Blog

20.06.2022

Gęstość pozorna wapna niegaszonego

W artykule znajdziesz:

Gęstość pozorna wapna niegaszonego

Określenie. Wapno jest powietrznym spoiwem mineralnym, które po rozrobieniu z wodą twardnieje na skutek zachodzących reakcji chemicznych. Określenie. Wapno niegaszone otrzymuje się przez wypalenie w wysokiej temperaturze kamienia wapiennego wydobytego z kamieniołomów. Wapno to ma postać brył o różnych wielkościach, koloru jasnoszarego, białego lub kremowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wapno niegaszone po połączeniu z wodą (zgaszeniu) zamienia się w ciasto wapienne i w tej postaci używane jest do zapraw murarskich i tynkarskich. Wapno niegaszone znane jest również pod nazwą wapna zwykłego lub wapna palonego. Właściwości. Wapno niegaszone do celów budowlanych produkuje się w dwóch gatunkach: I i II. Z 1 kg wapna niegaszonego otrzymuje się 2,0-2,4 1 ciasta wapiennego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gęstość pozorna wapna niegaszonego w zależności od odmiany, jakości wypału i wielkości brył wynosi 800-1200 kg/m8. Zastosowanie. Wapno niegaszone jest powszechnie stosowane w budownictwie. Najczęściej używane jest do zapraw murarskich i tynkarskich oraz betonów niższych klas. Przechowywanie i transport. Wapno niegaszone przechowuje się w pomieszczeniach suchych, dobrze zabezpieczonych przed opadami atmosferycznymi i wilgocią (uprawnienia budowlane).

W czasie transportu wapno niegaszone należy chronić przed zamoczeniem i zanieczyszczeniem. Wapno niegaszone (palone) sprowadzone na plac budowy nie powinno być długo przechowywane w tej postaci, ponieważ pod wpływem wilgoci wapno wietrzeje, bryły rozpadają się i wapno traci swe właściwości wiążące (program egzamin ustny).

Wielkość dołu

Najlepiej bezpośrednio po przywiezieniu przystąpić do „zgaszenia” (zlasowania) wapna i zadołowania. Gaszenie wapna polega na połączeniu go z odpowiednią ilością wody. W tym celu przywiezione w bryłach wapno wsypuje się do szczelnie wykonanej skrzyni z desek o wymiarach np. 3,0 X 4,0 m i wysokości 40 cm. Przy krótszym boku wykopuje się w ziemi dół głębokości 2-2,5 m, lecz nie niżej, niż sięga poziom wód gruntowych. Wielkość dołu zależy od ilości wapna, które przeznacza się do zgaszenia. Orientacyjnie można przyjąć, że objętość dołu musi wynosić 4 m8 na każde 1000 kg wapna palonego. Dół należy ogrodzić drewnianą barierą, aby w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo personelowi (opinie o programie).

W skrzyni od strony dołu należy wykonać otwór z zasuwą, np. o wymiarach 30X30 cm, zabezpieczony siatką drucianą oczkach 2 mm. Siatka ma za zadanie zatrzymywanie zanieczyszczeń lub niezgaszonych części wapna. Rozróżnia się 3 rodzaje wapna palonego przeznaczonego do zgaszenia; w zależności od rodzaju wapna różnie przebiega proces gaszenia (segregator aktów prawnych).

Wapno szybkogaszące, tłuste zaczyna się rozpadać w wodzie już po upływie 15 minut. Sposób gaszenia tego rodzaju wapna jest następujący: najpierw napełnia się skrzynię do 1/3 objętości wodą, a następnie wrzuca się wapno małymi porcjami. Wapno w skrzyni trzeba ciągle mieszać za pomocą specjalnej gracy. Gdy bryły wapna zaczną się rozpadać, dodaje się nową porcję, lecz w taki sposób, aby wapno ciągle pokrywała woda. Jeżeli w jakimś miejscu woda zacznie się gotować i wydobywać para, trzeba niezwłocznie dolać w tym miejscu wody, aby powstrzymać gotowanie.

W czasie gaszenia wapna trzeba uważać, żeby w skrzyni nie zabrakło wody i w miarę potrzeby dolewać. Przy gaszeniu wapna szybko gaszącego lepszy jest nadmiar wody niż jej brak. Gdy zabraknie wody, może nastąpić tzw. „spalenie się” wapna. Przybiera ono wtedy odcień brązowy, a jego jakość znacznie się obniża (promocja 3 w 1).

Wapno umiarkowanie gaszące gasi się w następujący sposób. Najpierw napełnia się skrzynię wodą do 1/4 jej objętości, a potem stopniowo dodaje się wapna i miesza gracą. Po rozpadnięciu się wrzuconego wapna dodaje się nowe porcje dolewa w miarę potrzeby wody. Czas gaszenia tego rodzaju wapna wynosi 15-30 minut.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami