Blog
Giętkość
W artykule znajdziesz:
Giętkość
Giętkość odgrywa dużą rolę w dziedzinie obróbki drewna gięciem (kołodziejstwo, meble gięte, sprzęt sportowy, beczki).
W normalnych warunkach drewno jest mało plastyczne i przy gięciu może łatwo ulec złamaniu. Najbardziej narażone są włókna w zewnętrznej warstwie zginanego elementu: po stronie wypukłej są one narażone na rozerwanie, po stronie wklęsłej na sfałdowanie pod działaniem naprężeń ściskających (program uprawnienia budowlane na komputer).
By temu zapobiec, zwiększa się giętkość (plastyczność: materiału przez hydrotermiczną obróbkę, tj. gotowanie lub parzenie drewna przed obróbką giętarską. Najsilniej zaznaczone zwiększenie plastyczności występuje pod wpływem hydrotermicznej obróbki w zewnętrznych warstwach drewna, które podlegają największym odkształceniom. Najsłabiej zaznacza się wpływ hydrotermicznej obróbki w środkowych warstwach drewna, wzdłuż strefy obojętnej; warstwy te podlegają najmniejszym odkształceniom (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Warstwy położone między strefą obojętną a zewnętrznymi warstwami drewna wykazują pośrednie stopnie uplastycznienia, czemu odpowiadają pośrednie wielkości odkształceń.
Ten pozornie prawidłowy rozkład uplastycznienia i naprężeń ulega zakłóceniu na skutek przesunięcia strefy obojętnej w kierunku warstw rozciąganych; przesunięcie to jest spowodowane tym, że wytrzymałość drewna na rozciąganie jest większa od wytrzymałości na ściskanie (uprawnienia budowlane).
Próbę giętkości można przeprowadzić stosując pomocnicze urządzenie itp. Piewcowa i Tiutriumowa. Na dolnej głowicy maszyny probierczej umocowuje się stalowy lub drewniany szablon, na którym opiera się próbkę o wymiarach 10 mm x 30 mm x 500 mm; słoje roczne powinny w próbce przebiegać równolegle do jednej z bocznych płaszczyzn. W górnej głowicy maszyny umocowuje się poprzeczkę z dwiema naporami, które powodują wygięcie próbki i dociśnięcie jej od szablonu *. Badanie prowadzi się na szablonach wymiennych; najmniejszą krzywiznę ma szablon o promieniu 250 mm, promień krzywizny następnych szablonów zmniejsza się w odstopniowaniu co 50 mm. Bada nie rozpoczyna się od szablonu o największym promieniu krzywizny zginając próbkę aż do dociśnięcia jej do szablonu. Jeśli próbka nie ulegnie zniszczeniu, to odciąża się ją i powtarza się próbę na następnym z kolei szablonie o większej krzywiźnie (program egzamin ustny).
Praktyczne zastosowania
Wymianę szablonów i powtarzanie próby prowadzi się dopóki w próbce nie wystąpią wyraźne oznaki zniszczenia (sfałdowanie, pęknięcia, złom). Promień ostatniego szablonu, na którym nastąpiło zniszczenie próbki przyjmuje się za wskaźnik giętkości. Po ukończeniu badania należy określić wilgotność próbki.
Opisana próba oddaje dobre usługi przy badaniu drewna giętarskiego. Można ją przeprowadzać już to w podany powyżej sposób, już to modyfikując urządzenie pomocnicze i przebieg badania (opinie o programie).
Można np. badać łaty giętarskie w oryginalnych wymiarach, nie parzone i parzone oraz mierzyć strzałkę ugięcia i wielkość odpowiadającej siły, lub wielkość strzałki ugięcia otrzymywanej przy stałym obciążeniu. Opierając się na próbie giętkości można badać wpływ hydrotermicznej obróbki na mechaniczne własności i na plastyczność drewna.
Szczegółowe wskazówki i przepisy dotyczące metodyki badania drewna podają normy ustalone przez Polski Komitet Normalizacyjny. Dotychczas zostały opracowane lub znajdują się w druku następujące normy dla fizycznych i mechanicznych własności drewna (segregator aktów prawnych).
Ze stanowiska nauki o drewnie i praktycznego zastosowania w drzewnictwie ważna jest również opracowana przez Komisję Drewna PKN norma Wady Drewna PN/D - 01000.
Normy badania fizycznych i mechanicznych własności drewna mają moc obowiązujących przepisów tylko w zakresie badania drewna przy odbiorach kontrolnych, które mogą stanowić przedmiot sporu. W zakresie prac laboratoryjnych i prac badawczych przepisy norm dają orientacyjną linię wytyczną, nie mogą natomiast w istotny sposób krępować metodyki, która musi być dostosowana do potrzeb prowadzonych prac doświadczalnych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32