Blog
Glacjologia
W artykule znajdziesz:
Glacjologia
Glacjologia - nauka zajmująca się badaniem pokryw lodowych i śnieżnych (głównie lodowców) występujących na powierzchni Ziemi i ich wpływem na jej rzeźbę.
Glaukodot - mineral, odmiana arsenopirytu zasobna w kobalt (program uprawnienia budowlane na komputer).
Glaukonit - mineral, w zasadzie uwodniony glino-krzemian potasu, żelaza i magnezu, o zmiennym składzie chemicznym; stosowany w stanie surowym albo po odpowiedniej przeróbce termicznej jako nawóz sztuczny; koncentraty g. są wykorzystywane jako tania zielona farba ochronna przewyższająca pod wielu względami inne farby zielone (odporna na dziatanie kwasów i zasad, nietrująca).
Glaukonityt - skała glaukonitowa.
Glaukopiryt - lelingit.
Glazura 1 - szkliwo (ceramiczne).
Glazura 2 - płytki ceramiczne szkliwione do wykładania ścian.
Glazura cukiernicza - półprodukt używany do pokrywania wyrobów cukierniczych (np. pierników) otrzymywany przez zagęszczenie wodnego roztworu cukrowego z dodatkiem białka, substancji smakowo-zapachowych i ewentualnie barwników.
Glazurowanie 1 - szkliwienie.
Glazurowanie 2 - chłodu, pokrywanie powierzchni zamrożonego produktu warstewką lodu w celu ochrony przed wysychaniem, utlenianiem itp.
Gleba - biologicznie czynna powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej, powstała z różnych skał macierzystych pod wpływem czynników glebotwórczych (głównie organizmów żywych, klimatu i wody) i podlegająca stałym przemianom w tzw. procesie glebotwórczym; istotną cechą g. jest jej żyzność.
Gleba bagienna - gleba kształtująca się w warunkach nadmiaru wody przy współudziale roślinności łąkowo-bagiennej.
Gleba bieiicowa - gleba mająca w swym profilu zróżnicowane poziomy: wymywania (eluwialny) o jasnoszarym zabarwieniu i wmywania (iluwialny) zabarwiony na brunatno, brązowo lub żółto.
Gleba brunatna - gleba powstała z różnych skał macierzystych, przeważnie zasobnych w węglan wapnia lub glinokrzemiany, zawierająca wapń pod lasami liściastymi i mieszanymi; charakteryzuje się brakiem zróżnicowania poziomów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gleba całkowita - gleba wytworzona na jednorodnym materiale, mająca w całym profilu zbliżony skład mineralogiczny.
Gleba inicjalna - gleba bczwęglanowa w początkowym stadium rozwoju, w której proces glebo- twórczy ledwie zaznaczył cechy gleby i nie wykształcił określonego profilu glebowego; na właściwości g.i. decydujący wpływ ma skała macierzysta.
Gleba kwaśna - gleba mająca odczyn roztworu glebowego (pH) poniżej 6,6.
Gleba laterytowa - lateryt.
Gleba lessowa
Gleba lessowa - gleba pyłowa, zawierająca do 60% cząstek pyłowych, utworzona na lessach (glinkach nawianych) (uprawnienia budowlane).
Gleba mineralna - gleba powstała ze zwietrzenia skał, składająca się z odłamków skały macierzystej. poszczególnych minerałów, różnych soli ipierwiastków sorbowanych przez glebę; w stałej fazie g.m. cząstki mineralne stanowią przeważającą część.
Gleba naniesiona - gleba leżąca nie na pierwotnej skale macierzystej, tj. nie na tej skale, z której powstała w procesie wietrzenia, lecz przyniesiona przez rozmaite czynniki glebotwórcze, jak woda, lodowiec itp.
Gleba niecałkowita - gleba, która do głębokości 150 cm zawiera przynajmniej dwie różne warstwy, np. piasek do 80 cm, a poniżej glinę lub ił.
Gleba obojętna - gleba o odczynie roztworu glebowego (pH) 6,6 - 7,2; g.o. są zazwyczaj najbardziej urodzajne.
Gleba organiczna - gleba powstała z materiału przeważnie organicznego; najaktywniejszym składnikiem stałej fazy g.o. są cząstki organiczne (program egzamin ustny).
Gleba piaskowa - gleba zawierająca 80% i więcej frakcji piasku (o średnicy 1-0,1 mm), a cząstek spławialnych (o średnicy poniżej 0,02 mm) do 20%.
Gleba pierwotna - gleba, która powstała w wyniku zwietrzenia pierwotnej skały, leżącej w jej podłożu; skała ta jest dla niej macierzystą.
Gleba pyłowa - gleba zawierająca powyżej 40% (a czasami około 60%) cząstek pyłowych (o średnicy 0,1 -0,02 mm) i około 30% cząstek spławialnych (o średnicy poniżej 0,02 mm).
Gleba zasadowa - gleba o odczynie roztworu glebowego (pH) powyżej 7,2; do g.z. należą gleby zawierające dużo wapnia (opinie o programie).
Gleba żwirowa - gleba, w której przeważa żwir, tj.
cząstki o średnicy 1 -20 mm.
Glebogryzarka, frezarka - maszyna do uprawy gleby, której zasadniczą częścią roboczą są sprężyste zęby, noże lub haki osadzone na obracającym się wale otrzymującym napęd od silnika spalinowego lub wału przekaźnikowego ciągnika; rozróżnia się g. ogrodnicze przeznaczone do płytkiej uprawy międzyrzędowej, g. p o I o w e do uprawiania roli po orce do uprawy łąk oraz g. specjalne, np. frezarki torfowe służące do powierzchniowej eksploatacji torfu (segregator aktów prawnych).
Gleboznawstwo - nauka zajmująca się badaniem gleb, ich powstawaniem, budową, jak też właściwościami gleb różnych typów oraz możliwościami ich użytkowania.
Glej, oglejenie gleby - zjawisko odtlenienia substancji glebowej, występujące zwłaszcza w głębszych warstwach gleb podmokłych, tj. przy okresowym lub stałym nadmiarze wilgoci.
Glejta - alotropowa odmiana tlenku ołowiawego (PbO); żółte lub czerwonożółte łuski rozpuszczalne w kwasie octowym i azotowym, nierozpuszczalne w wodzie jest stosowana do produkcji sykatyw, szkła, kitów, bieli ołowiowej, emalii, linoleum itp.
Gliadyna - białko złożone należące do grupy prolamin, bardzo słabo dyspergujące w wodzie, rozpuszczalne w alkoholach, fenolach, kwasach organicznych i zasadach jest jednym z podstawowych składników glutenu (promocja 3 w 1).
Glicerofosfaty - sole kwasu fosforoglicerynowego, stosowane w lecznictwie jako środki wzmacniające, tonizujące i mineralizujące, np. glicerynowo-sforan sodowy i wapniowy; g. podawane są w postaci granulek z cukrem, zastrzyków, proszków itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32