Blog
Oznaczenia graficzne materiałów budowlanych
W artykule znajdziesz:
Małe przedmioty można rysować w rzeczywistych rozmiarach. Duże, jak budynek, wymagają zmniejszenia, aby można było je narysować. Wszystkie wymiary budynku zmniejszamy jednakowo, stosując skalę. Wyraża się ją stosunkiem dwóch liczb, np. 1:100. Druga liczba informuje, ile razy rysunek jest zmniejszony w odniesieniu do wymiarów rzeczywistych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na podstawie rysunków budowlanych wykonuje się wszystkie roboty na budowie. Wszyscy ci, którzy z nich korzystają, muszą umieć je odczytywać i odnaleźć zawarte w nich informacje. Z tych względów na rysunkach stosuje się pewne oznaczenia umowne w postaci znaków graficznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oznaczenia graficzne materiałów budowlanych podaje rys.
- układu konstrukcyjnego, rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych ustrojów i elementów budowlanych,
- rozwiązań dotyczących robót wykończeniowych.
- charakterystyki energetycznej budynku.
- warunków ochrony przeciwpożarowej.
Czytanie dokumentacji rysunkowej powinno być dokonane co najmniej dwukrotnie, tzn. czytanie wstępne i czytanie szczegółowe (uprawnienia budowlane).
Czytanie wstępne dokumentacji powinno objąć wszystkie rysunki celem wyrobienia sobie obrazu całego budynku oraz. poznania zawartości dokumentacji i wybrania rysunków’ potrzebnych do określonych robót. np. prac murarskich, tynkarskich, zbrojarskich, betoniarskich itp.
Czytanie każdego rysunku rozpoczynamy od napisów głównych, określających co dany rysunek przedstawia. W dalszej kolejności odczytujemy:
- w jakiej podziałce jest wykonany rysunek podstawowy i rysunki szczegółów,
- wymiary zewnętrzne (poziome na rzutach i pionowe na przekrojach) określające wielkość budynku, wysokość kondygnacji, wysokość i szerokość fundamentów itp..
- wymiary wewnętrznych elementów konstrukcji ścian nośnych i działowych,
- rodzaj stropów i rozmieszczenie belek nośnych, nadproży,
- rodzaj więźby dachu (przekroje belek drewnianych, ich długość i sposoby połączeń).
- rodzaj stolarki okiennej i drzwiowej (program egzamin ustny).
Materiały budowlane
Po wstępnym zapoznaniu się ze wszystkimi rysunkami, mając obraz całości budynku, należy przystąpić do szczegółowego poznania rysunków dotyczących poszczególnych rodzajów robót (opinie o programie).
Materiały budowlane można podzielić na:
- Surowce występujące w przyrodzie w stanie naturalnym kamień. piasek, drewno, glina.
- Półfabrykaty otrzymywane z produktów surowych poddanych wstępnym procesom technologicznym, a więc przeróbce mechanicznej. termicznej lub chemicznej, np. cegła, szkło, stal. spoiwa, zaprawy, betony.
- Materiały sztuczne otrzymywane w wyniku różnych reakcji chemicznych. np. tworzyw a sztuczne, farby, gumy itp.
Wyrobami budowlanymi nazywamy wyroby, które są przeznaczone do trwałego wbudowania, zainstalowania lub wmontowania w obiekcie budowlanym. Zasady i tryb dopuszczenia do obrotu i stosowania wyrobów budowlanych określa artykuł 10 Ustawy - Prawo budowlane oraz inne przepisy prawne (segregator aktów prawnych).
Prawo budowlane rozróżnia dwie kategorie wyrobów budowlanych:
- przeznaczone do jednostkowego stosowania w obiekcie budowlanym (nie ma ich w handlu),
- przeznaczone do powszechnego stosowania w budownictwie.
Jedynym dokumentem dopuszczającym wyrób budowlany do jednostkowego stosowania w obiekcie budowlanym jest zaświadczenie producenta o zgodności wyrobu z indywidualną dokumentacją techniczną. W tej dokumentacji powinien znaleźć się opis rozwiązania konstrukcyjnego, charakterystyka materiałowa, a także projektowane właściwości użytkowe wyrobu (promocja 3 w 1).
Dla wyrobów budowlanych przeznaczonych do powszechnego stosowania w’ budownictwie przed wprowadzeniem do obrotu wymagane jest dokonanie oceny zgodności, na podstawie której zostaje wydany certyfikat lub deklaracja zgodności. Obowiązkowa certyfikacja na znak bezpieczeństwa dotyczy wyrobów służących np. ochronie przeciwpożarowej, z wyrobów’ budowlanych, np. pokryć dachowych. Wyroby, na które nałożono obowiązek certyfikacji, określa odpowiednie rozporządzenie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32