Blog
Gęstość pozorna wapna niegaszonego
W artykule znajdziesz:
Określenie. Wapno jest powietrznym spoiwem mineralnym, które po rozrobieniu z wodą twardnieje na skutek zachodzących reakcji chemicznych. Określenie. Wapno niegaszone otrzymuje się przez wypalenie w wysokiej temperaturze kamienia wapiennego wydobytego z kamieniołomów. Wapno to ma postać brył o różnych wielkościach, koloru jasnoszarego, białego lub kremowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wapno niegaszone po połączeniu z wodą (zgaszeniu) zamienia się w ciasto wapienne i w tej postaci używane jest do zapraw murarskich i tynkarskich. Wapno niegaszone znane jest również pod nazwą wapna zwykłego lub wapna palonego. Właściwości. Wapno niegaszone do celów budowlanych produkuje się w dwóch gatunkach: I i II. Z 1 kg wapna niegaszonego otrzymuje się 2,0-2,4 1 ciasta wapiennego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gęstość pozorna wapna niegaszonego w zależności od odmiany, jakości wypału i wielkości brył wynosi 800-1200 kg/m8. Zastosowanie. Wapno niegaszone jest powszechnie stosowane w budownictwie. Najczęściej używane jest do zapraw murarskich i tynkarskich oraz betonów niższych klas. Przechowywanie i transport. Wapno niegaszone przechowuje się w pomieszczeniach suchych, dobrze zabezpieczonych przed opadami atmosferycznymi i wilgocią (uprawnienia budowlane).
W czasie transportu wapno niegaszone należy chronić przed zamoczeniem i zanieczyszczeniem. Wapno niegaszone (palone) sprowadzone na plac budowy nie powinno być długo przechowywane w tej postaci, ponieważ pod wpływem wilgoci wapno wietrzeje, bryły rozpadają się i wapno traci swe właściwości wiążące (program egzamin ustny).
Wielkość dołu
Najlepiej bezpośrednio po przywiezieniu przystąpić do „zgaszenia” (zlasowania) wapna i zadołowania. Gaszenie wapna polega na połączeniu go z odpowiednią ilością wody. W tym celu przywiezione w bryłach wapno wsypuje się do szczelnie wykonanej skrzyni z desek o wymiarach np. 3,0 X 4,0 m i wysokości 40 cm. Przy krótszym boku wykopuje się w ziemi dół głębokości 2-2,5 m, lecz nie niżej, niż sięga poziom wód gruntowych. Wielkość dołu zależy od ilości wapna, które przeznacza się do zgaszenia. Orientacyjnie można przyjąć, że objętość dołu musi wynosić 4 m8 na każde 1000 kg wapna palonego. Dół należy ogrodzić drewnianą barierą, aby w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo personelowi (opinie o programie).
W skrzyni od strony dołu należy wykonać otwór z zasuwą, np. o wymiarach 30X30 cm, zabezpieczony siatką drucianą oczkach 2 mm. Siatka ma za zadanie zatrzymywanie zanieczyszczeń lub niezgaszonych części wapna. Rozróżnia się 3 rodzaje wapna palonego przeznaczonego do zgaszenia; w zależności od rodzaju wapna różnie przebiega proces gaszenia (segregator aktów prawnych).
Wapno szybkogaszące, tłuste zaczyna się rozpadać w wodzie już po upływie 15 minut. Sposób gaszenia tego rodzaju wapna jest następujący: najpierw napełnia się skrzynię do 1/3 objętości wodą, a następnie wrzuca się wapno małymi porcjami. Wapno w skrzyni trzeba ciągle mieszać za pomocą specjalnej gracy. Gdy bryły wapna zaczną się rozpadać, dodaje się nową porcję, lecz w taki sposób, aby wapno ciągle pokrywała woda. Jeżeli w jakimś miejscu woda zacznie się gotować i wydobywać para, trzeba niezwłocznie dolać w tym miejscu wody, aby powstrzymać gotowanie.
W czasie gaszenia wapna trzeba uważać, żeby w skrzyni nie zabrakło wody i w miarę potrzeby dolewać. Przy gaszeniu wapna szybko gaszącego lepszy jest nadmiar wody niż jej brak. Gdy zabraknie wody, może nastąpić tzw. „spalenie się” wapna. Przybiera ono wtedy odcień brązowy, a jego jakość znacznie się obniża (promocja 3 w 1).
Wapno umiarkowanie gaszące gasi się w następujący sposób. Najpierw napełnia się skrzynię wodą do 1/4 jej objętości, a potem stopniowo dodaje się wapna i miesza gracą. Po rozpadnięciu się wrzuconego wapna dodaje się nowe porcje dolewa w miarę potrzeby wody. Czas gaszenia tego rodzaju wapna wynosi 15-30 minut.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32