Blog
Przyczepność betonu do prętów
W artykule znajdziesz:
Przyczepność betonu do prętów
Przyczepność betonu do prętów z powłoką asfaltową jest mniejsza niż do prętów z powloką kazeinowo-cementową. Bardzo wyraźna jest różnica przyczepności betonu w dolnej i górnej części płyty, to nie tylko pod względem wartości naprężeń TP (do 50%), lecz również i war tości stosunku Tp/R[jj10 (do 40%) (program uprawnienia budowlane na komputer). Schiiffler stwierdza również, że pręty z powłoką asfaltową mają mniejszą przyczepność do betonu niż pręty z powłoką cementową, przy czym uzyskane przez niego różnice są nawet wyższe niż wg badań ZBiDPS.
Dla powłok asfaltowych otrzymano xp = 6-12 kG/cm2, podczas gdy dla powłok cementowych Tp = 9-20 kG/cm2. Wartość xp wzrasta z wytrzymałością betonu, nie następuje to jednak w sposób wprost proporcjonalny. Wpływ średnicy przekroju i długości lz jest mniej wyraźny niż w przypadku prętów wyrywanych z betonu zwykłego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyniki badań Shorta przyczepności do prętów gazobetonu „Thermalite” produkcji angielskiej (ciężar objętościowy w stanie suchym - 0,8 T/m:l, R[Dio = 45 kG/cm2, Rr = 5,8 kG/cm2). Przyczepność betonu do prętów pionowych, tj. zabetonowanych w pozycji równoległej do kierunku wzrostu masy gazobetonowej (próbki A), jest większa niż przyczepność do prętów poziomych (próbki B i C) (uprawnienia budowlane).
Wskutek wzrostu masy betonowej, nad prętami poziomymi tworzy się często przestrzeń pusta, zmniejszająca przyczepność betonu do pręta. Powłoka bitumiczna również zmniejsza w bardzo istotny sposób tę przyczepność (rys. 6-34). Duży wpływ na wartość xp ma także miejsce pobrania próbek. Przyczepność do prętów zabetonowanych w górnej części płyty (próbki B) jest znacznie mniejsza niż do zabetonowanych w części dolnej (próbki C) (program egzamin ustny). Szczególnie duża różnica występuje w przypadku prętów 0 6,3 mm. Wpływ wielkości średnicy prętów na wartość xp jest bardzo wyraźny, trzeba jednak dodać, że w większości przypadków były to pręty stosunkowo grube, raczej nie stosowane w płytach gazobetonowych (opinie o programie).
Dla cięższych gazobetonów, o ciężarze objętościowym l,0-l,3 T/m* i wytrzymałości odpowiednio RLJ.10 - 70-150 kG/cm2, Kałnajs stwierdził następujące średnie wartości xp przy U = 15 cm: wzrasta nie wprost proporcjonalnie w stosunku do liczby i przekroju prętów poprzecznych oraz wytrzymałości betonu, a nieco wolniej. Wpływ średnicy prętów poprzecznych na wartość Nx był mało widoczny, podobnie jak i wpływ długości tych prętów. Zwiększenie rozstawu prętów poprzecznych (przy zachowaniu tej samej długości zakotwienia pręta głównego) nie miało wpływu na wartość siły kotwiącej, natomiast wyraźnie malała ona, gdy grubość otulenia pręta głównego była mniejsza niż 1,0 cm.
Poślizg prętów podłużnych
Poślizg prętów podłużnych względem betonu był tym mniejszy, im więcej było poprzecznych prętów kotwiących. W badaniach zakotwienia prętów przez wyrywanie związek ten występuje bardzo wyraźnie, mniej natomiast przejawia się w badaniach płyt w warunkach eksploatacji. Jak stwierdza Schafflcr, liczba prętów poprzecznych ma bardzo niewielki wpływ na moment pojawiania się rys w rozciąganej strefie betonu i na wielkość ugięć płyt (segregator aktów prawnych).
Makariczew rozpatruje pracę pręta poprzecznego, kotwiącego pręt podłużny, posługując się schematem belki na podłożu sprężystym.
Dla prętów poprzecznych, kotwiących pręt podłużny w gazobetonie, Makariczew modyfikuje - na podstawie badań wytrzymałościowych - wzór do postaci (dla jednego pręta poprzecznego)
Kiedy prętów poprzecznych jest nie więcej niż 4, a odstęp między nimi jest nie większy niż 5 cm - siła Nz kotwiąca pręt podłużny stanowi wg badań Makariczewa wielokrotność sił N określonych wzorem.
Kiedy pręt poprzeczny stanowi zakotwienie więcej niż jednego pręta podłużnego i pręty te rozstawione są w odstępach mniejszych niż 10-12 dj, wartość zmniejszyć należy o 20-30%.
Wnioski z badań Makariczewa na temat warunków zakotwienia przyjęte zostały za podstawę normy radzieckiej SN 287-65, z tym jednak, że w obliczaniu siły Nz uwzględnia się jeszcze przyczepność xp betonu do zbrojenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32