Blog

Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 2
14.02.2022

Gładź cementowa

W artykule znajdziesz:

Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 3
Gładź cementowa

Podkłady betonowe powinny być szczególnie starannie pielęgnowane, bez użycia nadmiaru wody w celu maksymalnego ograniczenia okresu wysychania. Przy zwilżaniu podkładu w ciągu 9-10 dni przez spryskiwanie wodą lub ułożenie na podkładzie warstwy mokrych trocin można w ciągu 4-5 tygodni uzyskać nie tylko dostateczną wytrzymałość, lecz i dopuszczalną jego wilgotność (program uprawnienia budowlane na komputer). Gładź cementową należy wykonywać o stosunku składników 1: 3 i konsystencji gęstoplastycznej lub plastycznej. Okres uzyskania dopuszczalnej wilgotności podłoża jest większy niż dla podkładów betonowych (6-10 tygodni).

Podkłady gipsowe i gipsobetonowe odznaczają się szybkim wiązaniem i twardnieniem, nie wymagają pielęgnacji. Zaczyn gipsowy lub masa gipsobetonowa powinny mieć konsystencję plastyczną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podkłady estrichgipsowe oddziela się od stropu warstwą dylatacyjną, np. warstwą wilgotnego piasku (w przypadku braku izolacji akustycznej). Wzdłuż ścian pomieszczenia oraz w przypadku dużych powierzchni podkładu również i między ścianami pozostawia się szczeliny dylatacyjne o grubości 8-15 mm (przy rozstawie szczelin od 6 do 12 m), wypełnione miękkim, podatnym materiałem (uprawnienia budowlane). W ciągu ok. 2 tygodni od wykonania podkłady estrichgipsowe są chronione przed nadmiernym wysychaniem.

Wadą monolitycznych podkładów cementowych, gipsowych i estrich-gipsowych jest długi okres ich wysychania. Z tego względu wskazane jest stosowanie podkładów prefabrykowanych. Wymiary płyt wynoszą zwykle 60 x 60 cm. Prefabrykowane podkłady cementowe są rzadko układane z uwagi na znaczny ciężar prefabrykatów, bardziej celowe jest stosowanie podkładów gipsowych o grubości 40 mm lub estrichgipsowych o grubości 35 mm (program egzamin ustny).

Podkłady skałodrzewne

W podłogach pływających szczególnie istotne jest nadanie podkładowi należytej sztywności, w przeciwnym bowiem razie nie spełnia on wymagań stawianych warstwie dociskowej i powoduje zwiększenie ciśnienia akustycznego pod stropem przy występowaniu dźwięków uderzeniowych. Zaleca się więc pozostawienie w płytach prefabrykowanych wnęk półkolistych wypełnionych zaprawą lub masą zastosowaną do wygładzania podkładu, dzięki czemu uzyskuje się dostateczną monolityczność warstwy. W przypadku znaczniejszej szerokości spoiny w dolnej części, izolację przeciwdźwiękową zabezpiecza się przed zawilgoceniem paskiem izolacji przeciwwilgociowej (papy lub folii z tworzywa sztucznego) (opinie o programie).

Na podkładkach prefabrykowanych układa się warstwę wyrównawczo- wygładzającą, zapewniającą gładkość powierzchni. Na trwałość podkałdów, zwłaszcza wykonanych w postaci jastrychów, ma wpływ rodzaj zastosowanej warstwy izolacyjnej, tłumiącej dźwięki uderzeniowe. W przypadku izolacji akustycznej z materiałów o dużej ściśliwości (styropian, maty trzcinowe itp.) przy znacznej grubości tej warstwy i niewielkiej grubości warstwy dociskowej duże i nierównomierne odkształcenia warstwy izolacyjnej na skutek miejscowych nacisków wywołują pękanie podkładu (segregator aktów prawnych).

Podkłady skałodrzewne można wykonywać tylko na podłożu o dobrej przyczepności do skałodrzewu, najlepiej na podłożu betonowym o powierzchni równej, lecz chropowatej. Podkłady skałodrzewne są stosowane w szerokim zakresie w niektórych krajach z dobrymi wynikami (np. na Węgrzech). Powierzchnię podkładu wygładza się masą przygotowaną z magnezytu kaustycznego i chlorku magnezowego. Czas wysychania podkładu do uzyskania dopuszczalnej wilgotności wynosi ok. 2 tygodni. Zakres stosowania podkładów trocinobctonowyeh jest mały ze względu na znaczny i długotrwały skurcz, stosunkowo długi okres wysychania oraz niewielką wytrzymałość (promocja 3 w 1).

Podkłady trocinobetonowe wymagają wygładzania lub niekiedy nawet wyrównania powierzchni. W przypadku słabego podkładu trocinobetonowego i niedostatecznego jego wysuszenia, chłonąca wilgoć z podkładu nawierzchnia z tworzyw sztucznych pęcznieje, a w podkładzie występuje jeszcze dość duży skurcz.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 8 Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 9 Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 10
Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 11
Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 12 Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 13 Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 14
Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obecny stan organizacji wiejskiej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami