to w ten sposób, że do taczek sypie się poszczególne składniki, biorąc np. 1 taczkę cementu, 3 taczki piasku i 4 taczki żwiru. Sposób ten jest bardzo łatwy i wygodny, lecz może być tylko zastosowany przy robotach podrzędniejszych. Wykonując roboty o charakterze konstrukcyjnym, składniki mieszanki betonowej trzeba odmierzać za pomocą wagi. Najpierw odczytuje się z tablic, ile cementu należy wziąć na 1 m8, następnie waży się odpowiednie ilości wody, żwiru i piasku, jakie przypadną na 50 kg cementu, czyli 1 worek, ponieważ nie trzeba już wtedy ważyć cementu (program egzamin ustny).

Piasek i żwir

Przykład. Załóżmy, że w projekcie zaznaczono wykonanie betonu klasy B 100. Odczytujemy, że dla otrzymania mieszanki plastycznej należy odmierzyć 289 kg cementu, 766 kg piasku, 1150 kg żwiru oraz 183 litry wody (opinie o programie).

Piasek i żwir wystarczy zważyć jeden raz i dla tej ilości wykonać miarę w postaci skrzynki bez dna, ustawionej na pomoście przeznaczonym do odmierzania składników betonu. Użycie takiej miary pozwoli nam uniknąć konieczności każdorazowego ważenia składników. Kiedy miara zostanie zapełniona, wystarczy podnieść ją do góry, a piasek sam się wysypie na pomost.

Mieszanie składników betonu. W budownictwie indywidualnym stosuje się jeszcze ręczne mieszanie składników betonu. Sposób ten polega na przesypywaniu łopatami cementu z piaskiem na sucho i mieszaniu grabiami, aż do uzyskania jednolitego zabarwienia. Następnie dodaje się odmierzoną ilość żwiru i nie przerywając mieszania dodaje się potrzebną ilość wody za pomocą konewki z sitkiem (segregator aktów prawnych).

Mieszanie ręczne odbywa się na szczelnym i równym pomoście zbitym z desek, leżącym wprost na ziemi. Ten sposób mieszania nie jest jednak dokładny i może być stosowany na małych budowach przy mniej odpowiedzialnych robotach. Przy mieszaniu ręcznym należy zwiększyć ilość cementu o około 5%. Prawidłowym i powszechnie stosowanym sposobem mieszania jest mieszanie mechaniczne. Odbywa się w betoniarkach poruszanych najczęściej energią elektryczną. Betoniarek jest kilka- noście typów o różnych pojemnościach.

Przy mieszaniu mechanicznym nie ma znaczenia kolejność wsypywania składników. Betoniarki nie należy zapełniać więcej niż w 1/4 pojemności bębna. Czas mieszania składników betonu o konsystencji plastycznej trwa 1,5-2,5 min, o konsystencji wilgotnej i gęstoplatycznej 3H-6 min (promocja 3 w 1). Obok betoniarki powinna znajdować się tablica, na której wypisuje się ilość piasku i żwiru oraz wody przypadającej na 1 worek cementu. Zagęszczanie i pielęgnacja betonu. Masę betonową ułożoną w deskowaniu lub w formach zagęszcza się ręcznie lub mechanicznie. Zagęszczanie ręczne polega na „dziobaniu”, upychaniu masy betonowej za pomocą łaty drewnianej oraz opukiwaniu deskowania młotkiem.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami