Blog
Głębienie kesonów
W artykule znajdziesz:
Głębienie kesonów
Dla zapewnienia prawidłowego zagłębiania kesonu należy również ściśle przestrzegać, aby ciężar muru nadkesonowego nieznacznie tylko przewyższał siły tarcia i parcie powietrza. Przy większym bowiem obciążeniu kesonu trudniej jest kierować kesonem i panować nad jego ruchami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podane zasady powinny być ściśle zachowane przez cały okres głębienia kesonu, a zwłaszcza w pierwszym okresie (do głębokości 5-7 m), gdyż powstające wówczas momenty od reakcji podporowych nie mogą jeszcze być zrównoważone przez niewielkie siły tarcia występujące na bocznych powierzchniach. Przy większym zagłębieniu kesonu mniej jest on podatny na przechylenia, gdyż mocno już wtedy siedzi w gruncie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wszelkie najmniejsze nawet przechylenia kesonu powinny być niezwłocznie wyrównane, gdyż później trudniej jest to zrobić.
Do głębokości 10-12 m przechylenie kesonu da się zazwyczaj wyrównać podczas dalszego zagłębiania, natomiast na większych głębokościach wyrównanie jest bardzo trudne i rzadko kiedy się udaje. Najłatwiejsze do wyrównania są kesony szerokie, a najtrudniejsze kesony długie, przechylone w poprzecznym kierunku (uprawnienia budowlane). Przy nierównomiernym obciążeniu gruntu z obydwóch stron kesonu może nastąpić nie tylko przechylenie kesonu, lecz i jego przesunięcie.
Wyrównanie przesunięć poziomych jest bardzo trudne i możliwe jedynie przy nieznacznym zagłębieniu kesonu nie przekraczającym 2-3 m.
Głębienie kesonów przy dokładnym i umiejętnym prowadzeniu robót może być wykonane zawsze z dostateczną dla celów praktycznych dokładnością, pomimo trudności napotykanych w czasie głębienia. Odchylenie osi poprzecznej i podłużnej nie może przekraczać wysokości fundamentu, przy czym nie może ono być większe od szerokości projektowanych odsadzek (program egzamin ustny).
Odchylenie zaś linii łączącej środki górnego i dolnego przekroju poprzecznego fundamentu od położenia projektowanego nie może być większe od wysokości fundamentu. Ma to na celu zmniejszenie przeciążenia krawędzi fundamentu wskutek mimośrodowego obciążenia.
Przy zagłębianiu kesonów rozróżnia się trzy fazy: początkową, pośrednią i końcową. W pierwszej fazie występują duże naciski na grunt i małe tarcie na powierzchniach bocznych. W fazie zaś pośredniej naciski na grunt stopniowo maleją, a tarcie znacznie wzrasta. Natomiast w końcowej fazie zagłębiania tarcie jest tak wielkie, że keson przestaje zupełnie wywierać nacisk na grunt.
W zależności od fazy zagłębiania stosuje się różne sposoby urabiania gruntu i osadzania kesonu (opinie o programie).
Zagłębianie w fazie początkowej
W pierwszej fazie zagłębiania do 2-3 m keson opuszcza się bez wybierania gruntu spod półki noża, gdyż ciężar kesonu znacznie przewyższa siły tarcia. W tej fazie robót urabianie gruntu w kesonie powinno być prowadzone bardzo ostrożnie.
Rozpoczyna się ono od wydobywania gruntu ze środkowej części kesonu na głębokość odpowiadającą zagłębieniu noża kesonu. Wzdłuż ścian kesonu pozostawia się wtedy ławę o szerokości ok. 0,5 m. Następnie przystępuje się do usuwania ławy, co powoduje osiadanie kesonu (segregator aktów prawnych). Ławy urabia się równomiernie i jednocześnie przy wszystkich ścianach kesonu do poziomu wybranego gruntu w części środkowej. Przy ścianach podłużnych grunt urabia się od środka ściany ku narożom w obydwu kierunkach. Przy ścianach poprzecznych roboty prowadzi się od naroży ku środkowi ściany. Po osadzeniu kesonu rozpoczyna się dalsze wybieranie gruntu ze środka kesonu i cykl się powtarza.
W czasie wybierania ław należy przestrzegać aby keson równomiernie osiadał. Jeżeli jedna strona osiada wolniej wówczas należy zwolnić wybieranie gruntu z przeciwnej strony, aby keson zdążył wyrównać się. Przy wybieraniu gruntu nie należy odsłaniać półki kesonu, gdyż wówczas może nastąpić raptowny odpływ powietrza na zewnątrz kesonu. Powoduje to gwałtowne osiadanie kesonu, co może doprowadzić do jego przechylenia (promocja 3 w 1).
Przy nagłym odpływie powietrza ciśnienie w kesonie gwałtownie spada i woda wraz z gruntem wdziera się do komory roboczej. Aby temu zapobiec należy otwór założyć workami z piaskiem lub zasypać gruntem i dobrze go ubić.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32