Blog

Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 2
09.01.2023

Zmiana składu płytek

W artykule znajdziesz:

Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 3
Zmiana składu płytek

Wypalanie odlewanych płytek mozaikowych. Ten rodzaj płytek wypala się na ogniotrwałych podstawkach w temperaturze 1000-1070°C w ciągu 1,5-2 h w wielokanałowym piecu gazowym. Czas wypalania płytek w piecach rolkowych na podstawkach skrócono do 40 min (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zmiana składu płytek pozwala obniżyć temperaturę wypalania do 940-960°C, a czas wypalania wynosi 50 min. Na podstawie prób przeprowadzonych przez Berensztejna i Jermołajewa czas jednorazowego wypalania płytek mozaikowych, wyprodukowanych metodą suchego prasowania, o wymiarach 48 x 48 i 20 x 20 mm, grubości 4,5 mm, z różnorodnych mas (50-60% gliny, 20% sjenitu nefelinowego, reszta do 100% piasku i złomu) z powłoką szkliwną został ustalony na 25 min w temperaturze ok. 900°C i przy utrzymywaniu tej temperatury przez 8 min. Nasiąkliwość płytek wynosi 6-9% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Płytki ustawiano na siatkach żaroodpornych i podstawkach w piecach rolkowych elektrycznym i gazowym. Próba ta wykazała możliwość szybkościowego wypalania takich płytek na linii automatycznej (uprawnienia budowlane).

Wypalanie wyrobów sanitarnych. Czynne piece tunelowe o dużej ładowności, zbudowane według projektów instytutów Giprostiekło i Giprostrojkieramika (0,28-0,201 wyrobów przy masie wykładziny wózka odpowiednio 2,3 i 1,4 t), są obliczone na bezosłonowe wypalanie wyrobów w temperaturze 1280°C, w czasie 20,5 i 24,5 h (program egzamin ustny).

W nowych piecach tunelowych wyroby sanitarne ustawia się w jednym rzędzie na podstawkach różnej wysokości; wypalanie odbywa się w sposób szybkościowy. Bezosłonowe wypalanie dość dużych wyrobów szkliwionych powinno przebiegać w czystym środowisku bez dwutlenku siarki i węgla (sadzy). Wymagane jest paliwo nie zawierające siarki (dlatego mazut nie nadaje się) i palniki całkowitego spalania, aby uniknąć pojawienia się pęcherzy, nakłuć, „muszki” i zadymienia szkliwa (opinie o programie).

Niecałkowity przebieg reakcji

Przy bezosłonowym wypalaniu wymagany jest również należyty stan sklepienia i ścian kanału piecowego dla uniknięcia zanieczyszczeń, dokładne zdmuchiwanie pyłu z wyrobów i staranne pokrycie półek wózkowych zawiesiną kaolinową.

Obniżenie temperatury wypalania wywołuje niecałkowity przebieg reakcji tworzenia się szkła i pojawianie się matowego szkliwa; gwałtowne podwyższanie temperatury przy nagrzewaniu lub niedostateczne dosuszenie wyrobu wywołuje pęknięcia (segregator aktów prawnych).

Berensztejn, badając szybkościowe wypalanie wyrobów sanitarnych, wywnioskował, że czas wypalania może być skrócony do 16,5 h przy jednowarstwowym załadunku wyrobów. Przy załadunku dwuwarstwowym zaleca się zwiększenie czasu wypalania o 20%.

Ceramicy zachodnioeuropejscy uważają, że korzystniejsze jest jednowarstwowe wypalanie wyrobów w krótkich (25 m) piecach tunelowych ogrzewanych gazem ziemnym, jako skuteczniejsze i „czystsze”; jednocześnie ze względów technologicznych jest bardziej celowe stosowanie energii elektrycznej do wypalania wyrobów’, choć jest to znacznie droższe. Według danych statystycznych kapitalistycznych państw Europy stosunek cen paliwa jest następujący: mazut 1, gaz generatorowy 1,2, gaz ziemny 1,4, energia elektryczna 4,9. Według obliczeń ekonomistów zagranicznych energia elektryczna do wypalania ceramiki stanie się tańsza i dostępna w Europie nie wcześniej niż w r. 1980, kiedy zostanie uruchomionych więcej elektrowni atomowych, będących w chwili obecnej w stadium projektowania i budowy (promocja 3 w 1).

Badanie Butylewy, dotyczące możliwości zastąpienia masy półporcelanowej masą porcelanową do produkcji umywalek, wykazało celowość przetrzymywania wyrobów w temperaturze 1230-1250°C w ciągu 30-60 min (ale nie dłużej).

Przy ustawianiu wyrobów stosuje się powszechnie podstawki różnego kształtu, cegłę szamotową lub masę szamotową dla wyrównania poziomu podłoża. Aby zapobiec przylepianiu się wyrobów do podstawek, pokrywa się je wodną zawiesiną kaolinu. Masa części metalowych wózka wynosi 1,1 t, masa trzonu - 3 t, średnica kół - 440 mm, szerokość rozstawienia kół - 1000 mm.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 8 Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 9 Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 10
Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 11
Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 12 Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 13 Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 14
Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uwarunkowanie ekologiczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami