Blog

19.03.2020

Gips jastrychowy

W artykule znajdziesz:

Gips jastrychowy

Gips jastrychowy

Ma on wytrzymałość na ściskanie po 7 dniach twardnienia 60-160 kG cm2, a po 28 dniach 100-4 250 kG/cm2. Ciężar objętościowy gipsu w stanie luźnym 0.9-1.2. w stanic utrzęsionym 1.3-1.6 T m3, ciężar właściwy 2.9-43.0 G/cm3. Początek wiązania po upływie 2-46 godzin, koniec po 6-30 godzin. Gips jastrychowy jest bardziej odporny na działanie wody od gipsu murarskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gips jastrychowy nada je się do posadzek jast rychowych jako podkład lub samodzielna podłoga, do zapraw murarskich i tynków, do produkcji różnych elementów prefabrykowanych (jak płyty ścian działowych, pustaki), do gipsobetonów itp. Glina zarobiona wodą pęcznieje, mięknie i traci swoją wytrzymałość. Podczas wysychania kurczy się i pęka. Glina jest odporna na wysoką temperaturę. Rozróżniamy gliny tłuste o zawartości piasku do 3%, średnio tłuste o zawartości piasku 3-15% i chude o zawartości piasku 15-30% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Glina może mieć zastosowanie jako podstawowe spoiwo do zapraw gliniastych bez domieszek lub z domieszkami innych spoiw, oraz w charakterze domieszek do zapraw cementowych, wapiennych i gipsowych (uprawnienia budowlane).

Do tego celu nadają się gliny bardzo tłuste. Przed dodaniem innych składników zaprawy glinę miesza się z wodą w betoniarce lub mieszarce, następnie przecedza się ją przez sito, a pozostałość miesza się dalej ze świeżo nasypaną gliną i wodą Po 10-20 mieszaniach betoniarkę trzeba oczyścić. Realizacja każdej budowli wymaga przeniesienia na grunt jej położenia zgodnie z projektem. a co za tym idzie wymaga przeprowadzenia w terenie odpowiednich geodezyjnych prac pomiarowych.

Żadna inwestycja budowlana nie może być realizowana bez właściwie zorganizowanej obsługi geodezyjnej placu budowy. Na dużych budowach następuje podział czynności w tym zakresie pomiędzy kwalifikowanym personelem geodezyjnym odpowiedzialnym za racjonalna organizację kompleksowej obsługi geodezyjnej a personelem budowlanym, wykonującym prostsze. cząstkowe prace pomiarowe. Na małych budowach nierzadko większość prac pomiarowych wykonuje personel budowlany (program egzamin ustny).

Do elementarnych prac pomorowych wykonywanych we własnym zakresie w trakcie realizacji budowy przez personel budowlany należą najprostsze pomiary związane przede wszystkim ze szczegółowym wytyczaniem budynku. Umiejętność wykonywania tych pomiarów sprowadza się do znajomości elementarnych metod pomiarów poziomych (sytuacyjnych) i najprostszych metod pomiarów (wysokościowych).

Pomiary poziome

Podstawowymi czynnościami pomiarowymi w zakresie pomiarów poziomych są odmierzanie długości różnych odcinków (pomiary liniowe) oraz pomiar różnych kipów (pomiary kątowe) (opinie o programie). Zarówno pomiar długości odcinków. Wymaga uprzedniego oznaczania nu gruncie stabilizowania punktów. oraz wyznaczania na gruncie, tzw wytyczania położenia kierunków. Pomiary liniowe punktów i tyczenie odcinków. Punkty stabilizuje się zależnie  albo w sposób trwały, np. za pomocą w bijania w grunt pali drewnianych, rurek  lub kołków (palików), albo w sposób chwilowy za pomocą tyczek. Dłuższe odcinki, wyznaczone przez ustabilizowane dwa punkty muszą być przed pomiarem wytyczone Znaczy to. że należy dodatkowo poza firkami końcowymi A i B oznaczyć na gruncie za pomocą tyczek położenie punktów pośrednich (np. D…. itp) leżących w linii danego odcinka, dla ułatwionego pomiaru (segregator aktów prawnych).

Tyczenie odcinka wykonuje się w sposób następujący. Po ustawieniu w punktach końcowych A i B tyczonego odcinka dwóch tyczek jeden pomiarowy staje w odległości kilku kroków za tyczką, np. za tyczką ustawioną k punkcie A. i patrząc w kierunku odcinka AB ustawia się tak. aby tyczki .4 i B wzrokowo “pokrywały" się ze sobą.

W tym czasie drugi pomiarowy bierze do ręki trzecią tyczkę C i staje pomiędzy tyczkami A i B Następnie pierwszy pomiarowy nakierowuje mchami rąk ustawienie tyczki C na linię odcinka AB. doprowadzając ją do pokrycia się z obu tyczkami końcowymi.
U podobny sposób wykonuje się wytyczenie przedłużenia odcinka AB W tym przypadku trzecią tyczkę C ustawia się zgodnie ze wskazaniami pierwszego pomiarowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami