Blog

24.07.2020

Gięcie stali

W artykule znajdziesz:

Gięcie stali

Gięcie stali

Najprostszym sposobem gięcia jest włożenie pręta pomiędzy wbite w stół zbrojarski trzpienie i wygięcie go kluczem. Częściej trzpienie przyspawa się do blach, które przykręca się do płyty stołu śrubami. Sposób ten jest bardziej ekonomiczny, ponieważ nie niszczy się płyty stołu wbijaniem trzpieni i nie zdziera się drewna kluczem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ponieważ w praktyce stosuje się różne średnice prętów, należałoby do każdej średnicy wbijać nowe pręty; aby zaoszczędzić tej pracy, w praktyce ustawia się trzpienie w pewnej odległości i za pomocą tulei nakładanych na trzpienie reguluje się szczelinę między nimi. Klucze do gięcia stali zbrojeniowej wykonuje się ze stali narzędziowej. Wielkość szczeliny, w którą wchodzi pręt poddawany ugięciu, nie może być dużo większa od średnicy prętów zginanych. W przypadku dużych luzów trudno jest prętom nadać przewidziany projektem kształt, klucz zaś może wyskoczyć z pręta powodując wypadek. Klucze do gięcia prętów o dużych średnicach wykonywane są z krótką rączką.

Ramię klucza przedłuża się zakładając na rączkę rurę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Stół zbrojarski do gięcia stali jest zbudowany podobnie jak stół do prostowania, jedynie wysokość stołu jest zazwyczaj większa. Wynosi ona ok. 120 cm, szerokość 150 cm, zaś długość odpowiada długości najdłuższego pręta. Teren wokół stołu wysypuje się żwirem lub żużlem, aby zbrojarz nie był narażony na pośliźnięcie się. Pręty o średnicy do 16 mm może giąć kluczem jeden zbrojarz, grubsze - dwóch. Aby nie odwracać prętów, trzpienie są osadzone na obu końcach stołu. Stół wyposaża się w miarkę przybitą do krawędzi stołu wycechowaną z dokładnością do 1 cm. Niekiedy wyznacza się punktakiem na blasze z trzpieniami najczęściej stosowane kąty odgięć.

Urządzenia do ręcznego gięcia, umieszczane po przeciwległych stronach stołu, w odległości większej od długości najdłuższego) pręta, są obsługiwane często każde przez innego zbrojarza. W ten sposób unika się odwracania pręta oraz osiąga jeden kierunek ruchu prętów od kozłów z prętami prostymi do kozłów z prętami odgiętymi. Trasowanie prętów na stolach zbrojarskich wykonuje się za pomocą lineałów, kątowników i trójkątów (uprawnienia budowlane).

Giętarki ręczne

Należy jeszcze wspomnieć, że klucz używany do prostowania stali w gotowych szkieletach służy też do gięcia cienkich prętów, występujących w szkieletach zbrojenia płyt.
W ramach tzw. małej mechanizacji są konstruowane giętarki ręczne oparte przeważnie na zasadzie dźwigni. Na płycie stalowej przykręconej do stołu zbrojarskiego jest umieszczony trzpień 1 z nakładanymi tulejami regulującymi prześwit między nimi a oporem (program egzamin ustny). Wokół trzpienia obraca się dźwignia o z nasadzonym wałkiem gnącym 4. Zasada działania przyrządu jest widoczna z rysunku.

W kraju jest produkowana giętarka ręczna pozwalająca giąć ręcznie pręty o średnicy do 32 mm. Jest to giętarka typ GR-32. Gięcie na tym przyrządzie odbywa się za pomocą obrotu kola zapadkowego 5 wprawianego w ruch dźwignią. Na kole zapadkowym umieszczone są dwa walki 6. Jako trzpień oporowy służy śruba dociskowa (opinie o programie).
Gięcie elementów często powtarzających się, jak np. strzemiona w stropie Ackermana, wykonuje się na specjalnych giętarkach, będących przeważnie przyrządami racjonalizatorskimi.

Do gięcia wspomnianych strzemion opracował giętarkę S. Czempiński. Przyrząd składa się z blachy, na której umocowane są: trzpień 1 i w pobliżu niego cieńszy 2, dwa trzpienie 3 umieszczone w jednej linii, koło których obracają się dźwignie 4, których długość można regulować przez wysuwanie uchwytów. Do dźwigni są przymocowane haki z okrągłej stali i płaskownika (segregator aktów prawnych).
Przy gięciu strzemion oba ramiona dźwigni 4 rozwiera się tak, aby leżały w jednej linii.

Między trzpienie i haki wkłada się uprzednio pocięte i wyprostowane pręty stali zbrojeniowej i dociska jednocześnie obu rękami dźwignie do siebie. Aby odgiąć końce strzemion odchyla się uchwyty od siebie pod kątem 90°.
Są też przyrządy pozwalające na seryjne gięcie cienkich prętów. Siatki mogą również być gięte ręcznie (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami