Blog

Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 2
31.03.2020

Gładzie gipsowe

W artykule znajdziesz:

Gładzie gipsowe

Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 3
Gładzie gipsowe

Ostatnio wprowadza się nakładanie na wewnętrzne powierzchnie elementów płynnych sas szpachlowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Grubość takiej warstwy wynosi 2-3 mm. Dzięki doborowi składników ma ona właściwości szybkiego chłonięcia wilgoci i szybkiego jej oddawania. Do nich należą m.in. gładzie gipsowe wykonywane z mieszanek gipsowych produkowanych przez Zakłady Przemysłu Gipsowego „Dolina Nidy” (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Produkowane są następujące mieszanki:
- mieszanka gipsowa podkładowa o składzie: gips budowlany 85%, cement glinowy 10%, mączka kaolinowa 5%,
- mieszanka gipsowa powierzchniowa o składzie: gips ceramiczny 98,5%, wapno hydratyzowane 1,0%, metyloceluloza MH20xp0,5%.
Przy gładziach z podkładem masa podkładowa stosowana jest jako warstwa wyrównująca podłoże (grubości ok. 2-3 mm), a masa powierzchniowa - jako druga, wierzchnia warstwa (grubości ok. 1 - 2 mm). Masę powierzchniową stosuje się również do wykonywania gładzi jednowarstwowych (grubości ok. 1-3 mm), układanych jednowarstwowo.
Gładzie gipsowe nakładane są na uprzednio przygotowane podłoże za pomocą pacek stalowych ze stali nierdzewnej lub winidurowych (uprawnienia budowlane).
Arkusze suchego tynku mają długość 2100-^3600 mm, szerokość 900-7-1200 mm i grubość 9, 10 i 13 mm. Ciężar płyt wynosi 800 - 1200 kG/m3.
Płyty suchego tynku mocuje się różnymi sposobami.
Mocowanie do lat drewnianych lub listew. Odbywa się ono za pomocą cynkowanych gwoździ papowych przybijanych co 30 cm. Zagłębione w powierzchni płyty łebki gwoździ powinny być zagruntowane farbą olejną i zaszpachlowane.
Łaty powinny być zaimpregnowane preparatem grzybobójczym. W przypadku gdy łaty nie podlegają zginaniu, przekrój ich może mieć 25×40 mm (program egzamin ustny).

Rozstaw łat lub listew

Mocowanie zaczynem gipsowym do ścian. Na wyznaczone uprzednio pole ściany narzuca się placki z zaczynu gipsowego o średnicy 10 do 15 cm tak. aby pokryły ok. 20% powierzchni. Należy to wykonać szybko, w ciągu l,0-l.5 min. Grubość placków powinna być o kilka milimetrów większa niż najbliższych placków - marek (opinie o programie).

Placki marki powinny być rozmieszczone w szachownicę w połowic szerokości danego pola i przy każdej pionowej jego krawędzi. Natychmiast po narzuceniu placków płytę tynkową należy dostawić do ściany i po spoinowaniu docisnąć łatami murarskimi aż do wyraźnego oporu, który występuje przy oparciu się płyty o placki marki. Podczas dociskania należy wolną przestrzeń między płytą a ścianą dostępnej krawędzi pionowej wypełnić zaczynem gipsowym na głębokość 2-3 cm. wykorzystując przy tym zaczyn wyciśnięty z placków (segregator aktów prawnych).
Zaczyn gipsowy powinien być przygotowany w ilości, która może być zużyta w 5-10 min, tj. praktycznie tylko w ilości potrzebnej do przymocowania 1 płyty. Stosunek wagowy wody do gipsu powinien wynosić 0,65-0,75. Mocowania płyt do sufitów zaczynem gipsowym, jako sposobu mało pewnego, ogólnie nie zaleca się.

Płyty tynkowe można mocować do sufitów zaczynem gipsowym jedynie na ceramicznych nieklawiszujących stropach, z tym że powierzchnie poszczególnych płyt powinny być mniejsze od 1,5 m2, przy czym na I płytę powinno przypadać najwyżej 50% krawędzi czołowych.

Mocowanie polega na zwilżeniu pola sufitu, narzuceniu na tylny karton płyty placków z zaczynu gipsowego w ilości ok. 50% całkowitej powierzchni, z umiejscowieniem ich głównie przy krawędziach i w środku płyty. Po takim przygotowaniu płytę podnosi się na płask i dociska do sufitu za pomocą łat lub specjalnej ramki, podpierając ją przez kilka minut (promocja 3 w 1).
Zamiast marek oporowych można też wykonywać pionowe i poziome pasy kierunkowe szerokości 10 cm. Pasy można również wykonać z przyciętych płyt tynkowych, mocując je zaczynem gipsowym.
Połączenia płyt mogą być wykonane kilkoma sposobami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 8 Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 9 Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 10
Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 11
Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 12 Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 13 Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 14
Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nadzór budowlany na placu budowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami