Blog

09.03.2020

Głęboki dół

W artykule znajdziesz:

Głęboki dół

Głęboki dół

Jeżeli w miejscu założenia fundamentu natrafi się na dół po pniu, torfie itd., trzeba po oczyszczeniu dołu zapełnić go bądź kamieniem łamanym,
bądź chudym betonem. Jeżeli zagłębienie jest znaczne, wykonujemy nad nim sklepienie odciążające (program uprawnienia budowlane na komputer).

Głębokiego dołu po studni nie należy zapełniać betonem, lecz tylko gruzem, lub zwykłym gruntem z wykopów z możliwym ubiciem. Dół taki należy następnie przesklepić lub przekryć belkami.
Zabetonowanie głębokiej studni z przegniłą cembrowiną drewnianą spowodowało na jednej z budów szeroką rysę w ścianie na skutek tego, że utworzony słup betonu uniemożliwił osiadanie środka ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gdy wypadkowa obciążeń w podstawie fundamentu ma składową poziomą, wówczas należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie fundamentu od możliwości poślizgu. Poślizgowi sprzeciwiają się:

a) siła tarcia,

b) siła odporu ziemi.

Odpór ziemi nie może być przyjęty w rachubę, jeśli zachodzi jakakolwiek możliwość, że obok fundamentu będą wykonywane wykopy (przewody kanalizacyjne itp. Jeżeli istnieje pewność, że takich wykopów nie będzie, to odpór uwzględnia się według wzorów czynnego parcia, ziemi, a nie biernego, gdyż bierne występuje dopiero przy ruchu mas ziemnych (uprawnienia budowlane).

W ramownicach i łukach dających rozpory punkt przyłożenia wypadkowej obciążeń w podstawie fundamentu jest przesunięty na zewnątrz. Aby w tym przypadku otrzymać osiowe ściskanie gruntu, środek stopy fundamentowej należy umieścić w punkcie przyłożenia wypadkowej; stąd wynika pochylenie przedniej krawędzi stopy.
W specjalnych przypadkach przy dużej składowej poziomej obciążeń - podstawy fundamentów wykonuje się z nachyleniem poziomu.

Ten sposób można zalecać tylko przy niepodatnych gruntach (skała), przy gruntach zaś ściśliwych następuje zwiększenie poziomej odległości fundamentu między fundamentami, co może stać się przyczyną szkodliwych odkształceń budowli. Przy konstrukcjach łukowych, dających duże rozpory poziome, zabezpieczenie od poślizgu można osiągnąć przez wprowadzenie do konstrukcji ściągu lub też przez oparcie łuków na sztywnych, ciężkich przybudówkach, których ciężar w znacznej mierze zwiększa siłę oporu tarcia (program egzamin ustny).

Jeżeli poszczególne części budynku znacznie się od siebie różnią wysokością, np. wieża i nawa kościoła, wysoki zbiornik i przybudówki itp., wówczas zaleca się oddzielić te części dylatacją i fundować je na nieza-
leżnych fundamentach. Przy równomiernym wznoszeniu wyższej i niższej części, osiadanie niższej, jako wcześniej wykonanej, zakończy się prędzej; w braku dylatacji wyższa część osiadając dalej, mogłaby pociągnąć za sobą niższą, powodując pęknięcia całej konstrukcji (opinie o programie).

Fundament niesymetryczny

Fundament niesymetryczny względem ściany przy granicy sąsiada i przesunięcie położenia fundamentu do wewnątrz budynku.
Gdy ściana ma stanąć bezpośrednio przy granicy sąsiada, bardzo często należy wykonać fundament niesymetryczny względem ściany. Na wypadkową obciążeń gruntu W składają ciężary: fundamentu Go, ściany w podziemiu Gi, stropu nad podziemiem Si d wszystkich innych położonych wyżej ciężarów G, które przyjmuje się jako działające na linii pionowej ciężaru Gi (segregator aktów prawnych).

Wobec niekorzystnego rozkładu naprężeń pomiędzy fundamentem i gruntem może powstać trudność przeniesienia nacisków na grunt. Niecelowe jest poszerzenie ławy fundamentowej ponad szerokość 3 r, gdyż tylko taką szerokość można wg projektu normy PN/B-02480 przyjąć pod uwagę w obliczeniach. Przy tej ograniczonej szerokości nacisk na grunt może się okazać większy od dopuszczalnego. Przy takiej trudności można wprowadzić specjalną konstrukcję  opierając ścianę na wsporniku ramownicy żelbetowej w podziemiach, ze słupami odsuniętymi od granicy sąsiada (promocja 3 w 1).

Wznoszenie nowego budynku przy starym bez ściany szczytowej. Przy wznoszeniu nowego budynku bezpośrednio przy już istniejącym można w przypadku porozumienia właścicieli nie wykonywać ściany szczytowej w nowym budynku. Jest jednak wskazane, aby nie opierać stropów nowego budynku na ścianie starego ze względu na niejednakowe osiadanie. Natomiast w braku nowej ściany szczytowej, ściany podłużne nowego budynku powinny być połączone na wpust lub w jakikolwiek inny właściwy sposób ze ścianami starego budynku w celu usztywnienia poprzecznego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami